avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate io_io

Activitate io_io

Discuție Bun de plata
In urma recursului impotriva rezolutiei procurorului ca parte vatamata am fost instiintatca am de platit suma de 150 lei cheltuieli de judecata.
Asa pentru ca altadata sa nu ma mai pun cu sistemul si sa las lucrurile exact cum vor ei , procurorii si judecatorii.(Si asa nimeni nu asculta pe nimeni atat la fond cat si la recurs...Ce mai judecata...)
Intrebarea mea este ce se intampla daca nu achit suma respectiva.
Nu sunt salariat si nici pensionar am o activitate particulara.
Multumesc.
Am facut referire la despagubiri pentru daune morale inca din faza cercetarii penale
dar fara rezultat.
Care ar fi onorariul unui avocat pentru cauza expusa(calomnie si insulta plus amenintare cu moartea) ?
Procentual care ar fi sansele de castigare a procesului?
Daca se pierde procesul taxa de timbru ramane la stat?
Am pierdut recursul impotriva ordonantei procurorului cu SUP si amenzi adm. in dosar penal pentru amenintare cu moartea , calomnie si insulta.
S-a invocat art.10 b1, nu prezinta pericol social.
As vrea sa deschid proces civil pentru daune morale impotriva faptuitorilor.
Am rugamintea sa-mi raspundeti daca vreti la cateva intrebari:
1.Pot folosi inscrisuri din dosarul penal?
2.Cat este taxa de timbru pentru daune morale de 5.000 lei?
3.Am vreo sansa la castigarea procesului?Cu avocat bineinteles.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Avocat pentru recurs
Am inteles conditiile in care se poate desemna un avocat din oficiu si va multumesc
pentru raspunsuri.Este vorba despre un recurs impotriva rezolutiei procurorului
cu SUP si la primul termen s-a cerut o amanare pentru lipsa aparare, dar din lipsa banilor incercam si varianta avocatului din oficiu.
Răspuns la discuția Avocat pentru recurs
Cererea pentru avocat din oficiu se poate face la barou in preziua recursului?
Trebuie sa aduc vreo adevarinta?
Partea vatamata intr-un dosar penal poate cere la al doilea termen un avocat din oficiu?Cum se face dovada lipsei mijloacelor materiale pentru angajare avocat?
Adeverinta de la circa financiara?
Multumesc.
Răspuns la discuția Recurs cu semnul intrebarii ???
Asa cum am mai spus nu vreau decat dreptul meu la liniste.
dar se pare ca in tara asta acest lucru este imposibil chiar daca soliciti politia
parchetul si instanta sa ia masuri.
sunt convins ca dupa sentinta recursului turbulentii imi vor rade in nas dar asa cum s-a mai spus pe aici nici cel mai bun avocat nu poate intoarce sentinta in favoarea mea deoarece in cvasitotalitatea lor contestatiile impotriva procurorului nu au reusita.
asa ca nu pot arunca niste bani pe fereastra pe avocat daca rezultatul este acelasi
intrebam si eu asa ca moromete cum sa-i mai tin in frau pe bezmetici macar cateva saptamani daca altfel nu se poate.
Răspuns la discuția Recurs cu semnul intrebarii ???
Este vorba de faptul ca am niste vecini turbulenti care ameninta si insulta si fac tot felul de sicane.inca o luna de amanare i-ar mai tine un pic in sah cu manifestarile lor
primitive, pentru ca sunt convins 99% ca instanta va respinge plangerea mea.
asa ca mai vreau macar o luna de liniste aparenta fiindca altfel nu se poate .
politia este de cacao.

@indines intimatii au raspuns doar la apel si nimic alceva.
de aia ma mira si pe mine pozitia judecatoarei. nu am pretentia ca acestia sa se prezinte la judecata.
va multumesc
Am avut primul termen in recursul impotriva rezolutiei procurorului si dupa citarea partilor, eu fiind parte vatamata, am cerut amanarea procesului. judecatoarea le-a spus intimatilor sa nu se prezinte la urmatorul termen.
am si eu doua intrebari:
-mi se pare mie sau nu miroase a bine spusele judecatoarei in ce priveste contestarea rezolutiei de catre mine?
-as mai putea obtine o alta amanare(la prima am mentionat lipsa aparare)
daca invoc acelasi lucru si lipsa banilor pentru avocat?
va multumesc:love2:
Eu zic sa luati legatura cu un avocat sa va invete ce sa faceti.(sic!)
Parca nu stiti in ce tara traiti.Stati pe capul politistilor fie direct, fie prin telefoane
zilnic si ziceti ceva de interne(doi si un sfert) sa-i vedeti ce trec la treaba.
Multa bafta!