avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate POMKINSKI

Activitate POMKINSKI

Asociatia doreste transferul contului de la banca A la banca B
Se solicita sentinta civila de infiintare a asociatiei .Acesasta nu a fost gasita si solicitarea depusa la judecatorie nu a fost rezolvata in sensul ca s-a eliberat numai copia ultimei sentinte prin care a fost inregistrata ultima schimbare de presedinte si actualizare statut..La banca am explicat situatia dar nu putem deschide cont daca nu avem sentinta de infiintare a asociatiei din 1999.Cod fiscal avem,ultima sentinta civila avem,statut avem.,cont bancar avem.Dorim numai sa schimbam banca.
Cum putem totusi deschide cont?
care este baza legala?
cu atatea schimbari legislative care este la data prezentei valoarea maxima ?
Răspuns la discuția repartizare pierdere apa
adica 5 mc de persoana
1.La asociatia de proprietari s-a hotarit in AG ca repartizarea pierderii de apa sa se faca proportional cu consumul.Este legal?
2.La aceeasi AG s-a hotarit ca acele apartamente care nu declara consumul sau nu permit accesul pentru citirea apometrelor sa fie facturate pausal.
Am situatia in care dupa acest algoritm si cand totusi se face citirea (mult mai tarziu decat dupa 2 luni)sa se constate ca apartamentul respectiv a fost facturat in plus.Este legal sa fac pausal?
nu vrea sa restituie acea chitanta si nu vrea sa semneze listele de cheltuieli din luna urmatoare pentru a le afisa si a face incasari
si ameninta ca stie sigur ca fac 6 luni puscarie
Sunt administrator la o asociatie de proprietari.La ultima incasare pe fondul unei dispute verbale cu sotia cenzorului am scris in loc de 3 chitante(56 lei cheltuieli aprilie 2014, 50 lei reabilitare si 10 lei reparatii )am scris 4 chitante si dupa ce am incepaut inregistrarea in registrul de casa am constatat ca chitanta de 56 lei cheltuieli aprile am scris-o de 2 ori chitanta succesiva 601 si 602.
Nu am incasat decat suma de 116(56+50+10).
Dupa ce am constatat asta am anulat chitanta 601 si am inregistrat numai 602 pe cotorul cu chitante si am semnat Exemplarul original albastru nu mi se restituie pentru a-l atasa la chitentier.
Acuma cenzorul ma ameninta cu puscaria ca sa inregistrez si 601.
Ce se face in acest caz?
Răspuns la discuția contabilitate asociatie
problema e ca lucrarile au fost platite integral in conformitate cu situatiile de lucrari emise de executatant si avizate de primarie si acum se urmareste ca cei care mai au de plata sa plateasca.
cum spuneam mai sus sunt cei care au platit integral sau mai mult decat trebuia si acestia solicita banii in conformitate cu aceasta situatie de lucrari executate
singura solutie legala e devizul final?
Răspuns la discuția contabilitate asociatie
tot nu inteleg cum pot face conform legii restituirea acestor sume .
Banii sunt depusi intr-un depozit bancar.Ce pasi legal sunt obligatoriu de parcurs?
1.nu avem deviz final si nu o sa avem decat in anul ..... toamna.
2.presedintele asociatiei pe baza situatiilor de lucrari a determinat devizul .
3,daca comitetul executiv da o hotarare prin care se impune restituirea sumelor diferenta e legal?
4.se restituie banii din fondul de reabilitare cu dispozitie de restituire?
5.se emite chitanta pentru plata cheltuielilir comune cu acesti bani?
cam asta ma intereseaza
La asociatia de proprietari s-a efectuat reabilitarea termica prin programul Primariei.Lucrarile s-au terminat de mai bine de zece luni si receptia nu este semnata din cauza deficientelor de executie.Cu toate insistentele atat la primarie cat si la firma executanta acestea nu s-au remediat.Am solicitat situatie de lucrari care au fost avizate de presedintele asociatiei.Nu reusim si suntem amanati la o data neprecizata cu devizul final.Pe baza situatiilor de lucrari presedintele (inginer constructor deci in domeniu)a determinat un deviz final.Se obsearva ca sunt proprietari care au platiti mai mult decat trebuia pentru lucrare si acum cer restituirea banilor in plus.Administratorul solicita deviz final,hotarare de comitet executiv si abia apoi restituirea banilor pentru a plati cheltuielile comune.Cum se precedeaza legal in acest caz?Rog detalii.