avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate belvedere

Activitate belvedere

Discuție divort
As vrea sa va intreb intrun divort cu minori locuinta si bunurile se impart in jumatate?
buna ziua.

executorul poate executa un cont avut la un C.A.R.?
Discuție executare
buna ziua

Santem 2 actionari la o firma cu procente egale 50 cu 50.De administrarea firmei s-a ocupat colegul meu.Sotia lui fiind si contabila firmei. In anul 2008.Am luat o masina in lizing de 11000 de euro,am dat avans aproximativ 3500 euro,am platit rate aproximativ 4000 euro,dar nu am dus contractul pana la capat.firma de lizing a luat masina inapoi .In 2015 am vrut sa dizolvam firma dar s-a opus firma de liesing si acum avem de platit aproximativ12000 de euro.aaaaAcum o sa ne execute silit punand poprire doar pe contul de salariu al meu,ca nu detinem alte bunuri.colegul meu aste plecat in strainatate si toata suma o sa mi o popreasca mie.
Ce as pute sa fac?sa mi dau colegul in judecata sa pot sa platesc doar partea mea?toate datoriile le afacut colegul meu,are si un dosar penal pt evaziune.
Cum ar trebui sa procedez?

multumesc
Discuție plata solidar
Ce reprezinta plata in solidar unei sume reprezentand pasivul ramas neacoperit al debitoarei x catre contul de avere al debitoarei?
Ce urmari pot avea aceastea asupra paratilor?
Discuție Mostenire
buna ziua
bunicul meu a fost casatorit si a savut 6 copii.prima femeie a murit si s-a casatorit din nou dar nu a mai avut copii cu cea de a doua femeie,cu care a trait 30 de ani.au murit cu totii si intrebarea mea este daca au dreptul la mostenirea lasata de a doua femeie si rudele de sange din partea ei?
multumesc
Discuție Mosteniri
buna ziua
pe titlul din anii1960 o parcela de pamant era impartita la trei persoane.Intre timp a venit colectivizarea si una dintre parsoane a construit o casa cu curte.dupa 1990 ca sa nu i se ias din curte s-a facut altfel imparteala loturilor si titlurile facandu-se pe mai putini metri patrati.intrebarea mea este se poate modifica titlul actual si sa se revina la cel vechi?
Discuție mosteniri
buna ziua
pe titlul din anii1960 o parcela de pamant era impartita la trei persoane.Intre timp a venit colectivizarea si una dintre parsoane a construit o casa cu curte.dupa 1990 ca sa nu i se ias din curte s-a facut altfel imparteala loturilor si titlurile facandu-se pe mai putini metri patrati.intrebarea mea este se poate modifica titlul actual si sa se revina la cel vechi?
Răspuns la discuția mosteniri
in anii 1960 parcela era impartita intrun fel iar dupe 1990 sa-u inteles sa o imparta in alt fel,se pot modifica titlurile de proprietate?
Discuție mosteniri
buna ziua
o parcela de pamant este impartita in 3 parti egale.se poate construi pe o parte gard fara sa se masoare cu cadastru?sau sa ingradesti o parte fara sa ti cont de celelale parti daca ies la fel de egale cu acea parte.terenul de sub casa nu se masoara?
multumesc
Buna ziua,
Am o societate comerciala in suspendare, timpul de 3 ani a trecut. Ce as putea sa fac in continuare cu ea? Pot sa o inchid, sa o lichidez, sa o dau in insolventa?
Multumesc.