avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate didaniela

Activitate didaniela

buna seara.
am un pfa din 2010 si un contract de asociere in participatiune cu o societate comerciala din acelasi an, anul trecut in august 2013, am primit prima si ultima instiintare de plata de la casa de asigurari de sanatate, am efectuat plata, iar acum cateva zile am primit o somatie de plata de la finante pentru penalitati la sumele pe care trebuia sa le platesc la casa de sanatate. intrebarea mea este: casa de asigurari nu avea obligatia sa trimite decizie de impunere aferenta fiecarui an sau unei anume perioade sa stiu ce/ cum am de platit? nu am primit nicio notificare prin care sa stiu ce am de platit. se specifica in acea somatie de plata a penalitatilor ca pot face contestatie in 30 de zile, am vreo sansa sau nu?multumesc anticipat.
Buna ziua! Va multumesc foarte mult, dle Tudor!!
buna seara!
am o mare nelamurire si anume: am un contract de asociere in participatiune cu o societate, la care sunt si angajata cu contract de munca, avand un salariu. anul viitor voi naste, se poate sa cer concediu de maternitate numai din drepturile salariale, fara a avea obligatia sa cer si din veniturile PFA, care provin strict din aceasta asociere, fiindca in cazul in care solicit, trebuie sa-mi intrerup activitatea si atunci nu mai pot incasa veniturile din aceasta asociere....sau poate cineva sa-mi dea alta solutie. multumesc foarte mult.
Discuție declaratii PFA
buna ziua,

am un pfa infiintat anult trecut in luna aprilie, anul acesta mai trebuiesc depuse declaratii pana la un termen anume? multumesc frumos!
in legatura cu subventia de pana la 15.000 de euro acordata de stat tinerilor sub 35 de ani pentru achizitionarea unei locuinte, va rog sa-mi spuneti unde anume trebuie depuse dosarele sau unde ne putem interesa pentru a afla mai multe amanunte.va multumesc frumos!
Discuție donatie bani
buna ziua,

rog pe cineva care este in masura sa ma ajute urgent cu un sfat: sunt casatorita de 10 ani si impreuna cu sotul meu ( cu care nu am copii) am luat un credit prin prima casa, mama mea intentioneaza sa-mi dea o suma in valoare de 15000 euro pentru a da o parte ca avans si restul ni-i sa banca.intrebarea mea este: poate mama sa-mi faca un act de donatie pe acesti bani, pentru ca in cazul unui eventual divort sa nu se considere aceasta suma ca bani dobanditi impreuna? si cat de sigur este acest act in instanta? ce se va intampla cu apartamentul, cui va reveni? precizez ca acest credit este pe numele meu si el este co-platitorul, pot sa-mi gasesc dupa divort un alt coplatitor si sa-l scot pe el de la credit si de pe actul de vanzare-cumparare?
va multmesc anticipat din suflet!