avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate ruxandra11

Activitate ruxandra11

Buna seara,
Daca am drept de uzufruct viager asupra intregii locuinte, nudul proprietar poate sa-mi ingradeasca accesul in unele incaperi?
Ce masuri pot lua impotriva lui?
Buna ziua,
Mama si unchiul meu au o casa si un teren in copoprietate, iar bunica are drept de uzufruct asupra acestora. Bunica locuieste impreuna cu unchiul la aceasta proprietate de 7 ani. In acest interval de timp unchiul meu i-a facut doar zile amare: scandaluri, injurii, interzicerea accesului in unele camere. Precizez ca bunica mea este bolnava iar eu si mama mea mergem la dumneaei sa o ingrijim( curatenie, spalat, mancare). De numarate ori primind din partea unchiului acelasi tratament ca bunica ( injuraturi, amenintari, provocari). Va rog sa-mi spuneti ce masuri se pot lua impotriva unchiului si a familiei lui pentru a o scuti pe bunica de aceste violente verbale? Se poate apela la procuratura care sa-i emita un ordin de restrictie sau ceva de genul acesta?
Multumesc
Sa inteleg ca actiunea va fi respinsa?
Mama si fratele ei sunt coproprietari pe un teren de 2400m.p si pe un teren de 3600 m.p unde se afla casa lor parinteasca. Intre ei a existat o intelegere ca mama sa ramana cu terenul de 2400 m.p ( unde ne-am construit o casa) iar unchiul cu terenul de 3600 m.p si casa. Dupa 10 ani de la aceasta intelegere ( verbala) s-a gandit ca parintii mei i-au tulburat posesia cu privire la terenul de 2400 m.p si asa a inceput circul: intai proces civil de iesire din indiviziune, proces care este pe rol si apoi dandu-si seama ca a va iesi in pierdere a apelat la procuratura. Parintii mei au prezentat organelor de cercetare acte prin care sa dovedeasca ca nu au tulburat posesia, si in urma cercetarii s-a dat rezolutia de neincepere a urmaririi penale.
Buna ziua,

Unchiul meu a depus o plangere la procuratura impotriva parintilor mei pentru tulburare de posesie. In urma cercetarilor facute de de politie, procuratura a dat rezolutie de neincepere a urmaririi penale. Nemultumit , unchiul a contestat solutia, si la aceasta contestatie prim-procurorul a dat tot rezolutia de neincepere a urmaririi penale. Astazi parintii mei au primit citatie prin care sunt chemati in calitate de intimat pentru Fond- plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata ( art 278 ind. 1 C.p.p). Ce trebuie sa faca parintii mei? Cum vedeti rezolvarea acestei situatii? Multumesc
Răspuns la discuția Interogatoriu
nu a primit citatie, procesul e maine.
Răspuns la discuția Interogatoriu
La dosar pe portalul instantelor de judecata scrie asa:Admiterea cererii formulată de reclamant privind amânarea cauzei,pentru a se prezenta avocatul său . Acordă termen la data de.. . Dar tot in cadrul acelei sedinte i-a respins contestarea expertizei topografice. Reclamantul a spus ca renunta la interogatoriu ( care a fost inmanat initial judecatoarei si era si semnat de avocatul reclamantului) pentru ca avocatul sau nu a trecut toate intrebarile, probabil ca pe cele care nu aveau legatura cu cauza avocatul le-a exclus.
Discuție Interogatoriu
Buna seara,
Mama mea a fost chemata sa raspunda la interogatoriu, intr-un litigiu cu fratele ei. S-a prezentat in luna octombrie cand a fost termenul, doar ca dupa ce interogatoriu i-a fost inmanat judecatorului de catre stagiara avocatului reclamantului, ( interogatoriul era semnat de avocat) ; reclamantul a spus ca renunta la interogatoriu pentru ca nu contine toate intrebarile si a solicitat amanarea pentru lipsa avocatului. Va mai fi mama interogata? Precizez ca judecatorul nu i-a pus in vedere sa se mai prezinte la termenul urmator.
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Multumesc pentru raspuns. Precizez ca s-a facut expertiza. Cele doua loturi se afla pe aceiasi strada deci beneficiaza de aceleasi utilitati iar in urma expertizei au fost evaluate la acelasi pret, respectiv 50 euro mp.
buna seara, familia mea se confrunta cu urmatoarea problema: Mama este coproprietar impreuna cu fratele ei pe un teren de 2400mp si pe un teren de 3600 mp unde se afla si casa lor parinteasca. Intre ea si unchiul meu a fost o intelegere verbala ca el sa ramana cu casa si terenul de 3600mp iar mamei sa-i revina terenul de 2400mp pe care , pe jumatate din el ne-am construit o casa in anul 1997. Totul a fost bun si frumos pana in anul 2008 cand unchiul meu a dat-o pe mama in judecata pentru a obtine jumatate din terenul de 2400mp, omitand sa precizeze ca mai este coproprietar impreuna cu mama si la terenul de 3600mp si casa. Mama mea a facut o cerere reconventionala aducand intreaga mostenire pentru iesirea din indiviziune, fiind dispusa sa-i dea 2400 mp din terenul de 3600mp iar noua sa ne ramana 2400mp unde ne-am construit casa. Unchiul meu nu a fost de acord cu aceasta tranzactie el dorindu-si neapara 1200mp din terenul de 2400mp. Credeti ca instanta va diviza loturile ? sau va da 2400 intr-un loc unuia si 2400 in celalalt loc altuia iar ce este peste sa se imparta in jumatate? Nu stiu dc m-am exprimat destul de clar. Am consultat 2 avocati care ne-au spus ca de regula instanta nu faramiteaza loturile.