avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate dana@123

Activitate dana@123

Unitatea la care am lucrat refuza sa-mi acorde drepturile banesti sub forma de comision din vanzari, acestea fiind reglementate printr-un contract unilateral din partea unitatii, dupa ce mi-am depus demisia.Aceste comisioane se acordau trimestrial si numai anumitor persone din unitate (eu fiind una dintre ele).Contractul meu cu ei a incetat in luna ianuarie,deci anul financiar l-am terminat la ei.Refuzul lor se bazeaza pe faptul ca ei considera acest comision -prima- si in contractul colectiv de munca pe unitate se specifica plata primelor numai in conditiile in care la data platii persoana in cauza sa fie salariatul unitatii.OK !dar eu am terminat anul financiar la ei, deci trimestrul 3 era incheiat , intarzierea platii nu era de competenta mea si nici macar nu era Prima asa cum vor ei sa se apere , mai ales ca in contractul colectiv national 2007-2010(pt ca atunci se intampla actiunea) exista o specificatie in care se spune ca salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri art 38. alin 4 !Eu vreau sa-i actionez in instanta, ce parere aveti despre acest caz?
In vara acestui an s-au efectuat reparatii la subsolul blocului .Cei de la asociatia de proprietari nu au nimic oficial (chitante ,facturi etc) si totusi ne inregistraza cu plata la intretinere.Ei au decat niste chitante de mana.Este ok?noi doream sa facem sesizare la OPC sau sa chemam un cenzor pentru verificari.Se poate?si daca da,cum?
Discuție imobil mostenit
Daca am mostenit un imobil ,sunt obligata sa platesc impozit?si daca da,cat % din valoarea lui?
imi cer scuze de "sezizat" ,din viteza;) ,doream sa scriu sesezat si sesizare.
Trebuie sa fac o sezizare scrisa la politistul de proximitate?sau pur si simplu sezizat verbal?
Am desupra mea o familie de tineri casatoriti cu 2 copii(10 respectiv 7 ani),de vreo 6 ani incoace nu ne mai intelegem cu ei ,la modul ca ,cei 2 copii sunt nesupravegheati si alearga , trantesc si tipa prin casa fara sa tina seama de orele de liniste afisate de catre asociatia de locatari (13-17).Am incercat sa cadem la pace amiabil,apoi am incercat si cu 112 (probabil nu am nimerit echipa care trebuia ,pt. ca nu i-au facut nimic,ba imi spuneau ca si la ei in bloc nu stiu ce ce se intampla cu niste tigani ......si asa mai departe). Mai nou cauta motiv de cearta de cate ori ne intalnim(ma jigneste ,se pune in fata mea pe aleea din fata blocului si imi spune ca sunt nesimtita ca nu ma dau sa treaca ea ,iar cu copii este din ce in ce mai rau).Idee este ca am si eu un copil de 3 ani care de cand s-a nascut nu se poate odihni la pranz din cauza lor.Ei mi-au precizat ca asta-i viata la bloc si ca ai lor copii isi traiesc copilaria .Mai grav este ca ea este cadru didactic I-IV. CE POT SA FAC?NU MAI REZISTAM.......
DSP-ul nu are putere , decat dupa ce intervine o autoritate superioara , asa mi s-a comunicat.....
Avem vecini care aduc ,hranesc si introduc in scara blocului ,animale care sunt comunitare, ele fiind un focar de infectie(mananca si isi fac nevoile in scara) ,mai ales pe temperaturile care sunt afara si nu numai .....mai sunt si agresive pe de alta parte. Am discutat prieteneste cu dansii ,insa nu a avut niciun efect. Conform carei legi se sanctioneaza aceste persoane si cine este in masura sa le sanctioneze?Asociatia de locatari ar avea vreun efect pozitiv asupra lor ,daca li s-ar atrage atentia?
De ce sa suportam pierderi atata vreme cat avem apometre?Pentru ce le-am mai montat? de amorul artei? fiecare CJ are in vedere reglementarea unor astfel de probleme ,fara CJ asociatiile n-ar putea sa faca nimic ,acum depinde de bucataria fiercarui judet.
Ce sanse as avea daca as contesta in instanta Hotararea cj privind reglementarea platii apei care se pierde , chiar daca am apometre,binenteles avand sustinerea mai multor locatari?