avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters114404

Activitate ContSters114404

Răspuns la discuția Inchidere fortata in camera
Nu vrea, are instalat calculatorul si aerul conditionat in camera lui
Răspuns la discuția Inchidere fortata in camera
Locuim intr-o casa si nu intr-un apartament. Usa de la intrare se inchide seara, iar sotul o deschide dimineata, la ora 6. Locuim toti impreuna, fiecare are camera sa, eu cu sotul dormim intr-un dormitor separat, iar baiatul nostru are camera sa proprie, prin care trece dimineata bunica sa, care si ea are camera sa. El este deranjat de faptul ca ea traverseaza camera lui dimineata la 8, zice ca il trezeste si, din aceasta cauza, a inceput s-o inchida cu cheia seara, nedeschizand-o decat pe la 9, cand se trezeste el, sotul si eu fiind, la acea ora la serviciu. Proprietarii casei suntem eu si sotul meu.
Răspuns la discuția Inchidere fortata in camera
Nepotul nu poate invoca protectia bunicii, deoarece aceasta nu umbla deloc noaptea, nu iese din camera decat dimineata, insa ea vrea sa iasa pe la ora 8, nepotul sau dormind la acea ora si el sustine ca il trezeste atunci cand trece prin camera.
Mama mea este bolnava de inceput de Alzheimer iar fiul meu o inchide seara cu cheia in camera ei, pentru ca dimineata sa nu il deranjeze cand trece prin camera lui, spre bucatarie. O deschide doar la ora 9, cand se trezeste el. Este corect acest lucru?
Mentionez ca nu se poate face nicio schimbare de camera, astfel incat ea sa nu mai treaca prin camera lui.
Nu ati precizat daca neregulie au fost gasite la o firma administrata de dv. si prietenul dvs.Daca e vorba de verificari la o firma si dvs.sunteti administrator atunci e corect sa fie mentionate numele dvs.in procesul verbal. In acest caz plata amenzii se va face pe datele firmei . Nu mi se pare prea clar cum de dvs in cazul in care nu aveti firma ati primit asa amenzi mari. Sunteti cumva PFA?Explicati.
Pentru dvs.este important ca detineti contract de inchiriere pentru spatiul respectiv.Ramane in sarcina proprietarului sa inregistreze la fisc contractul de inchiriere in care este prevazuta si suma care o primeste de la dvs.In functie de suma din contract i se stabileste un impozit de 16% di acea suma.Nu riscati nimic dvs.ca el nu inregistreaza la fisc contractul. Partea dvs.de intelegere o respectati. Dvs. puteti sa reclamati la fisc proprietarul in cazul ca nu-si indeplineste clauzele din contract fata de dvs.Deci tot el are de pierdut si de suportat consecintele ulterior.
Răspuns la discuția Sediu social
daca ex- ginerele doreste ca firma sa, sa functioneze cu sediul la aceeasi adresa, atunci numai prin instanta poate sa fie obligat sa renunte
Dv. si sotia aveti custodia comuna si doriti numai binele copilului. Matematic aveti drepturi 50/50. Balanta o inclina copilul . Cum anume daca e minor? Pai dvs.ca parinti trebuie sa tineti cont de dorinta copilului care in cazul de fata are o sensibilitate psihica de care trebuie sa tineti cont ca doar il iubiti amandoi. Cred ca ar trebui ca mama sa aiba rabdare si sa nu forteze copilul care oricum se vede ca este inca marcat de divortul parintilor.Parerea mea (daca totul este adevarat cum declara tatal) ar fi ca parintii sa de-a dovada de rabdare si intelegere pentru ce isi doreste copilul pentru ca din acest trio parintii sunt bine mersi dar bietul de el este inca derutat si afectat psihic. Asa ca sa nu deveniti egoisti si sa tineti cont si de dorinta lui ca doar dv. aveti deja o viata si copilul inca nu va iarta ca i-ati distrus copilaria.
Răspuns la discuția Divort, bun comun, credit
sa mergeti la banca si sa va sustineti situatia asa cum ne-ati spus-o si noua mai sus
Va rog sa ma lamuriti cum se procedeaza legal cu veniturile obtinute din munca pe internet si trecute in contul personal deschis in Romania respectiv Spania. Munca se face din orice punct (orice tara din lume) atat timp cat ai internet. Banii intra in contul de paypal in banca din RO si SP ( persoana are rezidenta). Cum se procedeaza legal din punct de vedere fiscal. Se impoziteaza venitul ? In ce tara?Cum se procedeaza? Multumesc.