avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate gigibeb

Activitate gigibeb

Buna ziua!!in cazul in care am achizitionat o masina noua in luna iunie si am vandut-o in aceeasi luna ,mai platesc impozite pe masina la primarie???
Buna ziua,
Va rog sa-mi transmniteti punctul dvs. de vedere referitor la urmatoarea situatie
La data de 15 mai 2016 doamna contabil , inspector superior,Clasa I , functionar public de executie in cadrul comp. financiar contabil din aparatul de specialitate al primarului comunei , implineste varsta standart de pensionare pentru limita de varsta. In aceste conditii raportul de serviciu inceteaza de drept.
Intrebare : Exista posibilitatea prelungirii raportului de serviciu si care este temeiul legal in acest sens ,intrucat functionarul public doreste sa mai ramana in functie,iar prezenta acestuia ar fi necesara pena la organizarea concursului pentru ocuparea functiei ce se vacanteaza.
sunt functionar public si in luna mai 2016 implinesc varsta standard de pensionare pentru limita de varsta ..
Pot sa mai raman in functie daca nu doresc pensionarea??? Institutia vrea sa-mi inceteze rapoortul de munca din oficiu la indeplinirea varstei standard de pensioanre. Astept raspuns .. Va multumesc
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca potrivit prevederilor Noului Cod Rutier 2013,pot sa conduc un tractor avand permis conducere auto,categoria B?
Va multumesc.
Una din conditiile puse pentru depunerea dosarului pentru candidatura la functia de primar este si obtinerea cazierului judiciar?
Care este termenul de stabilirea domiciliului intr-o localitate pentru a candida pentru postul de primar/consilier local?
Exista o limita de timp stabilita de lege,ex.3-6 luni inainte de alegeri?
unde se trimite mentiunea de deces pentru un cetatean roman nascut in Ucraina ,fosta URSS ? La Primaria Sectorului 1 Bucuresti ?
Suntem un srl si dorim sa construim o centrala de mica putere pe un teren aflat in extravilanul localitatii...Cui sa ne adresam pentru eliberarea certif. de urbanism,primariei localitatii sau consiliului judetean?
Sunt un functionar care raspund de activitatea de urbanism la o primarie.S-a prezentat pentru obtinerea unei autorizatii de constructie,o firma care instaleaza cablu TV.Acum potrivit HG.490/ 2011 pentru modificarea si completarea Anexei nr.1 la Hotararea Guvernului nr.525/1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism, se precizeaza ca aceste lucrari se pot face numai in varianta de amplasare subterana ( art, 18 ) Este obligatorie aceasta prevedere sau ramane la aprecierea Consiliului local care poate stabili daca introduce aceasta prevedere in Regulamentul de Urbanism aprobat anterior ( anul 2004 ,fara aceasta modificare ) sau cum se procedeaza . ?
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct cu un unchi..Toate au fost bune la inceput,eu cu acordul lui mi-am construit o anexa fara autorizatie de construire.Relatiile s-au stricat,ruda a vrut sa strice actul dar nu a putut,dar prin sentinta judecatoreasca a obtinut evacuare mea,eu putand sa intru in curtea respectiva dupa moartea lui.Culmea m-a reclamat ca am construit fara autorizatie,primaria mi-a dat amenda...Acum eu vreau sa intru in legalitate,dar cei de la primarie spun ca nu pot sa-mi elibereze autorizatia de construire fara acordul lui...Ce sa fac??