avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Activitate ghitta

Activitate ghitta

Buna ziua.
1.Avem un salariat pensionat la limita de varsta si reangajat.Este in concediu medical de 116 zile.Din pacate boala pe care o are nu-i va mai permite sa vina la lucru(tumoare). De cate zile de CM poate beneficia?Angajatorul poate cere o expertiza medicala care sa constate inaptitudinea lui de a mai reveni la lucru?Daca da,dupa cate zile de CM?
2.Un angajat cu varsta de peste 50 ani este in concediu medical de 289 zile,cu diagnosticul tuberculoza.Va mai reveni vreodata la locul de munca sau va intra in concediu de incapacitate de munca?Angajatorul poate cere expertiza si in cazul lui?
Aceasta cerinta dupa parerea mea este abuziva.Bancile ar putea verifica la ITM daca angajatul este intradevar inregistrat in REGES pe baza numarului de inregistrare primit la raportare,fara a mai afla datele celorlalti angajati.
Multumesc pentru raspunsuri.Asa ma gandeam si eu.
Contrar legislatiei totusi sunt banci care solicita acest extras,fara de care nu vrea sa-i acorde salariatului credit.
Avem un angajat care vrea sa obtina un credit.Banca cere pe langa adeverinta de salarizare,extras din REVISAL si un extras din REGES.Are acest drept banca,avand in vedere ca daca fac un print screen din REGES vor aparea si datele celorlalti angajati(CNP,adresa,nr.CIM)?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Societatea noastra exporta materie prima pentru o societate din Ungaria.Dorim sa importam produsul lor finit in schimb.Pentru achitarea obligatiilor financiare se poate emite o nota de compensare?
Multumesc pt. raspuns.
Deci pot sa nu platesc?
Buna ziua.
Azi am fost la sediul furnizorului de energie electrica pt.a cere scutirea de la plata taxei tv.pe firma.Soc.nu detine aparat tv(ne ocupam de prelucrarea primara a lemnului).Am primit raspunsul ca nu se poate asa ceva,mai bine spus ca nu exista o asemenea decizie.Degeaba am argumentat cu Decizia ICCJ nr. 607 publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 318,nici nu ne-au bagat in seama.
Va rog sa-mi spuneti daca este inca in vigoare aceasta decizie,iar daca da ce demersuri putem face pt.a fi scutiti de aceasta taxa nedreapta?
Multumesc.

Multumesc pt.raspunsuri.Din pacatre AGA nu a hotarat nimic in privinta acestei situatii.Asociatul nu accepta demisia mea din functia de administrator,nu este deacord cu dizolvarea , lichidarea sau radierea firmei,actul constitutiv nu stipuleaza nici o solutie in aceasta situatie ,la tribunal nu vreau sa ajung(suntem rude).