avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate carmen f

Activitate carmen f

Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti care este numarul maxim de zile de concediu medical ce se acorda parintelu, pe an sau pe luna, pentru un copil bolnav. Concediul medical se acorda doar mamei sau se poate acorda si tatalui? Multumesc
Răspuns la discuția Reducere program
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Reducere program
M-am intors la serviciu cu o zi inainte sa se finalizeze CCC pentru a putea beneficia de stimulentul de insertie si am facut cerere sa se reduca programul pana face copilul 2 ani conform articolelor mai sus mentionate. Am dreptate si pot sa-mi sustin cererea in continuare? Se fac tot felul de presiuni asupra mea si asupra a 2 colege aflate in aceeasi situatie. Am o colega careia nu i s-a aprobat cererea (verbal) dar i s-a solicitat sa solicite prin mail retragerea cererii!
Buna seara,
As dori sa stiu daca in conditiile urmatoare, angajatorul este sau nu obligat sa-mi acorde cele 2 ore pentru alaptat:

-am optat pentru 1 an cf OUG 111/ 2010 ( stiu ca, conform OUG 96/ 2003 actualizata in 2011, este vorba de perioada de pana la 1 an)

- in regulamentul intern, votat in 29.07.2011, exista 2 articole referitoare la acest subiect:
Art 20
Angajatorul are obligatia: f) sa acorde salariatelor care alapteaza, in cursul programului de lucru, doua pauze de alaptare de cate o ora fiecare, inclusiv timpul necesar deplasarii dus-intors de la locul de munca la locul in
care se gaseste copilul, sau, dupa caz, sa reduca durata timpului de munca cu 2 ore zilnic, fara diminuarea drepturilor salariale;
si
Art.25
Salariatii care renunta la concediul legal pentru cresterea copilului pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca.
La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea entitatii in care isi desfasoara activitatea, permite.
- nu s-a incheiat contract colectiv de munca.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
In mai ma voi intoarce la serviciu, dupa terminarea unui an de CCC cf OUG 111/2010. Beneficiez de program redus de 6 ore (pt alaptat) pana va face copilul 2 ani? Daca da, in baza carei baze legale.
Multumesc
Buna ziua,

Sunt o mama ce a nascut in mai anul acesta. Am optat pentru 1 an de CCC cf OUG 111/2010. Ma intereseaza daca mai pot beneficia pana la varsta de 2 ani a copilului de program redus de 6 ore, cf Codului Muncii? Nu poate sa-mi spuna angajatorul ca am avut de ales si am optat de buna voie pt un an si ca n-am niciun drept sa solicit program redus de 6 ore? Multumesc
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc.
Ce se intampla in urmatoarele situatii:
1.scrisoarea nu ajunge in timp util din SUA , respectiv poate sa ajunga dupa ce concediul legal s-a terminat;
2.angajatorul nu este de acord cu lichidarea la zi?
Discuție Demisie
Buna ziua,
O prietena de-a mea este plecata in SUA pe perioada concediului legal de la servici. Acum nu vrea sa se mai intoarca. Cum poate sa procedeze ca sa-si dea demisia direct din SUA? Lucreaza in domeniul privat, respectiv bancar.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Prin urmare dupa nastere , pe langa cele 42 de zile, voi fi platita de catre angajator si pentru restul zilelor pana la 126 de zile.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca dosarul pentru ICC se poate depune dupa cele 42 de zile de lauzie sau este nevoie sa fie consumate toate cele 126 de zile pentru a se depune dosarul. Ma intereseaza acest lucru deoarece dureaza in medie intre 4-6 luni pana ce statul binevoieste sa-ti faca plata( am multe cunostiinte care asa au patit).
Multumesc