avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters113373

Activitate ContSters113373

BUNA ZIUA
as avea rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret.
in 2008 am achizitionat o casa pt care platesc credit ipotecar.Am achizitionat aceasta casa in ideea ca plateam chirie la altii.As vrea sa stiu daca pot depune cerere pentru casa ANL pt locuinta , avand in vedere ca nu mai pot face fata ratelor la casa sunt foarte mari iar salariul a scazut considerabil.
In principiu casa nu este a mea deoarece daca nu-mi mai platesc ratele banca vine si o ia.
Buna ziua

Va deranjez deoarece am o problema , sotul meu are o masina pt care a platit leasing pana acum trei luni , in ultimele trei luni mama lui a preluat leasingul din motive care nu tin de el. acum pe 15.09.2011 s-a incheiat leasingul si actele necesare inmatricularii au fost emise pe numele mamei.
As vrea sa stiu daca se poate ca masina sa fie inscrisa pe numele sotului direct la politie fara sa o mai inscrie intai pe numele mamei, adica merge la finante o radiaza de pe numele mamei in baza contractuli de vanz cumparare si o inscrie pe numele lui, face rca pe numele lui si cu toate actele merge abia la politie sa o inscrie pe numele lui.

as vrea un sfat

va multumesc
pai cred ca asa o sa fac , ca sa vada ca uneori si prostia doare:hammer:
pai cum naibii , adica sa-mi schimb nr ca vrea ea? asta nu e abuz?
da ce reprezinta faptul ca ii spui sa numai sune si ea insista, desi e ora 23 pm, hartuire parca nu? daca am un copil cu ea nu insemna ca-s la dispozitia ei cand doreste ea, trebuie sa-mi respecte sotia actuala
Buna ziua,

va deranjez deoarece fosta sotie ma suna la ore foarte inadecvate si vorbeste foarte urat cu actuala sotie, se considera foarte indreptatita sa ma deranjeze la ce ora vrea ea desi i-am explicat clar ca ii platesc pensia , copilul are voie sa ma sune ea in nici un caz., precizez ca copilul este mare are 10 ani.
Iar pe copil in indobitoceste ca nu are ce cauta la mine in programul de vizita de doua ori pe luna cum ca eu i-as face ceva, sunt divortat din nov anul trecut si eu mi-am vazut copilul doar cand e vorba de facut un cadou sau de cumparat ceva si atunci cateva ore asa pe fuga, deoarece o suna maicasa sa vina acasa, desi este in programul meu de vizita stabilit de instanta..
Eu mi-am refacut viata si vreau sa am liniste cu noua familie nu am nici o obligatie fata de ea , cum se poate actiona pe cale juridica deoarece ea este o fire foarte mahalagioaica n-ai ce sa vorbesti cu ea, nu stie decat sa injure si sa tipe.

VA MULTUMESC FRUMOS
Răspuns la discuția divort pronuntat in 23.03.2011
ok deci in principiu solutia data de dumneavostra este ca si creditele se impart la jumatate?
Buna ziua
va scriu in legatura cu divortul actualului meu iubit. Dupa 10 ani de convetuire cu fosta sotie a decis sa divorteze deoarece ea nu considera ca in indatoririle ei de sotie si mama pentru ca au si un copil de 10 ani , trebuie sa faca curatenie sa spele , sa calce , mancare daca se putea numai distractie si bautura tigari si tv.
mentionez ca in acesti 10 ani vreo 6 copilul si MAMA au fost intretinuti numai de el deoarece ei nu prea i-a placut munca.
Ok in fine la finele anului trecut dupa mai multe tentative de a o aduce pe drumul bun sa faca ceva sa poate fi o familie el a fost dat afara din casa, ei locuind timp de 10 ani ani cu mici intermitente in casa parintilor ei, ea specificand ca daca vrea mancare si curatenie sa-si faca pt ca ea nu-i va face niciodata,sau daca vrea sa-i faca maicasa(mama lui).

De la acea data undeva la inceputul lunii nov.2010 CAND A FOST DAT AFARA el a locuit la parinti lui initial si pe urma cu mine in chirie de cand l-am cunoscut.
In ianuarie deoarece vroia sa-si clarifice statutul civil mai repede a inaintat actele pt divort, a vorbit cu ea SI AU cazut de comun acord ca vor sa termine cat mai repede divortul , ea avand si ea deja pe altcineva.
In cererea de divort s-a specificat ca el ii lasa ei custodia copilului si va plati pensie si ca nu au nici un bun de impartit iar ea a incuviintat este trecut inscris pe hotarare toate acestea, care este irevocabila pe divort.
Desi el are bunuri pe care le-a luat cu credit pe numele lui lasandu-i ei in casa mobila si toate investiile pe care le-a facut desi si pt acelea plateste credite luate in timpul casatoriei.
Printre bunuri se afla si o masina luata in leasing care este inca in desfasurare din care ea spune ca vrea jumatate ,desi ea nu a contribuit la cheltuielile legate de plata creditelor pentru ca nu a vrut.Avansul la masina reprezinta bani luati de el de la parintii lui, iar ratele au fost platite numai de el , deoarece ea are un venit de 600ron , ratele totale la credite reprezentand peste 1400 ron nemaipunand la socoteala ca din nov 2010 el este plecat din casa nu mai convetuiesc impreuna"cum spune legea" iar divortul s-a pronuntat pe 23.03.2011 .
Ea spune ca oricum il va da in judecata ca vrea jumatate din masina cand se va termina leasingul, eu spun ca daca tot doreste sa imparta in jumatate bunurile sa imparta si datoriile tot la jumatate pentru ca sunt credite luate in timpul casatoriei cu dovezi clare pt ce s-au cheltuit banii.



O alta varianta i-am recomandat sa-mi faca mie sau mamei lui o predare de leasing pt masina ca sa nu mai existe alte neclaritati pt fosta sotie care s-a trezit dupa pronuntarea divortului ca mai doreste ceva, ca de daca e de stors bani de ce nu.

V-as ruga sA ma sfatuiti ce poate sa faca sa scape cat mai curat din aceasta problema.

VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția OG10/2009- se aplica retroactiv?
in primul rand examenul de licenta nu s-a sustinut diferentiat pentru fiecare forma de invatamant toti ne-am inscris la fel, iar cand s-a sustinut examenul s-a data ceiasi amterie pentru toate formele de invatamant , in sala eram studenti de la zi , cu fr si id , asa ca sa dai din nou examen de licenta e o aberatie odata ce au am facut un mater in baza acestei diplome, in care scrie clar ca am drepturi legale , facultate fiind acreditata in momentul respectiv, ca ei se trezesc si ce viseaza seara pun in aplicare ziua.
Legal n-au cum sa-mi anuleze mie diploma de licenta dupa doi ani de cand eu am drepturi legale, ASA CA PUNETI CAPUL LA CONTRIBUTIE SI NU VA MAI LASATI MANIPULATI DE NISTE PROSTI, cititi atent cererea aia de inscriere la examenul de licenta e o aberatie avand in vedere ca ai dat examenul odata am diploma sa ma mai duc odata sa cer sa dau examen de licenta,???????????? sa zicem prin absurd daca scria relicentiere ...poate era mai plauzibil ...dar si asa e o mare tampenie.................asa ca ROMANIA TREZESTE-TE NU VA MAI LASATI MANIPULATI ......CITITI ATENT ORDONANATA SI DIPLOMA AIA DE LICENTA si vedeti se pupa? una cu alta?
mutumesc frumos deraspuns..stiam si eu vroiam sa confirm...o zi buna