avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate marinelabuz

Activitate marinelabuz

Răspuns la discuția Split tva
Din contul de tva, nu se poate plati in contul curent dar daca intrati pe anaf gasiti contul de tva al furnizorului.
Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva ce declaratie ar trebui sa depun la anaf daca In urma organizarii unui turneu de tenis unde s-au primit premii, am avut atat rezidenti cat si nerezidenti?
Multumesc.
si eu am patit la fel, de doua zile incerc sa depun,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca platiti tva-ul in Germania, atunci in Romania nu il mai platiti.
am urmatoarea speta: o firma inchiriaza unei alte societati comerciale, cladirea unui hotel in totaliate,(imobil, utilaje, mobilier, tot), pentru care lunar se emite factura.
Va rog, sa ma indrumati daca interpretez bine si incadrez operatiunea, din punct de vedere a tva, la operatiuni taxabile., considerand ca se incadreaza la exceptiile art.292 alin(2) lit.e a Codului Fiscal
s-a achizitionat pe SRL un autovehicul second hand, de la o firma din Belgia, avand inscris pe factura "scutit de TVA conform sectiunii 39 bis 1 din Codul belgian privind TVA pentru livrari intracomunitare.Autoturism second hand"
se pune problema revanzarii acestui autoturism catre o persoana fizica din Romania.
se poate factura catre persoana fizica din Romania cu aplicarea regimului special de tva pe marja de profit - specific produselor second hand?