avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate emilalex

Activitate emilalex

Buna ziua, e-mailurile folosite ca proba la divort sa care reprezinta discutii intre noi, sotii,care sunt traduse de un traducator autorizat, trebuie insotite de legalizarea semnaturii traducatorului de un notar public? Multumesc!
Discuție bunuri comune
buna ziua, sora mea este divortata de mai bine de 30 de ani, dar nici un momentul de fata nu au cerut partajarea bunurilor comune. de fosrul sot nu mai stim nimic de la divort. se poate face partajarea bunurilor? fostul sot ar mai putea avea dreptl la bunurile comune dupa atat timp de la divort? impreuna au doar un apartament. care este parerea dv?
buna ziua, in materie de succesiuni, sentintele trbuie legalizate cu mentiune definitiva si irevocabile sau trebuie investite cu formula executorie? am facut tranzactie la primul termen, ni se va elibere fiecaruia dintre noi, la cerere cate o copie a hotararii legalizate sau investite? multumim!
Discuție tranzactie
am avut marti de incheiat o tranzactie. eu am renuntat la cota mea prin acest act. la momentul in care instata ne-a citit tranzactia a refuzat formularea renunt la cota mea si i-a spus d-lui av sa o rectifice. d-l avocat a scris - sunt de acord ca din terenurile ce constituie bunuri succesorale sa nu mi se atribuie nimic. este corect, voi avea probleme mai tarziu. dl avocat nu prea mi-a explicat clar de ce a trebuit sa rectifice formularea.
multumesc
Discuție timbrare
buna ziua
pentru o succesiune in instanta pentru masa succesorala cu valoare de 80000 lei ce texa se impune? nu avem certificat de mostenitor. am inteles ca trebuie sa platim 3% din valoare. altcineva spune ca trebuie 6? in concluzie care este opinia dv?
la primiul termen vrem sa facem tranzactie.
actiunea am timbrat-o la o valoare considerabila, dar din cate am inteles mai trebuie timbrata cu inca jumatate. vreau sa renunt la primul termen. in aceste conditii tot va trebui sa mai platesc si cealalta parte din taxa ptr a nu-mi respinge actiunea ca netimbrata sapoi sa renunt?
pentru arenunta la cererea de chemare in judecata trebuie sa o timbrez inainte cu toata suma pe care treb sa o achit cu titlu de taxa de timbru? eu renunt la primul termen, in acest caz, tinand cont ca mi se vor inapoia banii, eista riscul de a o respinge ca netimbrata avan in vedere motiveșe de mai sus?cum ma sfatuiti?
buna ziua. nu avem certibicat de mostenitor. vrem sa facem parajul pr mosenire si iesirea din indiviziune. va rog sa-mi spunei care ese adevarul pentru ca trebuie sa stiu la ce sa ma astept. trebuie sa platesc taxe de timbru in valoare de 6% reprezentand stabilirea masei succesorale si respectiv pentru partajul(iesirea din indiviziune) sau doar 3% din valoarea masei succesorale? de fap care din axe este cea reala?