avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate dionisiia

Activitate dionisiia

1.Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul unui divort avand ca motiv parasirea domiciliului, sotul este ramas in tara iar sotia este in strainatate.Este necesar ca el sa inainteze divortul?Ea trebuie sa se mai prezinte?Se face doar prin avocat sau se poate si prin notar?
2.In cazul in care ea se prezinta in tara, dar doar pentru doua-trei zile, se poate face un "divort la urgenta"?
Va multumesc mult!
Va rog sa imi spuneti ce acte imi sunt necesare in vederea unei casatorii in Mexic.Statutul meu civil acum este divortata.In afara de certificatul de divort si de certificatul de nastere, ce acte mai trebuie sa traduc in vederea unei casatorii pe teritoriul Mexicului?Unde ar fi cel mai sigur sa traduc aceste acte.Eu sunt din Suceava, as prefera sa merg la un notar din orasul meu.Sau este nevoie sa merg la Bucuresti?
Va rog sa imi dati niste detalii in legatura cu un divort cu acordul partilor, in conditiile in care eu nu vreau nici un partaj.Cam cat dureaza?Cat de multe formalitati sunt necesare?Care este exact procedura, cap-coada?
Va multumesc!
Am fost angajata la o institutie cu data de 2 august 2010.pan aatunci am fost in somaj.In momentul angajarii insititia respectiva a refuzat sa imi completeze formularul de repartie dat de oficiul fortelor de munca.Am lasat lucrurile asa...sincer, nici nu am avut cu cine sa ma inteleg...in speranta ca angajatorul va anunta la ITM ca m-a angajat...daca nu ma insel, asta este si procedura, angajatorul trebuie sa dea o declaratie la ITM ca are un nou angajat..totul a fost bine pana acum, ideea este ca mie luna asta mi-a venit indemnizatia de somaj, cu toate ca nu trebuia sa mai am acest drept.Ce pot face in acest caz, care sunt consecintele?
Buna ziua.
Am o problema legata de dosarul de somaj pe care l-am depus in luna noiembrie 2009 si nici in momentul de fata nu este finalizat.Nu o sa dau nume sau detalii despre locatia in care se petrece acest lucru, nu inca...ideea este ca eu am avut mai mult de 12 luni lucrate la firma care a facut concedierile iar firma respectiva mi-a eliberat adeverinta pe cele 12 luni lucrate.Practic, aceasta dovada este suficienta, pe langa tot ce mai trebuie depus la dosar...adeverinta de la medic, de la fisc...actele standard.Firma la care am lucrat a apartinut de judetul Botosani in 2007.Cei de la Botosani mi-au trimis stagiile de cotizare...in schimb, domnul de aici de la Ajofm-ul local vrea si adeverinte pe perioda cat am apartinut de Botosani.Am obtinut si adeverintele, dar mi-au fost refuzate pe motiv ca sunt gresite.Intre timp la Botosani s-a schimbat numele firmei la care am lucrat, adeverintele mi-au fost completate cu numele nou al firmei, dar CUI-ul a ramas acelasi, deci era clar ca e vorba despre una si aceeasi firma.Eu nu vad rostul acestei amanari si acestui "circ", din moment ce eu am dovada ca am lucrat in ultimele 12 luni.
In luna iunie 2008 o parte din firma la care am lucrat a fost cumparata de alta firma si am fost transferata pe firma cumparatoare.Doua luni, 06.2008 si 07.2008 cei de la noua firma au depus in continuare declaratiile de somaj la Botosani.In luna 08.2008 sediul firmei s-a mutat la Iasi,iar in denumirea firmei s-a mai adaugat cuvantul Iasi, iar declaratiile s-au depus la Iasi incepand cu august 2008.Domnul de aici nu intelege ca eu am lucrat la una si aceeasi firma incepand cu iunie 2008(doar schimbarea sediului a schimbat un pic denumirea firmei) si vrea si adeverinte pe cele doua luni, cu toate ca cele doua luni ii apar clar pe stagiul de cotizare de la Botosani,exact unde s-au depus declaratiile.Cei de la Botosani nu au cum sa imi dea adeverinta si pe cele doua luni, pentru ca deja firma se impartise si nu mai apartineam de ei.Iar cei de la Iasi si-au indeplinit obligatia de a-mi elibera adeverinta pe ultimile 12 luni lucrate, respectiv octombrie 2008-octombrie 2009(iar eu am fost agajata lor din iunie 2008).
Sunt purtata pe drumuri de doua luni, iar la sfarsitul lunii noiembrie domnul mi-a zis sa revin dupa 15 decembrie, pentru ca va fi in concediu.Am revenit si am aflat ce e in concediu...toata luna decembrie.Persoana de la Botosani care se ocupa cu eliberarea adeverintelor a incercat sa vorbeasca cu dumnealui, sa ii explice situatia, a reusit sa vorbeasca pana la urma cu colegul dumnealui, am vorbit si eu cu colegul dumnealui la telefon si am aflat ca nici macar stagiile de cotizare de la Ajofm Iasi nu au fost cerute inca.Conform procedurilor, stagiile de cotizare trebuie cerute de cei de la Ajofm-ul local.Colegul domnului caruia i-am predat dosarul cu mare greu a acceptat sa ma primeasca luni,21 decembrie, la birou si sa caute in...biroul colegului dosarul, ca sa vada de unde are de cerut stagiile...dar mi-a zis clar ca mai mult nu poate face, el nu se ocupa de dosare si alte scuze....
Ce pot face in aceasta situatie?Actele mele sunt corecte, ultima firma la care am lucrat mi- a eliberat actele necesare, am mai mult de un an in ultima firma, si nu inteleg de unde pana unde atata comoditate...cand de fapt se putea rezolva din prima.E absurd tot ce sa intampla, inainte de a lucra la firma ce apartinea de Botosani, am lucrat la o firma aici, in oras, o firma care apartinea de judetul nostru...ma mir ca nu m-a trimis si la firma de aici sa imi dea adeverinte....
Alta problema este ca pe adeverita de la Iasi apare un numar de contract de munca pe care eu nu il am trecut in cartea de munca, dar este cel corect, pentru ca in momentul in care am fost mutati la ITM Iasi, s- a schimbat numarul de dosar.Eu am trecut in cartea de munca numarul de dosar cu care am fost preluati in iunie 2008 de la Botosani, dar in momentul in care pe cartea de munca e mentionata mutarea sediului nu mai este mentionat si noul numar de dosar.Si asta mi- a facut probleme, a fost nevoie ca persona de la Resurse Umane de la Iasi sa il sune pe domnul de aici sa ii confirme ca numarul de dosar e cel corect si corespunde cu ce e inregistrat la ITM Iasi.Iar domnul de aici mi-a spus in felul urmator: "Eu il iau asa, dar e pe raspunderea dumneavoastra daca cei de la Iasi mi-l refuza...."....si iata ca sunt doua luni de atunci si nici macar stagiile de cotizare nu au fost cerute...dar in schimb mi se cer tot felul de acte care nu sunt necesare...si nu inteleg de ce asa o atitudine, pentru ca domnul de aici nu imi da indemnizatia de somaj din buzunarul lui, e meseria lui sa rezolve lucruri din astea cat mai eficient, este platit pentru ce face....
Astept un raspuns.
Multumesc mult!
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza pentru a obtine un certificat privind stagiul de cotizare.Am nevoie de acest certificat plus desfasuratorul lui pentru a primi somaj.Ideea este ca firma la care am lucrat a avut sediul mai intai la Botosani si apoi la Iasi, dar eu am lucrat la punctul de lucru din judetul Suceava,oras Vatra Dornei.Nu stiu exact care e motivul, comoditatea sau ignoranta, dar cei de la AJOFM Vatra Dornei mi-au spus ca ei nu au cum sa ceara acest certificat, pentru ca nu au acces la date din alte judete.Eu am vorbit cu cei care se ocupa de asta in cadrul fostei firme la care am lucrat si mi-au spus ca nici ei nu au acces la aceste date si ca AJOFM Vatra Dornei trebuie sa se ocupe de asta.Mi se pare absurda aceasta situatie.Cum as putea proceda sa obtin acete certificate?Multumesc frumos.