avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate grigstav

Activitate grigstav

VA MULTUMESC PENTRU SFATURILE PRIMITE!
As face cateva precizari:
-nu avem nici un fel de asociatii de proprietari;
-cei 7 locatari ar vrea sa faca numai apartamentele lor, excluzandul pe "mofturos";
-l-ar putea ocoli fara nici o problema si nu ar schimba aspectul scarii,fiindca respectivul are acoperiti 1 metru din pereti de o protectie pentru terasa care acopera magazinele de la parter etc.
-avem igrasie pe peretii din interior
-mentionez ca peretii sunt uzati si iarna platim pentru incalzirea apartamentelor foarte mult;
-primaria ar incalca vreo lege, daca ar face o "exceptie"?
Buna ziua,
PE scara unui bloc locuim 8 familii, 7 dorim sa izolam pe exterior cu o firma autorizata apartamentele care ne apartin.
La parterul blocului functioneaza diverse magazine.
UN locatar de la etajul 1 (blocul are 4 nivele) se opune cu desavarsire izolarii blocului.(nu poate fi convins de nimeni). Primaria doreste ca toata scara sa fie izolata, altfel NU.
Dupa parerea mea, este o absurditate sa le impui celor 7 locatari sa depinda de o persoana care poate din ura sau rea vointa face acest lucru.
Guvernul o fi dat vreo hotarare care prevede izolarea pe exterior a intregii scari, insa nu pot fi si EXCEPTII , de genul sus mentionat?

MULTUMESC
Discuție facilitati
BUNA ZIUA,
Am peste 50 ani si am fost angajata din somaj pe perioada nedeterminata .
Angajatorul a primit timp de 12 luni o suma de 500 lei (angajat somer cu varsta peste 45 ani), avand obligatia sa mentina raporturile de munca cel putin 2 ani. Lucrez la aceasta firma de 1 an si 3 luni.Problema estre ca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata fara penalizari si vreau sa ma pensionez.
Ce se intampla in acest caz cu suma primita de angajator timp de 12 luni?
multumesc!
Răspuns la discuția Pensie invaliditate
Multumesc d-lui Carp pentru raspunsul primit.
Punctajul este foarte mic(aprox. 1,0).
O seara linistita!
Buna ziua,

Cand am intrat in pensie de invaliditate mi s-a acordat , stagiul potential de 3 ani si 9 luni, ajungand ca in 2010 sa am 35 ani total stagiu de cotizare realizat.
In anul 2014 mi s-a schimbat gradul din 2 in gradul 1.
La recalcularea pensiei s-au luat in considerare punctajele obtinute pana la pensionare si stagiul potential ( 3 ani si 9 luni) fiind calculat cu 0,7 puncte anual. La gradul 2 au fost 0,6 puncte anual. Aceasta este singura operatie facuta. Perioadele -2011- 2012 – 2013 –nu au fost luate in calcul.
Nu stiu de ce au fost ignorate ? Este corect asa? Poate ma lamureste cineva?

MULTUMESC !!!
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS !
Buna ziua,

Persoanele cu handicap grav pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta de ;la bugetul de stat prin bugetul AUTORITATII NATIONALE PERSOANE CU HANDICAP, pentru achizitionarea unui mijloc de transport ??
Se acorda credite atat pentru cei care doresc mijloace de transport FARA ADAPTARE sau numai pentru persoanele cu handicap care trebuie sa adapteze mijlocul de transport , dupa nevoia fiecaruia??
Puteti enumera cateva banci care acorda asemenea credite?

Multumesc?
buna ziua,
Sunt pensionar de invaliditate din anul 2007 si am avut gradul 2 pana in februarie anul acesta. ACUM AM GRADUL 1. MENTIONEZ,CA AM PRIMIT PUNCTE (STADIUL POPTENTIAL) PENTRU 3 ANI. AM DEPASIT STADIUL COMPLET(35 ANI) CU 4 ANI IN MOMENTUL DE FATA..PENSIA A FOST DE700 LEI.
EXISTA POSIBILITATEA SA FIE MAI MICA DUPA RECALCULARE?
MULTUMESC!
Buna ziua,
Daca un pensionar de invaliditate a primit la inceputul pensionarii un stagiu potential de 4 ani(acum sunt depasiti) si trece de la un grad de invaliditate inferior la altul superior, la recalcularea pensiei , stagiul potential se calculeaza cu noul punctaj aferent gradului superior?
Pensia recalculata ar putea sa fie mai mica sau mai mare?
multumesc!
Răspuns la discuția Salarizare asistent personal
buna seara,
Multumesc pentru raspuns,insa sunt putin derutat in privinta lui.NU prea inteleg cititul printre randuri.DA, toti salariatii au iclusa vechimea in salar,folosind legea celebrului boc. Probabil din calcularea dupa legea boc a reiesit sum de 62 lei spor vechime.DE LA 1 IULIE 2013 cei care au salariul de incadrare 750 ar trebui sa creasca la 800lei plus sporul de vechime acumulat.DE aceea va rog sa-mi transmiteti dvs. ,daca judecata este eronata..Cei de la primarie sunt depasiti total de ce se intimpla ,de aceea si tacerea lor are o dilema.
in concluzie ramane acelasi SALARIULsau se mai adauga "ceva"
multumesc!.







=