avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate constantin popovici

Activitate constantin popovici

Are drept la mostenire fostul meu cumnat ?

Am facut demersurile pentru obtinerea de masuri reparatorii pentru averea confiscata tatalui meu care a fost arestat ca detinut politic. Singura mea sora a decedat inainte de 1989, fara sa aiba copii si nici o avere. Fostul ei sot s-a recasatorit si nu stiu daca are drept la mostenirea tatalui meu , si daca da in ce procent.
am formulat o actiune in constatare a dreptului de proprietate asupra unui teren de 160 m.p..situat Municipiul Falticeni
-care este procentul utilizat la calculul taxei de timbru si daca cineva stie cat este valoarea de impozitare a unui m.p. intravilan
am obtinut o htarare judecat pentru modificarea titlului de proprietate care aare termen de recurs 15 zile5(17.07.2010)
dupa acest interval se emite o noua hotarare jud definitiva care se transmite partilor sau justitiabili se ocupa de obtinerea hot jud def
pe baza acestei hot jud def comisia de aplicare a legii emite un alt T.P sau il corecteaza pe cel deja emisul
sau cele doua acte TP gresit +hot jud reprezinta acum baza pe care se poate face cadastrul imobilului
se poate face copie legalizata a unei hot judecat care nu are nici o semnatura
am facut precizarile utile pentru toata lumea astept raspunsuri
clare cu suport juridic lege nr. art. paragraf, adunarea gen e peste cateva zile
sper saprimesc raspunsuri care sa sustine procentele
blocul are centrala proprie de scara in administrare (fochist,etc)
-o parte din proprietari au cen trale termice de apartament
-din cauza costurilor exagerate o parte din proprietari s-au debransat de la furnizarea caldurii,utilizant diverse metode de incalzire
-oparte din proprietari sunt beneficiari ai caldurii furnizare de CENTRALA PROPRIE a blocului,aflata in coproprietatea tuturor proprietarilor in conform CPI
romania este tara tuturor posibilitatilor
mai mult decat atat de 3 ani blocul se consolideaza
realizati situatia existenta, in prezent se plateste 5% pentru parti comune
eu ar trebui sa sustin cu argumente juridice ca plata a 10+15 .este un avantaj pen tru proprietari doar cu o undita in mana.
E adevarat ca ordinul e bun ca e stufos si doar putini il pot descifra si intelege totusi fiecare proprietar are un vot si e evident ca e mai bine sa platim 5% decat
25%chiar daca s-ar darama blocul cum scria cineva pe forum
in calitatea mea de presedinte trebuie sa am un suport legal solid pentru
a impune 10%+15% pentru posesorii de CT si cei debransati care in prezent platesc 5%.EXISTA sau NU cifrele explicitate in acte normative nr art;etc
Poate o autoritate abilitata sa confirme aceste procente.
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari care are o centrala termica de bloc functionala in administrare,circa 45% din proprietari au montate CT de apartament fiind debransati de la aceasta ; 35% din proprietari sunt debransati de la caldura ,restul primind caldura de la centrala blocului.
Cum se face repartizarea cheltuielilor in acest caz ,am descoperit pe forum 2 procente
10% parti commune ( in prezent 5% aprobat de ad gen) si 15% tevi verticale prin ce acte normative au fost stabilite Emitent,Nr,Cap,Art, Paragraf
I

Am mostenit un teren de 160mp cu o casa in municipiul Falticeni
Cu prilejul construirii unui aansamblu de locuinte am fost expropriat
cu decretul 234/august 1985,probabil din eroare in decret nu apare
decat constructiua pentru care s- au platit si despagubiri
Care este situatia actuala a terenului care nu a facut obiectul decretului de expropriere.
Ce trebuie facut pentru a redeveni proprietar si legal asupra terenului