avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate crsteo02

Activitate crsteo02

Discuție Ajutor somaj
functionar public dat afara de un director , prin decizie poate aplica pentru ajutor de somaj?
multumesc.
Buna seara, am si eu o intrebare ... un director ( personal contractul-numit prin Hotarare de consiliu)poate fi acum si consilier local? Poate detine ambele functii?
Cand a fost numit director si-a dat demisia din consilier local, dar acum s-a trecut iarasi pe lista....
Răspuns la discuția Recurs pierdut
Buna ziua,
Am si eu o situatie asemanatoare: fiind contabil la o Institutie publica, acum un an a venit un director ( numit politic), tanar, fara experienta, si nu a dorit decat sa faca ce dorea: contracte , angajari etc...m-am opus de catev ori la contracte si de atunci am avut de suferit: mi s-au luat cateva drepturi pentru care am deschis proces dar in dosarul respectiv, neavand alte justificari legale de aparare, am descoperit ca au depus unele acte intocmite retroactiv, false etc...iar dupa un an de contrazis cu el...eu cu acte reale , dansul ca este director si are toate drepturile..si ca mai si cunoaste pe la Tribunal...am constatat ca nu legea si dreptatea au fost recunoscute , pentru ca am pierdut procesul. Intrebarea mea este credeti ca mai am vreo sansa la recurs la Curtea de Apel Galati?
sa inteleg ca mama mea nu mai poate actiona in instanta pentru recuperare?
Ms. .....Dar directorul nu vrea sa semneze. Acum sunt in afara tarii si nu mi-a aprobat decat 15 zile de CO, ce pot face? pot sa cer din nou suspensarea pe motiv ca nu am cum sa ajin tara? Am un director cam ,,cretin,, si nu vrea decat demisia mea...si nu vreau..
Buna ziua,
si eu sunt functionar public si vreau sa plec din tara pe termen de un an sau un an jumatate prin concediu fara plata sau suspendare . Care ar putea sa fie mai bun pentru mine? Ar putea sa-mi acorde legal ?
bine, e mai usor sa dai in judecta , dar trebuie bani....
directorul este o persoana de 30 de ani, fara experienta , si mai ales in manageriat, iar cu colegele cu varsta de 40-60 de ani -economistesi inginere se poarta ca si cum sta de vorba cu tractoristi( fiind adminstrator la o firma de tractoare agricole., dar mai ales baitul lui tata. Ca datorita dansului este un este.Vai de Institutia noastra...Chiar si asa cei de la ITM nu rez nimic? Dca tacem ce facem? eu deja am doua procese cu dansul pentru luarea abuzva a unor drepturi
Multumesc.
Mentionez faptul ca dansul este ,,asezat,, politic la institutie , nu are vechime ,iar seful superior este presedintele Consiliului Judetean, de aceea face ce face.....
Ma refeream la faptul ca inafara de superiorul ierarhic , daca ma pot adresa Inspectoratului de munca sa Ministerului?
Buna ziua,
intrebarea mea este : unde pot face o sesizare de abuz de functie si comportament dezastruos fata de salariatii institutie ? Fac precizarea ca directorul este personal contractual si noi salariatii suntem functionari publici.
Multumesc.