avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate 2-na

Activitate 2-na

Buna ziua,
Se mai pot cumpara apartamente conform L112?
Este posibil ca in cazul unui proces sa se solicite plata acestuia integral sau se poate plati si in rate(dupa cum zice legea)?
Pretul de cumparare este stabilit conform pietei acuale imobiliare(sau cu mult sub valoarea acesteia)
Va multumesc mult.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Detin un apartament pe care l-am lasat in grija soacrei mele,eu fiind plecata din tara.In timpul absentei mele din tara soacra mea l-a inchiriat(nu stiu conditiile).
Acum nu recunoaste nimic dorind sa ma scoata datoare pt toate cheltuielile cu acest apartament.
Este vreo posibilitate sa verific daca in acest apartament s-a locuit?
Dupa listele de intretinere,curent sau orice altceva?
Se poate lua de la asociatie situatia retroactiv pe ultimi 5 ani sau acest lucru este la latitudinea asociatiei daca vrea?
Va multumesc mult pt orice sugestie.
Discuție Pensionare
Buna seara,

Sunt nascuta 20 Decembrie 1958 si am urmatoarele date insc rise in cartea de munca:
17 ani 3 luni vechime in munca din care
14 ani 6 luni vechime in Gr 2.
Doua perioade de somaj a cite 9 luni fiecare.
Si ar mai fi si 3 ani de facultate (daca mai conteaza).
Intrebarea mea este ce sanse am si cind ma calific pt pensie si daca pot sa aplic mai devreme care sunt conditiile?
Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire
Problema sta in felul urmator:Soacra mea locuieste intr-un apartament care este intr-o cladire care face parte din categoria caselor nationalizate.
Zice ca acum este intr-o faza finala de al cumpara.
Din cite stiu aceste imobole s-au cumparat conform L112.
A facut recent o hirtie la notariat in care a pus pe fiica mea care e majora sa semneze(precum ca apartamentul ii va ramine ei dupa moartea sa).
Intrebare:
1:Cum poti sa lasi ceva mostenire ce inca(?)nu este al tau?
2:Daca a facut hirtia la notariat inseamna ca apartamentul este deja proprietatea ei?
Discuție Mostenire
Buna ziua
Se poate lasa mostenire un apartament care nu este proprietate si care deabia acum este in curs de cumparare conform L112?
Se mai pot cumpara apartamente conform L112 sau s-a incheiat afacerea cu casele nationalizate?
Multumesc anticipat
Discuție Legea 112
buna ziua,
Nelamurirea mea este urmatoarea:
1.Parintii mei au facut un act de vinzare -cumparare pe numele meu a unui apartament cu mai multi ani in urma. In act este stipulat ca "vindem apartamentul Fiicei noastre Casatorita cu ...X" (adica numele sotului meu).
intrebarea mea este :Sotul meu are drept de proprietate la acest apartament la fel ca mine?
2:Soaccra mea este in curs de a cumpara un apartament sub incidenta L112.
Doreste ca sotul meu sa semneze la incheierea actelor dar zice ca nu are dreptul ca mai detine o proprietatae.In acest caz zice ca trebuie sa semneze copiii mei care sunt majori.
Intrebarea mea este:
Poate sotul meu sa semneze? Si ce implica acest lucru in viitor?Locuinta va putea fi vinduta in viitor? Deoarece am inteles ca nu poate fi vinduta mai devreme de 10 ani de la data cumpararii.
multumesc anticipat