avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate cosmincluj

Activitate cosmincluj

Răspuns la discuția Executare silitã girant
Eu neoficial adică telefonic am fost de acord sa plătesc 1/3 din venituri către dansul dar fara nici un efect.ar trebui sa contactez un avocat pentru a face o înțelegere oficială ?
Multumesc
Răspuns la discuția Executare silitã girant
Aia chiar ar fi cea mai buna soluție dar zice ca nu are si nu îl mai interesează nimic,iar executorul părea foarte hotărât sa pună sechestru pe apartament sau el trebuie sa accepte si o negociere?
Buna seara

Dacă mă puteți ajuta si pe mine cu niște răspunsuri la intrebari,multumesc anticipat.
In anul 2008 am fost girant pentru cineva la banca pentru un credit de 5000 de euro la sfârșitul anului trecut am primit o scrisoare de la un executor sa plătesc suma de 6000 de euro plus 3000 lei cheltuieli de judecată. Fiind pensionar si neavând suma de bani cerută a zis ca o sa pună oprire pe 1/3 din pensie si venituri , eu fiind de acord cu aceasta soluție dar săptămâna trecută a venit la ușa si a zis ca dacă nu depun o suma mai mare de banii pana la sfarsitul luni pune sechestru pe bunurile din apartament si chiar pe apartament .
Eu ce pot sa fac in situația de fata dacă nu pot sa fac rost de bani???
Doresc sa precizeze ca mai am o rata de 1300 de lei pe luna la care am ipotecat apartamentul si o pensie de 1500 lei si Sotia salar de 1000 de lei.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția asigurare spania
Daca puteti fi mai explicit va rog.Sa dau si persoana vinovata si firma de asigurari?Si daca ii dau in judecata cer si despagubirea cheltuielilor de judecat+avocat ?
am avut un accident cu o masina inmatriculata in Spania si am incercat sa o repar pe rca-ul persoanei vinovate.Dupa 2 luni de la finalizarea dosarului am primit un raspuns de la societatea de asigurari ca ei nu vor sa plateasca nimic deoarece nu considera ca accidentul s-ar fi produs cum am declarat noi si pe ei nu ii intereseaza.Pot sa dau in judecata persoana vinovata pentru recuperarea daunelor sau trebuie sa dau in judecata firma de asigurari?
Multumesc .
Răspuns la discuția avocat proces belgia
Am incercat cu un avocat belgian de origine romana dar a fost o mare teapa pe romaneste,mia luat 450 de euro si a facut 2 cereri si a aflat acelasi lucru care il aflasem anterior la telefon(ca inca nu sau finalizat cercetarile) si pentru a continua sa ii mai trimit 450 de euro asa ca ma gandeam la o alta cale.
Buna ziua
As dori sa stiu daca se poate si are rost sa dau in judecata politia belgiana si sa fiu reprezentat de un avocat avocat din romania?
Anul trecut in luna noiembrie fiind in Belgia mi sa sechestrat masina deoarece nu se vedea seria de sasiu si pina in ziua de azi nu mi-am recuperato.La ultima discutie cu sectia de politie mi sa spus ca sau gasit serile dar trebuie sa vada provenienta masini si mai dureaza,trebuie sa precizez ca masina este achizitionata in leasing de la o reprezentanta din Cluj de noua.In urma discutie ca mai multe persoane de la Politia Romana mi sa sugerat sa dau in judecata politia belgiana pentru despagubirii si as dori sa stiu daca ar fi sanse de reusita.
Multumesc mult.
am o masina care am data la un prieten sa plece in strainatate si a fost prins in belgia cu niste lucruri furate si au sechestrat masina si pe om nu. ce pot face pentru a recupera masina?precizez ca masina este achizitionata in leasing.mulumesc mult
intrebarea mea este daca se mai poate ceva ca firma sa nu se dizolve sau o solutie sa pot prelua activele pe o alta firma


REZOLUTIA NR.

Pronuntata in ~edin~adin data de: 07.07.2010

Dorin Marius Deac - DIRECTOR la oficiul registrului comeJ1ului de pe langa Tribunalul Cluj

Rebreanu Aurora - referent in cadrul oficiului registrului comert:ului de pe langa Tribunalul CLUJ

Pe rol fiind solutionarea cererii de inregistrare or. 85852 din 05.07.2010 formulata de Administratia Finantelor
Publice Cluj a mun.Cluj-Napoca pentru: HORY TRANS SRL, cu sediul in MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA Str.
LUCEAFARULUI or.ll ap.49 , societate aflata in dizolvare judiciara, potrivit prevederilor art. 237
alin.(3) din Legea or.31/1990, republicata, cu modificarile ~i completarile ulterioare, prin Sentinta or. 6612/02.12.2009
emisa de Tribunalul Comercial Cluj, privind:

- nurnirea ~i inregistrarea lichidatorului in registrul comeJ1ului;
- stabilirea onorariului lichidatorului.

Prin cererea inregistrata sub nr.85852 din data de 05.07.2010 s-a solicitat numirea ~i inregistrarea in registrul
comert:ului a lichidatorului, stabilirea onorariului lichidatorului, conform art. 237 alin. (6) - (7) din Legea or. 31/1990,
republicata, cu modificarile ~i completarile ulterioare ~i art. 2.1 din O.U.G. or. 116/2009, aprobata cu modificari ~i
eompletari prin Legea 84/2010. In sustinerea cererii au fost depuse inscrisurile mentionate in cererea de inregistrare.
Examinand inscrisurile mentionate, DIRECTORUL, constatand ca sunt indeplinite cerin~ele legale, in
conformitate cu ali. 1,2, 2.1 ~i 6 din O.U.G. 116/2009, aprobata cu modificari ~i completari prin Legea or. 84/2010, ale
art. 237 alin. (6)-(7), art. 252 ~i urmatoarele din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile ulterioare, ale Legii
26/1990, republicata, cu modifiearile ~i completarile ulterioare, urmeaza a admite prezenta cerere privind numirea ~i
inregistrarea in registrul comert:ului a liehidatorului ~i stabilirea onorariului.
PENTRU ACESTE MOTIVE
iN NUMELE LEGll
DlSPUNE
Admite cererea formulata de petentul Administratia Finantelor Pub/ice Cluj a mun.Cluj-Napoca ~i, in consecintli,
pentru HORY TRANS SRL, nume~te lichidator pe MAGDA~ MARILENA inscris in Tabloul practicienilor in
insolventa sub or. matricollB0899 ~i dispune inregistrarea in registrul comeJ1ului a mentiunii privind numirea
lichidatorului.

Stabileste onorariullichidatorului in cuanturn fix de 1000 lei, acesta urmand a fi achitat din averea HORY
TRANS SRL, ial"in lipsa aeesteia, din fondul de lichidare constituit in temeiul Legii or. 85/2006, privind procedura
insolventei, eu modificarile ~i completarile ulterioare.

Decontul fmal al cheltuielilor efectuate de lichidator in legatura cu lichidarea HORY TRANS SRL se face de
eatre U.N.P.I.R. la solieitarea lichidatorului.

Dispune publicarea ~i comunicarea prezentei in conditiile prevazute de art.237 al (7 1 1) din Legea or.31/1990
republieata ~i modifieata.
Exeeutorie de drept.
Cu drept de plangere, in termen de 15 zile la Tribunalul Cluj, in conditiile art. 6, alin. (3)-(5) ~i
urmatoarele din O.U.G. 116/2009, aprobata cu modificari ~i completari prin Legea 84/2010.

Pronuntata i

edinta din data de: 07.07.2010



multumesc anticipat pt orice sfat.