avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate Niculae Cristiana

Activitate Niculae Cristiana

Sunt pensionata pe caz de boala, am un certificat de handicap conform caruia sunt scutita de impozitul pe casa. Am 2 copii, unul student si altul liceean, care sunt in acest moment in intretinerea mea deoarece nu sunt angajati, (ei urmand cursuri de zi), sunt divortata si copii au ramas cu mine, iar casa este acum pe numele meu si a lor. Eu nu platesc impozit, dar copii mei (majori, dar in studii inca) care nu au nici un venit, trebuie sa-si plateasca partea lor de impozit, sau nu? Daca nu, atunci in baza carei legi? Cu mii de multumiri pentru ca existati si ajutati in acest mod. Felicitari si tineti-o tot asa.
In urma unui divort casa imi revine mie 50 % si celor 2 copii celelalte 50 %. Eu am scutire pe impozit, pt. ca am certificat handicap accentuat. Pt. cealalata parte de 50 la suta, copii mei platesc impozit sau sunt scutiti? mentionez ca unul este elev , la liceu si celalalt este student la zi la o facultate acreditata.l Cei fara venituri, cum sunt cei 2 copii ai mei, platesc impozit, sau sunt scutiti deoarece nu au nici un venit, ei fiind , repet, in studii?. Cu mii de multumiri ca existati.
Am divortat, am o hotarare definitiva si irevocabila. Nu am cerut nimic la divort , chiar daca eu sunt pensionata pe caz de boala si am certificat de handicap. Aveam vreun drept de intretinere de catre ex-sotul meu, si daca da, acum mai am ce face in acest sens? Cu multumiri, Cris.
Am divortat si am o hotarare definitiva si irevocabila prin care ex-sotul imi lasa dreptul de a-mi pastra numele dobandit prin casatorie. Fostul socru este total impotriva acestui lucru si doreste sa ma dea in judecata. Are sorti de izbanda, imi poate impune sa renunt la numele dobandit prin casatorie?Apreciez foarte mult acest site. Cu multumiri, Cris.
Am lucrat intr-o institutie, am o vechime de 25 ani, dar am iesit la pensie pe caz de boala. Doresc sa ma reangajez. Unitatea de unde am iesit la pensie are vreo obligatie legala de a ma reangaja? Daca da, la ce legi trebuie sa fac referire? Apreciez foarte mult acest site. Cu multumiri, Cris.