avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate vannessa8

Activitate vannessa8

Răspuns la discuția vanzare masina
opozitia expresa trebuia mentionata unde anume?
Discuție vanzare masina
buna ziua,v-as ruga sa-mi spuneti daca e posibil ca o masina bun comun poate fi vanduta de unul dintre soti(despartiti in fapt de 1,5 ani) fara acordul celuilalt....
buna seara.Cer si eu umila si spasita o parere.Sunt adm unei societati.In urma unui control in incinta societatii mele s-au gasit 3 cart de tigari fara timbru pt care agentii constatatori au aplicat o amenda de 20 000 ron.In mom controlului nu ma aflam la pct de lucru al societatii,ci am ajuns la finalul ei cand org de control incheiasera PV.Tigarile nu apartin societatii,ci vanzatoarea le cumparase pt sotul ei ( de la vanzatori ambulanti),lasase plasa pe cuier sub haina ei,le-a spus agentilor (inspectorilor vamali)acest lucru insa acestia n-au ascultat-o ci din contra i-au dictat o declaratie din care reiese ca tigarile au fost descoperite in incinta unitatii si supuse comercializarii(fara timbru,fara acte de provenienta fiscala)In urma acestui fapt i-am desfacut contractul de munca vanzatoarei pt ca nu admit asa ceva .Pot inlocui amenda cu avertisment?Multumesc.
buna ziua.As dori o informatie in urmatoarea prb:sotul meu este administratorul unei societati.Aceasta societate isi are sediul si pct de lucru de 12 ani pe terenul pe care am reusit sa-l cumpar ca pers fizica acum 2 ani.Pot cere chirie societatii retroactiv (respectiv pe cei 2 ani din urma) sau chiar din mom de fata?Exista vreo lege care stabileste cuantumul maxim al unei chirii?Care sunt demersurile?Multumesc anticipat.
buna ziua.As dori un raspuns in urmatorul caz:impreuna cu fostul sot detinem un apartament pe care in urma cu 3 ani l-am ipotecat unei banci pe o perioada de 25 ani.Platitorul creditului sunt eu,iar el este coplatitor.El nu poate face dovada niciunui contract de munca.Daca eu imi iau angajamentul ca voi duce la bun sfarsit ratele catre banca,ce obligatii am fata de exsot in urma unui partaj referitor la acest apartament?legea ii acorda vreun drept asupra acestui apartament,daca el apartine acum bancii,iar cea care achita ratele sunt eu?sa presupunem ca i se acorda si lui o cota parte din acest apartament,imi permite legea sa-l despagubesc acordandu-i banii in transe egale lunare?Mentionez ca din banii pt care am ipotecat apartamentu,exsotul meu si-a luat o masina pe care o conduce si acum.El n-a platit niciodata nimic,nici macar impozitele pt apartament sau masina,toate acestea revenindu-mi mie.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția preaviz notificare
Conform legii nr. 41/1994, persoanele juridice au obligatia de a achita taxele radio-TV numai in calitate de beneficiare ale serviciilor prestate de cele doua Societati.
Eu nu beneficiez de aceste servicii si cu toate acestea mi se aduc la cunostinta obligatii de plata restante.Ce se va intampla cu aceste debite restante?Va trebui sa platesc vreodata ceea ce nu detin???
Răspuns la discuția legea 241/2005
Multumesc d-lui Mihai Grigore pt raspuns.Termenul legal pt depunerea contestatiei e de 20 de zile din mom primirii comunicarii,insa eu ma refeream la faptul eligibilitatii acestei contestatii.Are rost sau nu sa mai contest ceva ?Banii cu care as plati amenda mai bine i-as depune pt datoriile firmei.Multumesc d-lui "legalmgm",mi-ati dat un raspuns care mi-a mers la suflet.Oamenii trebuie sa-si cunoasca legile pt a se putea apara si pt a se diferentia de animale care au legi nescrise.Pacat ca cei care au atatea titluri onorifice atasate numelui lor le au doar ca design.Eu voi depune o contestatie impotriva acestei ordonante si sper sa obtin si o solutionare favorabila.
buna seara.Supun din nou atentia unui subiect suficient de ciudat Eu nu am nici radio si nici tv in societate,cf legii 13/2007 cei de la firma de distribuire a curentului electric imi tot trimit facturi peste facturi si eu inregistrez credite la ei din greu.La un moment dat se vorbea despre o firma de recuperatori ai acestor credite,insa nu m-a somat nimeni cu nimic decat firma de distr a energiei electrice,dar atata timp cat eu nu inregistrez restante la plata curentului electric e totul ok.Totusi ce se intampla cu aceste sume care provin din taxa radio-tv?Va trebui sa platesc ceea ce nu detin?E echivalent cu plata unui impozit la un Q5 si de fapt eu detin un trabant.of,of,...n-avem cum uita ca traim in Romania.
Discuție legea 241/2005
Buna ziua.Am si eu o nelamurire referitoare la aceasta lege 241/2005.Am primit o citatie de la investigarea fraudelor pt retinerea si nevarsarea stopajului la sursa.Am fost la stimabilii domni cu ordinele de plata prin care am facut dovada platii acestor sume,insa avand niste datorii mai vechi cum ar fi impozit pe profit,venituri din amenzi si dobanzi si penalitati de intarziere aferente tva-ului,banii au fost virati o parte catre bugetul statului si o parte catre bugetul asigurarilor sociale,nicidecum catre ceea ce inseamna stopaj la sursa.Mai mult,aceasta lege 241 mentioneaza ca retinerea si nevarsarea CU INTENTIE a acestor sume cu retinere la sursa constituie infractiune.Cine imi poate face dovada ca eu am fost rau platnic si am fost rau intentionata pt neplata atata timp cat eu am achitat aceste sume pt angajati ,insa calculatorul i-a distribuit unde a vrut,nu unde am solicitat eu.Cel care a facut acest program decedat cumva?In plus eu NU am achitat aceste sume in cursul anchetei,ci ele erau achitate in cele 30 de zile permise de lege.Mi s-a aplicat o amenda cu caracter administrativ + CHELTUIELILE DE JUDECATA.Pot contesta aceasta amenda?Multumesc anticipat.