avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate georgeles

Activitate georgeles

Discuție drum privat
Buna ziua,
Drumul din fata blocului in care locuiesc este drum privat, acel drum deserveste locatarii altor 2 blocuri.Vrem sa reparam drumul ,va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa contribuie financiar si locatarii celor 2 blocuri,si daca trebuie sa fie de acord toti locatari blocului sa contribuie financiar.Sunt doi proprietari care nu vor sa participe financiar,ii putem obliga?Exista lege?
Multumesc.

Răspuns la discuția Sediu firma in apartament
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca intr-un apartament este posibil sa aiba sediul doua firme,fara a desfasuta activitate in acel apartament.Mentionez ca apartamentul are o suprafata de 38 mp.
Multumesc
Buna ziua,
In urma finalizarii unei constructii (casa) am depus de la Primaria actele necesare pentru incheiere executie a lucrarii.Pentru eliberare act de finalizare constructie Primaria ma obliga sa cedau drumul care l-am cumparat si imi apare in extrasul CF.Sunt de acord sa cedau drumul, dar as vrea sa stiu daca este legal si care este procedura (este suficient o declaratie la notar sau trebuie si altceca).
Multumesc.
Răspuns la discuția taxe si impozite
Mentionez ca in iulie 2010 mi-am schimbat domiciliu din Bucuresti in Cluj.Impozitul pe masina l-am platit pe anul 2010/2011/2012/2013/2014 in Bucuresti.In oct 2014 am mutat dosarul masini in Cluj,acu cica sunt obligata sa platesc impozitul pe anii 2010-2014 si la Cluj.
Multumesc
Buna ziua,
In anul 2010 mi-am schimbat domiciliul dintr-o localitate in alta.In acel moment n-am stiut ca in termen de 30 zile am obligatia sa mut dosarul masini la Primaria din localitatea unde am domiciliu.Anul trecut afland acest aspect am inceput demersurile de mutare a dosarului,lucru care s-a si intamplat numai ca,in acel moment m-a obligat sa platesc impozitul la zi (era doar anul 2014).Am intrebat un functionar ce se intampla daca nu am mutat dosarul,raspunsul a fost ca,nu ma poate obliga sa platesc la ambele Primarii conform CODULUI FISCAL.Azi m-am dus sa-mi platesc impozitul aferent anului 2015 si surpriza.......cica trebuie sa platesc si pe anii anteriori.Va rog sa-mi spuneti daca asa este (daca trebuie sa platesc retro) si ce am de facut in acest caz.
Multumesc
Multumesc,
Daca mi-as permite financiar,asa as proceda.
Buna ziua,
In data de 31.07.2014 un vecin mi-a lovit masina intentionat pe ambele parti(masina mea era parcata in fata blocului)am solicitat trimiterea unui echipaj de politie,au venit n-au facut nimica mi-au spus sa merg la Politie sa depun plangere.Mentionez ca am camera de supraveghere,le-am pus filmarea la dispozitie si am si un martor care de fapt el m-a anuntat ca cineva mi-a lovit masina.Am depus plangere la Politie,mi-au spus sa stept sa-mi de-a procesul-verbal sa-mi pot duce masina la reparat.Am luat legatura cu Societatea unde am asigurarea casco dar imi liseste procesul-verbal.Am dat nenemarate tel...pt a obtine acel proces-verbal,in data de 14.08.2014 mi s-a comunicat ca vecinul care mi-a lovit masina inca nu s-a prezentat la politie sa declare accidentul dar mi-a promis ca o sa se deplasese un echipaj la domiciliul lui,fapt care s-a petrecut in data de 18.08.2014.Vineri 22.08.2014 inca nu aveam nici un act din partea politiei,am dat telefon l-am implorat pe politistul care se ocupa de caz sa-mi dea tele ca trece timpul si nu mai pot sa-mi repar masin.Duminica 24.08.2014 mi-a fost inmanat procesul verbal,copie dupa carta de identitate,fara copie talon masina (deci inca nu am toate actele si mai am la dispozitie 4 zile sa-mi duc masina la reparat)Dar cireasa de pe tort este:procesul-verbal fost incheiat in data de 19.08.2014 si i s-a dat un avertisment,dar dupa cate stiu eu daca nu s-a prezentata in 24 ore sa declare accidentul trebuia sa i se suspende permisul.Am uitat sa mentionez in acel proces-verbal scrie ca imi da asigurarea pt a-mi repara masina.Va gog frumos saomi spuneti daca politia a procedat corect si daca eu pot sa-mi repar masina pe asiguraea casco a mea daca acea pers. e de acord sa-mi dea asigurarea lui.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Parcare
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Parcare
Buna ziua,
Va rog sa-mi da-ti un sfat cum trebuie sa procedam din punct de vedere legal.Drumul din fata blocului este proprietate privata a tuturor proprietarilor din acel bloc(nu l-am cedat primariei).Vrem sa facem parcari pt proprietarii din blocul nostru.Daca au dreptul la aceste parcari si persoanele care detin garaj?Care nu au masina?Cine stabileste taxa,ce suma,unde sa achitam?
Multumesc!