avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate carmena_iasi

Activitate carmena_iasi

Buna ziua, sunt reprezentant medical in cadrul unei companii pharma de 2 ani si de la angajare si pana acum am desfasurat activitatea in judetele iasi (oras de resedinta) si neamt.
Astazi fost anuntata (pe email) ca se dispune mutarea activitatii mele pe alte 2 judete, suceava si botosani (fara iasi, resedinta mea), in toate cele 5 zile ale saptamanii. Cu alte cuvinte, cu delegatie in fiecare zi in alt judet.
V-as ruga sa imi spuneti daca este legal sa fiu obligata sa fac asa, sau nu ar trebui sa fiu detasata/relocata .
Am un cadru legal prin care pot refuza acest lucru?
Va multumesc anticipat pt raspuns! O zi buna tuturor (nu ca a mea) x
Buna seara. Am o problema cu o vecina careia i-am imprumutat acum cca 10 ani un bun ce a apartinut bunicii mele, cu titlu de imprumut si cu intelegerea sa-mi returneze acel bun cand voi dori eu. In tot acest timp vecina respectiva a fost plecata in spania si a revenit acum pt cateva zile.
Am mers la dna sa o rog sa-mi dea acel bun, deoarece are o valoare sentimentala pt mine, intrucat este singurul care mi-a ramas de la bunica amintire.
Am avut neplacuta surpriza sa-mi ceara bani pe acel bun si sa ma minta ca ar fi platit o suma de bani bunicului meu, deci nerecunoscand ca a fost imprumut si mi-a cerut mai mult decat dublu.
Este de prisos sa mai precizez ca au trecut mai mult de 10 ani de atunci, bunicii au decedat, martori nu avem, nici eu ca le/am dat imprumut., nici ei ca au dat bani.
As vrea, va rog din suflet, sa-mi spuneti parerea dvs. Credeti ca am vreo sansa sa ma leg de vreun articol de lege , de ex. Pt insusire de foloase necuvenite sau abuz de incredere..
Va jur, este un obiect care nu are decat o valoare sentimentala pt mine, dar plange sufletul in mine ca poate cineva sa aiba o astfel de atitudine si sa ma jigneasca cineva pt care mi-a fost mila.
Va multumesc !
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Va multumesc mult tuturor!
Buna ziua.
Am un srl in care suntem 2 asociati cu 50-50% parti sociale, care nu a avut activitate si nu inregistreaza datorii la buget si nici credite sau creante. Am vrea sa procedam la cesiunea partilor sociale catre o persoana din afara societatii, bineinteles prin ONRC. Dar persoana care preia se grabeste si ar trebui sa alegem varianta in care o facem asociat si majorare de capital, ca sa nu dureze 2 luni procedura, ci doar 5 zile.

Intrebare: in perioada ce trece de la deunerea primului dosar prin care noi, actualii asociati, ne asociem cu respectiva persoana si pana la depunerea celui de al doilea dosar, prin care cedam, practic, partile sociale cu activele si pasivele societatii, exista vreun risc ca acest nou asociat sa isi exercite vreun drept, sa faca ceva fara acordul nostru, care sa ne creeze problem ulterioare?

Adica daca exista riscuri sa procedam la aceasta varianta de cesiune? Aceasta persoana poate reprezenta firma si face tranzactii (gen credite, vanzari, cumparari) fara acordul nostru?

Va multumesc!
Buna seara.

Stiti cumva daca un angajat care a lucrat cu timp partial (4 ore) poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Multumesc
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
Mi se pare aberant....inseamna ca femeia aia are dreptul sa ne scormoneasca viata si sa ne faca de rusine la firme?? Mai ales ca sotul a platit mereu la timp....Oricum, totul se cere in instanta, nu la coltul strazii. O sa ma interesez si la Politie si vom face plangere!

Nu este normal sa fim hartuiti o viata intreaga! NU e vb de bani, ci de gest! Copilului oricum i-am facut noi si pensie privata pt studii, etc.!! Mi se pare inadmisibil cimportamentul!
Buna ziua.
Sotul meu este divortat si are un copil pt care plateste pensie alimentara calculata in cuantum de 30% din venitul lui la momentul incheierii divortului. A trecut doar un singur an de la hotararea de divort, timp in care si-a platit absolut tot timpul pensia, plus cadouri etc (deci nu se pune problema de abandon).
In acest moment, fosta sotie i-a transmis ca vrea sa-i dea mai multi bani si s-a interesat la directorul firmei unde lucreaza ce salariu are acum.

Intrebarea este: la cat timp se poate recalcula pensia alimentara? Are voie sa se intereseze direct la firma unde lucreaza, nu trebuia sa intrebe,sau sa se adreseze instantei, care sa ceara adeverinta de salariat?

Va multumesc anticipat pt raspuns!
Buna ziua.
Am fost si eu contactata de o firma de recuperare creante si incerc sa ma inteleg cu dumnealor si sa platesc, desi iti impun niste sume exorbitante.
Va rog frumos sa-mi spuneti, in cazul in care ei vor sa ma execute silit nu trebuie sa ma dea in judecata si sa ma execute in urma unei sentinte judecatoresti? Ca sa ajunga la executor trebuie sa aiba o hotarare judecatreasca sau o pot face ei direct? Au posibilitatea sa imi puna ei proprire pe bunuri fara sa avem un proces in care sa am posibilitatea sa ma apar si justific?

Are mare dreptate cine spune ca aceste firme de recuperare sunt mai rele decat camatarii...:(. Oare chiar nu exista nici o lege care sa ne protejeze , ei chiar pot sa ne ceara ca o suma ce trebuia returnata in 10 ani, sa le- dam lor in 2 luni??

Va multumesc pt raspuns.


Răspuns la discuția datorii buget/ vanzare masina
Sumele pe care le aveti restanta la Bugetul de stat (ANAF) nu au nici o legatura cu taxele si impozitele ce se strang la Directia de Taxe si Impozite. Acolo trebuie sa aveti impozitele platite la zi si solicitati un certificat de neurmarire fiscala.

Nu au legatura una cu cealalta...nu va faceti griji. Oricum trebuie sa achitati acele impozite sa nu va puna poprire pe acesta masina si atunci o scot cei de la ANAF la licitatie.
Buna ziua.
Va rog tare mult sa ma lamuriti cumva si pe mine. Am fost contactata de o firma de recuperari debite dupa ce BCR a vandut creditul meu catre ei. Acestia, bineinteles, m-au somat sa le dau intreaga suma in termen de 5 zile..etc. Am discutat cu ei si mi-au spus sa fac plati foarte mari pe credit in urmatoarele 2 luni pentru a nu demara executarea silita.
Intrebarea mea: ei nu sunt obligati prin lege sa reesaloneze platile macar asa cum erau la credit? Pentru ca ei, bineinteles ca ar fi bucurosi sa le dau toata suma in 2 zile, dar sper ca nu ma vor obliga ca o suma ce trebuia sa o achit in 10 ani sa le-o restitui intr-un an...
Va rog tare mult sa-mi spuneti parerea dvs din punctul de vedere al legislatiei. Eu vreau sa achit creditul si sa nu ajung la executare silita, dar nici nu vreau sa ajung sa fiu santajata si amenintata de recuperatori!!!

Va multumesc mult si sunt alaturi de toti cei ce au postat cu probleme asemanatoare! Le-am citit pe toate...Fratilor, am ajuns sa ne luptam cu "recuperatori legali"...suntem vai de capul nostru!