avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate oanaj

Activitate oanaj

Multumesc pentru raspuns!

Si acesti la acesti 1065 ron + 1183 ron, dupa aplicarea tuturor darilor, se mai aplica impozitul de 16% la suma ramasa? Ce vreau sa va intreb este care e suma neta dupa toate retinerile (CASS, CAS, impozit etc...).

Multumesc
Buna ziua!

Am avut 2 certificate medicale: primul 3-13 aprilie si al doilea 17-30 aprilie, ambele initiale.

Multumesc,
Oanaj
Buna ziua!

va rog sa ma ajutati cu un calcul:

- in 2 aprilie 2012 am incheiat concediul de cresterea copilului de pana la 2 ani
- din 3 aprilie am avut concediu medical (cod 01, boala obisnuita) astfel: 3-13 aprilie si 17-30 aprilie (14, 15 si 16 aprilie au fost zile libere)

Indemnizatia mea lunara a fost de 3340 ron, la fel pe ultimele 6 luni (oct 2011-martie 2012), iar salariul brut este de 3157 ron.


Care este indemnizatia NETA a CM pentru 3-30 aprilie?

Multumesc
Buna ziua!

Daca un angajat face o deplasare in strainatate si cheltuielile cu deplasare (inclusiv taxiuri spre si de la aeroport), cheltuielile cu cazare si cele cu masa sunt suportate de catre firma sau partenerii externi – mai are dreptul sa ceara diurna?

Practic totul este inclus si platit si as vrea sa stiu de ce se mai poate cere diurna in acest caz pentru ca nu imi dau seama in baza caror documente se poate deduce acea cheltuiala!

Multumesc
Buna ziua!

Am absolvit Fac. de Litere, specializarea jurnalistica-engleza, insa nu am urmat modulul de pedagogie in facultate. Am PFA pentru traducator-interpret (cod CAEN 7430), si as dori sa stiu daca pot obtine pe acelasi PFA un cod CAEN pentru invatamant in domeniul cultural (cod CAEN 8552) pentru a putea preda limba engleza in gradinita.

Si apoi este suficient acest PFA pentru invatamant in domeniul cultural (8552) sau este obligatoriu cursul de pedagogie pentru a putea preda in gradinita?

Multumesc,
Oana J
Adrianf,

dupa nastere oricum sunt OBLIGATORII minim 42 de zile de concediu postnatal (sarcina si lauzie), asa ca numai dupa trecerea acestor 42 de zile se poate solicita intrarea in CIC.

Ciudat este ca nu ai cerut banii pe concediul medical pre si post natal, sunt dreptul tau!

Sanatate,
Oana J

Buna!

este imposibil ca cei de la Agentia de Prestatii Sociale sa calculeze diferit in diferite judete! In Timis va spun sigur ca mi-au calculat corect cfm deciziei de impunere pe 2010 (declaratia 260, decizie de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit). Pe 2010 ati depus o asemenea declaratie la dosarul pentru indemnizatie?

- pe 2009 am depus declaratia 250, decizie de impunere anuala pentru veniturile realizate pe anul 2009)
- pe 2010 am depus declaratia 260, decizie de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit
- adeverinta de venit de la Finante pentru veniturile realizate in 2009, respectiv 2010

Numai asa cei de la AJPS Timis au putut calcula corect cuantumul indemnizatiei, pe declaratiile 250 si 260 aparand clar data inceperii activitatii si data incetarii activitatii - tocmai pentru a nu calcula haotic cele 12 luni.

Salutari,
Oana J.
@andreiusa:
- pe perioada concediului pre si post natal (de maternitate) se pot emite facturi ca PFA. Veniturile luate in calcul pentru CIC sunt insa numai pe cele 12 luni ANTERIOARE nasterii copilului, asadar mai bine facturezi inainte de nastere (eventual prestezi munca dupa nastere, asta daca te va lasa bebe).

- pe perioada CIC trebuie suspendata activitatea ca PFA - vezi OUG 148/2005, modificata, art. 12, alin. (2)

(2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

Sanatate multa, nastere usoara!

Răspuns la discuția Referitor concediu prenatal
@n_adriana82:
Concediul prenatal si cel post natal se acorda LUNAR de catre mediul de familie. Asadar, in luna august, indiferent in ce zi din aceasta luna, medicul de familie va va da certificat medical pentru luna in curs. La fel, pentru luna septembrie, va trebui sa mergeti din nou la mediul de familie sa va elibereze certificatul medical pentru numarul de zile pana la nasterea copilului.
Sanatate multa si nastere usoara!
@nick78
Si eu m-am confruntat cu o asemenea "problema". Pana la urma angajatorul a trebuit sa-mi acorde aceasta diferenta cm art. 66 din CCMUN pentru ca am prezentat un raspuns oficial din partea ITM (in urma unei cereri a mele de clariicare) care sublinia obligativitatea acordarii acestui drept. Pana nu am trimis acest raspuns angajatorului, "nu stia" cum sa-l acorde. Mi-au trebuit luni de zile sa-mi capat acest drept, insa pana la urma am reusit!

Multa bafta!