avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTIAN N-I

Activitate CRISTIAN N-I

Eu stiu ca nu este aplicabil persoanelor juridice, daca la asta va referiti, in ce priveste riscul, toti avem drepturi, nu consider personal ca as aduce atingere vietii private , si ce as risca mai exact, pentru ca pozele le folosesc in interes legitim in relatia cu o autoritate publica , pentru a face cunoscuta situatia, cu scopul de a faciilita solutionarea cu celeritate a cererii mele, autoritate care nu are dreptul sa furnizeze la alti terti datele sau sa divulge cele comunicate de mine si care este operator de date cu caracter personal, eu nu pot sa merg sa-i zic primariei vino tu sa vezi situatia din parcare si dupaia sa-i trimit cererea, consider ca raspunsul dvs. nu este argumentat pe baze legale si cam vag in explicatii , parcarile fiind pe domeniul public si eu nepostand pe retele sociale sau la mass media aceste poze, scopul meu nefiind de a trimite poze cu masini care sunt parcate neregulamentar sau pietoni care merg pur si simplu pe strada in vederea sanctionarii lor, cu toate ca unii ar merita asta !

adriandimitriu a scris:

nu. GDPR nu e aplicabil persoanelor fizice.
da, riscati, din partea celor ale caror masini au fost fotografiate. indiferent de intentie. si ei au drepturi.

Buna ziua, vreau sa trimit o adresa la primarie si alte institutii ale statului, in legatura cu locul de parcare de resedinta si de amplasamentele unor alte locuri de parcare si a unor masini parcate neregulamentar, care imi reduc beneficiul de a avea loc de parcare de resedinta si respectiv spatiul acestuia, si totodata sa arat si ce se intampla pe langa el si in toata parcarea, in acest sens am facut unele poze pe care vreau sa le atasez la adresa, ca sa se vada situatia de fapt si de drept , poze in care se vad numerele de inmatriculare si locurile din parcare aferente, si alte persoane trec prin parcare, voiam sa va intreb : SE APLICA REGULAMENTUL GDPR IN CAZUL POZELOR MASINILOR DIN PARCARE ATASATE LA O ADRESA CATRE PRIMARIE, poze folosite in interes legitim, pentru a putea dovedi si arata situatia reala si prezenta la fata locului ?!?! Risc ceva daca le trimit, comunic autoritatilor statului, ca anexe la adresa, pentru a putea rezolva o problema cu care ma confrunt in legatura cu locul de parcare ?!
Cunosc faptul ca este aneveios si de durata, tocmai deaceea voiam sa aflu mai multe cu privire la acest proces de a radia o firma, urmand ca, din urma informatiilor primite sa procedez eu singur sau sa apelez la un avocat !
Multumesc si sarbatori luminate !
INCHIDERE FIRMA 2 ASOCIATI - DIZOLVARE/LICHIDARE/RADIERE
Buna ziua,
V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta, sa ma indrumati cu ce demersuri (acte, hotarari AGA,taxe, certificate, s.a.m.d..) trebuie sa fac sa inchid firma infiintata in 2019 si fara activitate din martie 2020, dupa ce a inceput pandemia !
Ca o completare la rugamintea de mai sus, am inteles ca sunt doua etape ale inchiderii firmei, dar din ce am aflat informatiile sunt contradictorii si nu prea ma ajuta, neavand baza si un exemplu de la inceputul procedurii de inchidere a firmei si pana la sfarsit, fac precizarea ca, firma a prestat activitate pana in 2020, nu a fost pe profit, utilajele pe care le foloseam am reusit sa le vand, datorii salarii angajati, anaf, ditl si alti terti creditori nu sunt, cum sa procedez mai departe ?!
Va multumesc anticipat !
Multumesc de raspuns, insa am o nelamurire, daca sa zicem fostul angajator este inca in functiune si detine arhiva acessta la solicitarea mea nu are obligatia sa imi elibereze acte din dosarul meu de personal, plus ca, ei aveau obligatia sa imi faca carnet de munca la momentul ala si nu mi-au facut !
Inteleg ca de la fostul angajator care este radiat sa ma adresez la ITM,
ADEVERINTE VECHIME IN MUNCA SI SPECIALITATE INAINTE DE ABROGAREA CARNETELOR DE MUNCA !

Buna seara, am fost angajat, in perioada 2007- 2010, la 2 angajatori, unul dintre ei se pare este radiat, iar altul este in functiune dar mi se pare ca se eschiveaza sa imi elibereze adeverintele pe motivul ca, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca, dupa aceasta data, respectiv incepand cu 01 ianuarie 2011, au fost abrogate dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, eu neavand carnet de munca !
Am rugamintea sa imi comunicati :
1. ce demersuri pot face la angajatorul care este in functiune sa imi elibereze adeverintele de vechime, acesta detinand arhiva documentelor create de RU din anii in care am fost angajat la aceasta ?!
2.ce demersuri pot face pentru a face rost de adeverintele de vechime de la fostul angajator care pare a fii radiat ?!

Precizez ca, am nevoie de la cei 2 fosti angajatori de adeverinte de vechime in munca si in specialitatea studiilor, pentru a dovedi aceste lucruri unui angajator la care sunt actual salariat !

Va multumesc anticipat, si va doresc multa sanatate !
Sunt deja camere montate in lift si la intrare in bloc , nu sunt montate afara sa bata si pe spatiile de parcare, eu vreau sa imi montez personal fara niciun acord de la nimeni, pentru a imi proteja bunul , camera in apartamentul meu sa bata doar asupra masinii mele si in proximitatea acesteia cat sa se distinga fetele si nr. masinilor care trec pentru a fi indentificabile in caz ca imi gasesc masina vandalizata sau lovita sa am ce sa prezint politiei ! Bineinteles ca vreau sa respect legislatia privind informatiile si datele cu caracter personal dar in acelasi timp vreau sa ma protejez si pe mine ! Va multumesc, si astept lamuriri , vad ca unii spun ca nu se poate unii spun ca se poate ! Va intreb dvs, in situatia mea cum ati proceda !?

ynocentta a scris:

Pentru montarea camerelor de supraveghere la bloc, trebuie respectate anumite conditii, si anume: toti locatarii, cat si administratorul cladirii, trebuie sa isi dea acordul in scris si e necesar sa indeplineasca un temei juridic in interes legitim (pentru asigurarea pazei si protectiei persoanelor, bunurilor si valorilor). Astfel, pentru a lua aceasta decizie, trebuie intrunita adunarea generala a locatarilor, si decizia se ia doar in urma informarii si acordului tuturor celor implicati. De asemenea, si aceasta trebuie anuntata intr-un loc vizibil.

[ link extern ] /

Buna ziua, exact la asta ma refeream in legatura cu captarea de imagini si video pentru a putea arata politie cine se face vinovat in eventualitatea de pagube asupra masinii mele ce imi pot fi aduse ! inregistrarile de pe camera sa le dau doar politiei !
Sa nu mai zica politia ca "autor necunoscut", si persoana vinovata sa fie trasa la raspundere si sa imi recuperez prejudiciul cauzat de la acea persoana, nu sa mai dau bani din buzunar !
Daca se poate monta camera fara sa imi bata lumea la usa ca de ce ii filmez si sa ma mai trezesc cu vreo amenda este ok !
Multumesc !
latka a scris:

Puteți să vă montați. Intrati in "coliziune" cu GDPR, dacă imagini dintre cele pe care le înregistrați ajung în spațiul public, care poate însemna și terțe persoane. Nu difuzați nimic, nu faceți dvs. dreptate pe baza acelor imagini, chemați poliția.

Buna ziua, locuiesc la bloc, apartamentul are vedere in spatele acestuia unde am si locul de parcare, locul meu de parcare este primul langa o intersectie de drumuri pe unde trec multe masini si oameni si s-a intamplat de multe ori sa imi gasesc masina scuipata, urinata, zgariata, tamponata si pana acuma nu se cunosc autorii, intrebarea mea este urmatoarea : Pot monta o camera de supraveghere asupra locului meu de parcare in interior sau exteriorul apartamentului, pentru a supraveghea masina ? Cum se aplica GDPR-ul in acest sens si cum as putea sa procedez ?! Multumesc !
Nu cred ca este topicul aici, dar o sa gasesti pe avocatnet multa lume sa te ajute si multe informatii !
Legat de posturi in adm.pub. poti sa gasesti pe site-ul institutiilor din zona ta sau fizic la avizierul acestora, precum si pe [ link extern ] !

Aurel Sîrbu a scris:

Salut Cristian am terminat și eu Administrația publică în dr.tr.severin și aș dori să mă angajez, cunoști vreun loc sau post disponibil.

CRISTIAN N-I a scris:

Multumesc, o sa cer in intampinare intantei si dizolvarea. In legatura cu actul constitutiv as putea sa fac rost de la Onrc , actele firmei s-au ratacit, nu am niciun act ? Ms. !

ileana leca a scris:

inseamna ca au fost mai multi asociati care i-au cesionat dansului partile sociale ramanand unic asociat si administrator.Este important ultimul act constitutiv depus la ORCMB pt.a se vedea clauzele actului constitutiv reactualizat la data cesionarii.Consider ca se poate solicita dizolvarea societatii ca persoana interesata,mostenitor,cf.art.237 alin.1 lit.a) si anume soc.nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni
Este indeplinita conditia atata timp cat asociatul unic,respectiv tatal dv.,este decedat cf.Cert.de mostenitor nr.din data de, data anterioara introducerii actiunii pe rolul instantei.Succes!