avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela daniela

Activitate mihaela daniela

Am schimbat recent sediul social al unui ONG, iar acum nu știu unde ar trebui să mă duc să anunt(finanțe, registru comerțului)??? Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executare silita masina
Multumesc de raspuns.De sechestru pe masina aflat in februarie cand am platit impozitul.La ce ar trebui sa ma astept acum,deoarece imi e frica ca fiica mea circula cu masina si sa nu pateasca ceva.
Buna ziua.Am o mare problema si nu stiu ce sa fac ,Sotul meu a primit acum 2 saptamani o hartie precum ca este executat silit intr-un dosar din 2013 si i s-a pus sechestru pe masina.De atunci este sunat mereu de cei de la EOS si amenintat mereu sa plateasca banii datorati spunand cel de la telefon ce e pentru el 2000 euro =cu toate ca datoria e in lei =Zilele trecute a fost sunat din nou si i-a spus ca poate da mai putin de 2000 euro si negociaza ca la piata cel de la telefon.Vineri a sunat din nou si am raspuns eu si i-am spus ca voi contacta un avocat si m-a amenintat ca daca nu platim vom suport consecintele si ca va suna sa negocieze cu sotul.Intrebarea mea e ce poate face acum acest domn de la EOS si daca ne poate lua masina si daca e normal sa negocieze pentru bani *adica sa dam macar ceva*cu toate ca nu avem banii astia.Multumesc pentru raspunsuri.
Buna seara .Am si eu o nelamurire,am la ING doua conturi unul personal si unul pe firma,iar pe cel personal am o propire de fonduri de la un executor judecatoresc,dar astazi am gasit aceeasi propire si pe cel de firma .E normal? datoria e pe persoana fizica nu are de a face cu firma.chiar daca imi apare numele la contul de firma.Multumesc.
Buna ziua, azi cand am fost sa platesc impozitul la masina am platit la zi neuitandu-ma la chitanta abia acasa am vazut ca imi oprise suma de 6 lei cu mentiunea <Ven din rec. chelt. efect. in cursul proc. de exec. silita>.ce inseamna acest lucru?mai pot vinde masina/?
Răspuns la discuția cumparare teren
multumesc pentru raspuns ,terenul este de 2000 mp dar el se poate imparti la 3?si apoi il poate vinde/?
Discuție cumparare teren
Buna seara am si eu o rugaminte si am nevoie de un sfat.Vreau sa cumpar un teren de la o persoana fizica care detine doar un act Titlu de propietate asupra terenului dar pe el apare aceasta persoana si alti doi frati care sunt morti.Stiu ca trebuie sa dezbata mostenirea dar daca acesti frati sunt morti si mostenitorii lor nu stim de ei ea poate dezbate mostenirea si sa isi vanda doar cota parte din teren?sau ce trebuie facut?multumesc!
Discuție cumparare casa
Buna ziua am si eu o rugaminte daca stie cineva ce pot face sa pot cumpara casa.Locuiesc intr-o casa de la primarie din anul 2000 pe baza unui proces verbal si cu contract de inchiriere din anul 2003.Aceasta casa a fost in litigiu din 1995 si pana anul trecut 2014,iar acum acest proces s-a terminat si cand m-am dus sa o cumpar mi-au spus ca nu o pot cumpara deoarece am contract din 2003 si nu din 1996(conform legii 112).Exista posibilitatea sa o pot cumpara?Vreau sa dau primaria in judecata dar nu stiu daca am vreo sansa.Cineva imi spunea ca pot cere banii din chirie innapoi deoarece casa era in litigiu si eu am platit chirie la primarie de 14ani .Va rog sa ma sfatuiti ce pot face.Va multumesc anticipat!!
Discuție Datorii banca
Buna ziua!Am si eu o intrebare.Detin la o banca 2 conturi unul personal si unul al unei Asociatii(ONG)eu fiind presedinte,Pe cel personal mi s-a pus poprire pentru o datorie veche la un credit .Intrebarea este daca in contul personal nu imi intra bani executorul judecatoresc poate cere porpriri pe contul de ONG?Se poate lega de contul ONG?Multumesc anticipat.
Buna seara !
Am o intrebare .
Sunt pe cale de a cumpara un teren extravilan arabil de 1150 mp si curti constructii 790 mp total suprafata 1940 mp . Mentionez ca pe suprafata de 790 mp se afla o casa degradata de 63 mp .
Intrebarea mea este , eu voi putea obtine autorizatie de constructie si voi putea construi o casa pe acest teren ?
Exista vreo institutie care sa poata sa-mi obtina toate autorizatiile de constructie pentru ca eu nu ma pricep exact ce acte imi trebuie .
Multumesc anticipat !