avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115122

Activitate ContSters115122

Radeti, numai ca situatia a devenit un cosmar...o noua zi, o alta reclamatie. Am depus eu o plangere penala impotriva lui din pricina violentei, am depus aceasta plangere la Parchet. Sotul meu este cadru militar, ar fi trebuit sa depun aceasta plangere in alta parte? Este luata in considerare asa?
Va multumesc ptr raspuns!

In ultimele zile, sotul meu a tot facut reclamatii la politie, impotriva mea, in care sunt acuzata ba de furt, ba de violare de domiciliu. Am tot dat declaratii peste declaratii, insa am fost sunata de la politie ca iarasi a fost depusa o reclamatie impotriva mea. Sunt toate niste aberatii, care nu au temei , in plus atunci cand faci o reclamatie impotriva cuiva, nu trebuie sa o sustii si cu argumente? Nu mai vreau sa dau nicio declaratie. Am acest drept?
V amultumesc!
Buna ziua,

Se poate formula o plangere la politie impotriva sotului/sotiei sub acuzatia de furt a unei sume de bani existente in casa, domiciliu comun ptr ambii?
Va multumesc!
Deasemenea, ma gandesc sa depun o cerere printr-o ordonanta prezidentiala, din care rezulta faptul ca am fost data afara din casa impreuna cu copilul. nu vreau sa obtin reintegrarea mea si a copilului in acea casa ptr ca nu as fi in siguranta, vreau doar sa plateasca ptr faptele sale. mai pot face asta daca exista plangerea penala impotriva lui la parchet? In plus tot ceea ce s-a petrecut a fost la indemnul mamei lui, pe care acesta a adus-o sa locuiasca in acelasi imobil cu noi, in urma cu ceva vreme. ea continua sa locuiasca acolo, cu toate ca nu are domiciliul nici de fapt nici de drept acolo.
Am mentionat asta si in plangerea de la parchet.
Se vor lua masuri si impotriva mamei lui?
Am mers la parchet si am depus plangerea penala impotriva sotului violent, la care am atasat si o copie xerox a certificatului medico-legal.
Mai este insa o problema, mi-au ramas lucruri, ale copilului si ale mele , in acea casa. De fapt erau acolo cand am plecat, am inteles insa ca toate au fost stranse si duse in alta parte, nu stiu unde. Mai pot sa le recuperez?
Va multumesc!
Asadar pot sa depun la Parceht plangere penala impotriva sotului insotita de certificatul medico-legal?In acest caz as dori sa stiu care sunt urmarile.
In certificatul medico-legal este mentionat ca am nevoie de 2 zile de ingrijire pentru vindecare.Internarea nu a fost necesara.Mai pot face plangere?
Va multumesc mult pentru consiliere!
Imobilul este proprietatea sotului dobandita inainte de casatorie. As vrea sa stiu daca si cum ma poate afecta plangerea depusa de el la politie si ce pot sa fac ptr a.mi apara drepturile ? Plangerea penala este o optiune? mentionez ca mi-a fost eliberat un certificat medico-legal din care rezulta ca am fost lovita. ma tem ptr siguranta copilului si a mea.
Buna ziua,

Ce ar trebui sa fac ptr a-mi apara drepturile si pe cele ale copilului minor rezultat in timpul casniciei, in situatia in care am fost data afara impreuna cu copilul, de catre sotul meu? mentionez ca suntem casatoriti de 1 an si 6 luni si avem un copil in varsta de 10 luni si din cauza neintelegerilor si obligata de sot am fost nevoita sa parasesc domiciliul impreuna cu copilul. in tot acest timp sotul a depus cerere de divort, primul termen fiind pe 18 feb. in ideea solutionarii pe cale pasnica a conflictelor am revenit impreuna cu copilul la domiciliul de drept, insa am fost lovita de catre sot si obligata sa plec din nou si eu si copilul, mai mult, acesta a chemat politia si a depus o plangere impotriva mea acuzandu-ma de violare de domiciliu. cum pot sa ma apar?
Va multumesc!
Va multumesc ptr raspunsuri si sugestii!
Buna ziua,

Sunt casatorita de 1 an si 6 luni. In urma acestui mariaj a rezultat un copil care acum are 8 luni. De aprox. doua luni de zile, din pricina unor neintelegeri, sotul meu si cu mine ne-am separat in fapt. eu am plecat impreuna cu cel mic , sa locuiesc la parintii mei, iar el a ramas in casa in care am locuit impreuna. in urma acestei separari am decis sa divortam. As dori sa stiu care este durata unui proces de divort in cazul in care exista copii minori si cum se stabileste valoarea pensiei alimentare? Ma poate ajuta cineva cu raspuns la aceste doua intrebari?:-/
Va multumesc!