avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate ALEXANDRA62

Activitate ALEXANDRA62

Discuție Radiere firma
Buna ziua , am si eu o intrebare , va rog
Am avut o firma , pe care am inchis-o prin lichidare , dizolvare voluntara si apoi radiere la Reg. Comertului As dori sa stiu , dupa ce am obtinut certificatul de radiere , ce trebuie sa fac la Admin.Financiara ori se transmite de cei de la Reg.Comertului instiintarea de radiere . Ma poate lamuri cineva asupra acestui aspect , daca mai trebuie sa procedez intr-un anume fel .
Multumesc anticipat
Buna ziua
Am virsta de 59 de ani si ma pensionez in acest an , dar nu am stagiul complet de cotizare , adica am 27 de ani de cotizare , iar stagiul este de 28 ani si 2 luni .Imi lipseste exact un 1 an si 2 luni .As dori sa stiu daca voi fi penalizata si daca da, cu cit voi fi penalizata in acest caz ?
Va multumesc anticipat
Data post: Joi, 15 Iulie 2010, 19:07
Subiect: LIPSA CONTRIBUTIE CAS IN PERIOADA 20.07 2002-01.08.2003 DIN BULETINUL DE CALCUL

Stimati Domni ,

Am de lamurit urmatarea problema :
am fost pensionata recent si am cerut un buletin de calcul pentru putea verifica si confrunta cu cartea mea de munca ( vechime IN MUNCA ) .Am constatat ca o perioda din activitatea mea , desi este in cartea de munca , nu a fost gasita la CAS Contributia LA CAS in aceasta perioada !!! respectiv 20.07.2002-1.08.2003
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, unde trebuie sa ma adresez pentru a putea sa mi se lua in calcul si aceasta perioada, stiu sigur ca s-a platit lunar de catre firma acest CAS , dar nu apare la CASA DE ASIG DE SANATATE PLATA ACESTUI CAS !!!
MULTUMESC ANTICIPAT
Buna ziua
Am si eu urmatoarea intrebare :
am depus dosarul de pensie grad.2 si am primit deciazia cu calculul de vechime eronat si implicit si valoarea pensiei mai mica .Spun acest lucru pentru ca am facut o simulare la casa de pensii inainte de pensionare si am avut 25 ani si 6 luni .Acum dupa ce am depus dosarul mi s-a calculat vechimea de 24 de ani , cu un an si jumatate mai putin . Vreau sa stiu si eu cu cine sau la cine trebuie sa ma adresez pentru acest fapt .Mai mult , am luat si eu dupa copia cartii de munca , si am vazut ca din calcule rezulta clar 25 de ani si 6 luni , deci cum a fost facuta simularea era corect . Pe decizia de pensionare scrie ca poate fi contestata la tribunal in 45 de zile de la comunicare . Alta cale nu exista , cred ca daca ma duc la oficiul de pensii sa le arat ,ce vreau , nu cred ca stau de vorba cu tine .Spune-ti ce pot sa fac ?
Multumesc anticipat
Alexandra
Multumesc mult, deci trebuie sa o platesc, asta e....
Alexandra
Buna ziua
Am urmatoarea intrebare : am primit de la admin fin de sector ca ma de plata aceasta amenda , ia este din 20 mai 2007 si as dori sa stiu daca ea nu se prescrie confor ordin 167 sau trebuie sa o platesc , desi sint 3 ani .
Multumesc anticipat
Alexandra