avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate K_Elena

Activitate K_Elena

Va multumesc pentru clarificari.
Asta in cazul in care beneficiez de indemnizatie. Dar daca eu nu depun dosarul prin care solicit indemnizatia?
Buna seara.
Sunt mamica unui bebe si din luna iulie voi intra in concediul de crestere si ingrijire copil. In prezent sunt in concediul post natal. De curand am primit oferta de a munci in cadrul unui proiect cu finantare europeana, pe o perioada de 18 luni. Mi s-a spus sa renunt la indemnizatie, asa ca va intreb:
- Daca nu depun dosarul pentru indemnizatie, contractul de munca se suspenda, si mai pot sta acasa, pana ce copilul impliniste 2 ani sau inseamana ca va trebui sa ma intorc la serviciu sau sa intru in concediu fara plata?
Eu consideram ca pot munci avand in vedere ca contractul de munca se va suspenda in perioada acordarii indemnizatiei.
Mentionez faptul ca la serviciul actual regula de baza este aceea ca nu am voie sa am alt loc de munca, in afara de acesta.
Va multumesc!
Răspuns la discuția grefieri
Grefierii arhivari au salariile mai mici decat cei de instanta.
Răspuns la discuția admitere sng 2010
@ palomita
Multumesc frumos pentru apreciere si urari! Va doresc si voua mult succes si bebei frumosi si sanatosi atunci cand veti considera ca e timpul!:ok:
Eu una nu am invatat cercetarea procesului in cazul administrarii probelor de catre avocat, doar am citit-o, ca sa stiu cu ce se "mananca". Depinde de tine, poti sa o lasi la urma, si daca termini materia si esti multumita de ceea ce stii, poti sa inveti si acest punct.
Răspuns la discuția admitere sng 2010
@ julya21
Cand m-am angajat am facut-o cu inima stransa, era ceva nou pentru mine, nu stiam nimic de salarizare (dar stiam cat am rata la banca de platit :D), nu stiam nimic de colectiv etc.
Pot spune ca imi place ceea ce fac, este frumos si merita sa invatati si sa luptati pentru asta. Nu am intrat in paine, abia am invatat citarea la prim termen, investirea, m-am obisnuit cu arhiva etc. Acum sunt in concediu, pentru ca vreau ca toata luna august sa invat cat mai multe si sa vad apoi cu ce judecator voi lucra. Din septembrie voi intra in sedinte - mari emotii :">
Nu stiu nimic de salarizare pentru ca salariul se va da in august, iar cum eu am si concediu, nu va fi relevant. Stiu doar ca difera de la persona la persona, in functie de vechimea in munca.
Mult spor la invatat!:console:
Răspuns la discuția admitere sng 2010
Intr-adevar, ceea ce nu gasiti in tematica, puteti sa le luati din tratate sau manuale, nu as opta totusi pentru internet, unde nu poti sti cat de veridica este informatia. Rasfoiti putin topingul cu Admitere la INM, si veti afla cartile agreate de INM, respectiv SNG. Asta nu inseamna ca pentru 2-3 teme "extra cod" veti cumpara o carte, dar cu siguranta biblioteca va va ajuta!;)
Sincer nu inteleg rostul acestor framantari. E alegerea grefierilor daca doresc sa mearga mai departe, si ei sunt oameni cu studii superioare juridice si consider ca experienta acumulata este punct in plus. Fiecare om are dreptul la mai bine, are dreptul la o schimbare, iar daca vine din sistem cu atat mai bine! Nu cred ca cineva trebuie sa se explice pentru deciziile pe care le ia, sau grefierii sunt o categorie de oameni cu mai putini neuroni decat candidatii care dau la INM?
Răspuns la discuția admitere SNG
Nu ai nevoie de niciun document care sa iti ateste abilitatile de utilizare a unui calculator. Pentru admiterea la SNG, aceasta nu este o conditie, iar pentru ocuparea unui loc pe post, la concursurile organizate de Curtile de Apel, nu trebuie sa duci nicio dovada, doar sa iti arati cunostintele in practica, la un test - iar aici sunt metode si metode de verificare.
Răspuns la discuția admitere sng 2010
@popesculaura
Cei de la personal s-au ocupat foarte repede de formalitatile de angajare. Am dus cartea de munca pe 1 iulie si de luni merg la serviciu.:D
Multumesc pentru felicitari! O sa va tin la curent cu activitatile ce urmeaza sa le desfasor.