avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Activitate Dan Georgescu

Activitate Dan Georgescu

ce poate pati un functionar public impotriva caruia a fost facuta plangere penala pentru abuz?
multumesc, freelis!
precizare: pensionarul a fost incadrat cu conventie civila pentru plata cu ora (este profesor). banuiesc ca se iau in considerare veniturile in baza conventiei, ca fiind venituri asmilate salariilor. problema e ca nu i s-a incetat de drept contractul acela, ci a prestat in continuare activitate. se poate inceta retroactiv sau....cum se face?
buna ziua,
la o institutie publica este un pensionar care cumuleaza pensia mai mare decat venitul mediu brut care a stat la baza fundamentarii bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009 cu salariul. nu a anuntat institutia prin declaratia obligatorie si a cumulat pana in zilele noastre pensia cu salariul. ce e de facut? vine itm si ce patim?
buna ziua

cine ma ajuta sa fac si eu normarea muncii in constructii?

multumesc!
buna ziua,
spuneti-mi, va rog, in constructii, daca nu pot da liber sambata si duminica si dau doar sambata, trebuie sa dau 2 zile libere consecutive, respectiv duminica si luni sau pot sa dau duminica si joi?
multumesc!
Răspuns la discuția CIM partial la medici
pai nu tre sa ne incadram in cele maxim 12 ore de munca pe zi?
si e medic. nu are programul redus?
buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti un medic care are norma intreaga la spitalul judetean - 7 ore pe zi, cu cat mai poate lucra part-time la o clinica particulara? si in baza carui act normativ.
multumesc!
Răspuns la discuția zilieri
multumesc!
Discuție zilieri
buna ziua,
intrebare: zilierii pot fi angajati pe domeniile prevazute in lege, cu conditia ca domeniul sa fie activitatea de baza?
sau...de exemplu la curatenie si intreninere poate fi angajat un zilier si la un restaurant?
multumesc
Discuție pf angajator
sunt major, nu am nicio forma de organizare (sc, i.i) si vreau sa iau niste baieti la munca (gradinarit). trebuie sa le fac contracte de munca? revisal pot sa am? fara sa am CUI, CIF...
multumesc!