avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate efuionut

Activitate efuionut

colegii de la SAF mi-au spus "cf regulamentului intern si coduluimuncii acestea reduc numarul de zile de concediu anual" , "reducerea nu se aplica pentru concediile medicale"
Buna ziua

La nasterea unui copil se acorda concediu pentru eveniment familial 5 zile + 10 daca se urmeaza un curs de puericultura,
As vrea sa stiu daca in urma acestui tip de concediu se reduce numarul de zile de concediu de odihna sau nu.
la prima intrebare nu as putea sa raspund acum. e vreo diferenta cu privire la acordarea salariilor compensatorii?
pentru celelalte 2 am inteles deci chiar dca sunt in concediu de cresterea copilului o sa fiu concediata si trebuie sa ma inresistrez la agentia de somaj.
singura problema ramane daca o sa primesc sau nu la concediere salariile compensatorii. o sa incerc sa aflu in baza cariu contract se acorda acele salarii.
In momentul de fata sunt insarcinata si firma la care lucrez a anuntat ca se va desfinta si va oferi salarii comensatorii angajatiilor in momentul concedierii. Din cate stiu firma nu poate sa concedieze o persona care e insarcinata iar pana ma voi intoarce din concediul de cresterea copilului firma va fi desfintata. Intrebarea mea este daca eu sunt in concediu de cresterea copilului cand firma se va desfinta eu o sa mai primesc salariile compensatorii? Cum se va face concedierea mea daca sunt in cencediu de cresterea cipilului in perioada in cade firma se va desfinta?
Va multumesc.
adica trebuie sa emit factura in lei ca pentru o firma din Romania (care nu contine rubrica de TVA) si alta in USD? Cum emit factura in USD ce numar serie ii dau? la ce curs trebuie emisa cel din ziua facturari sau din ziu a platii? Ce fac cu factura in USD daca in contabilitate o intregistrez pe cea in RON?
Am un SRL neplatitor de TVA care activeaza in domeniul prestari servicii IT. Urmeaza sa semnez un contract de prestari servicii cu o societate din SUA si as vrea sa stiu daca trebuie sa fac ceva anume pentru a emite facturile catre aceasta firma sau pot sa fac la fel ca si catre societatile din Romaina adica emitere factura in lei (pe format fara TVA, pentru ca nu sunt platitor de TVA)
Daca e asa e foarte bine. Dar eu nu inteleg cum "Peste 60 de zile de ingrijire penala (banuiesc ca medicala era aici) se incepe UP fara depunerea plangerii." daca nimeni nu cere acel certificat.
E clar ca mama nu are rost ca ceara ca sa nu fie cumva mai mult dar eu ma geadeam sa nu ceara politia.
Am inteles ce ati scris la punctul 1 dar cu nu imi este clar este urmatorul lucru. Cine solicita / emite certificatul medico legal in care sa se specifice cate zile de ingrijire medicala este nevoie? Il va cere politia de la spital sau cum se procedeaza? In momentul asta nu stiu daca e nevoie de mai mult sau mai putin de 60 de zile de ingrijiri medicale. Mama a fost spitalizata 13 zile.
Daca mama declara ca nu depune plangere penala se mai cere certificat medico-legal? sau acela se va emite oricum si daca depaseste 60 de zile nu mai conteaza daca depune sau nu plangere mama mea?
Trebuie neaparat mama sa solicite un asemenea certificat? sau se elibereaza in baza fisei de externare?
Acum cateva zile parintii mei au avut un accident rutier. Tatal meu nu era sub influenta bauturilor alcolice, era ceata nu a adaptat viteza la conditiile de trafic a iesit de pe carosabil si a cazut cu masina intr-o vale. In urma accidentului mama a fost spitalizata 13 zile si a fost operata la picior si umar in ambele locuri fiind necesar sa se introduca tije. In urma accidentului tatalui meu i s-a deschis dosar de cercetare penala. Am inteles ca daca mama depune o declaratie ca nu are nici o pretentie dosarul se inchide prin neinceperea urmaririi penale. Dar daca se face acest lucru am citit ca ea va trebui sa suporte cheltuielile de spitalizare chiar daca e asigurata (e pensionara). Intrebarile mele sunt:
1 - Exista vreo posibilitate prin care sa nu se inceapa urmarirea penala si sa se inchida cazul dar chelutilile de spitalizare sa fie suportate de RCA? Cum ar trebui sa procedam.
2 - Exista posibilitatea inceperii urmaririi penale chiar daca mama nu depune plangere? Are vreo legatura cu zilele de spitalizare sau de ingrijire medicala?
3 - Cum putem afla daca spitatul va incepe un proces pentru recuperarea sumei de spitalizare? Cui va fi deschis acest proces mamei sau tatalui meu? Cum putem alfa care e suma pentru spitalizare?
Mentionez ca incerc sa gasesc o solutie prin care tatalui meu sa nu i se deschida dosar penal (adica sa nu se dispuna inceperea urmarii penale) si cheltuielile de spitalizare sa fie suportate de RCA.
Daca aveti alte sugestii le astept cu placere.
Va multumesc anticipat.
ce insemana scadent anticipata? Si ce se intampla daca se completeaza cu o suma mai mare? Ce garantie am eu ca nu pun o suma de 10 ori mai mare decat ar trebui.