avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_dumitru_m

Activitate stefan_dumitru_m

Răspuns la discuția Tert poprit
"In aceasta situatie am incheiat o conventie civila cu o persoana pentru 2 ore" ;
Potrivit art. 728 din NCPC, „Limitele urmăririi veniturilor băneşti”: alin. (3) „Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum”.

Faceţi cunoscut acest aspect executorului, cum ca sunteti in situatia in care nu puteti infiinta poprirea, avand in vedere dispozitiile legiuitorului.
Am avut o speta asemanatoare cu un debitor ce luase un credit de la o banca, avea contract de munca la firma pe care o reprezentam pe 2 ore (salar de 250 ron/luna - brut), s-a actionat in instanta de catre creditor firma (tert poprit), in vederea validarii popririi, am invocat acest aspect prin intampinare si am avut castig de cauza. :D
nu exista nicaieri stipulat in lege ca soferul trebuie sa stea cu mainile pe volan in timp ce masina stationeaza

= eronat

Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

Art. 183. – Conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliţistului rutier sau, după caz, al poliţistului de frontieră, este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalţi pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicaţiile poliţistului.


Multumesc mult, am consultat actul recomandat de dumneavostra si am cam gasit raspunsurile ce ma interesau...acum, ramane sa ma interesez daca e intr-adevar vorba de o magistrala sau de o retea de distributie, in functie de acest fapt depinzand finalitatea demersului meu :D..Multumesc mult inca o data
Imi poate preciza cineva unde pot gasi normele ce reglementeaza distanta de la care se poate construi fata de o magistrala de gaz? , Lege, regulamente, ordine, etc...? Tot ce am gasit este art. 96 din Legea gazelor - Nr. 351 din 14 iulie 2004, dar aici nu precizeaza cu subiect si predicat despre cati metri este vorba...
Va multumesc mult.
Niste raspunsuri mai mult decat binevenite...foate frumos argumentat domnule avocat u.b. i. k.=D> Mi-ati confirmat de altfel ceea ce gandeam:D-- si esecul este totdeauna o optiune -- meritandu-se in acelasi timp sa incerc orice portita prin care as putea sa-mi ajut prietenul, macar prin prelungirea actiunii, in speranta ca vor interveni factori noi..
Răspuns la discuția taxa de timbru judiciar
1200 ron--3% din valoarea masei bunurilor supuse succesiunii... alte taxe--19 ron actiunea...+ 50 ron de mostenitor..parca asa era ultima data cand am verificat:)
Speta pe scurt: X cumpara pe numele mamei sale un autoturism, toate actele (inscrierea, asigurari, etc) facandu-se pe numele acesteia. Un lichidator judiciar deschide actiune in anularea contractului de V-C dupa 1 an, datorita faptului ca firmei (de la care a fost cumparat auto) i s-a deschis procedura insolventei.
Intrebare:
1--Poate uza mama lui X de prevederile art.64-66 odata cu intampinarea, in dorinta de a nu fi parte in acest proces? Care sunt sansele de a fi acceptata o astfel de procedura si ce probatoriu ar trebui sa prezinte mama lui X?
2-- Pe ce alte cai ar putea mama sa iasa din proces?
Mentionez faptul ca X doreste sa fie parte in proces, el avand de altfel posesia si folosinta autoturismului in cauza singura lui dorinta fiind de a a-si scuti mama de stres si plimbari la judecatorie...X a cumparat pe numele mamei deoarece se gandea ca poate pleaca din tara si sa poata dispuna de auto prin mama lui-in caz de vanzare, inchiriere, etc..
Multumesc anticipat de eventuale idei si raspunsuri avizate..
Leonte Tudor a scris:

E adevarat, donatia poate fi revocata pentru motivele aratate, insa revocarea nu este opozabila tertilor. Prin urmare, reintregirea patrimoniului in cazul revocarii donatiei nu este obligatoriu sa de faca cu bunul donat care poate fi inlocuit cu o suma de bani corespunzatoare, daca bunul a fost instrainat. Nu exista obligantia de neistrainare a bunului. Preacautia bancii in cazul acesta , nu numai ca este exagerata, ci si neintemeiata.
Aveti dreptate dar eu dac-as fi banca, nu m-ar interesa ca precautia mea ar fi "exagerata" sau "neintemeiata"...ci, asa cum am afirmat anterior, nu m-as complica, mai ales pe vremurile astea:P...Volum de munca mai mare, alergatura, cheltuieli, cam astea ar fi fost motivele pe care banca le-ar fi previzionat inh cazul in care se intampla ceva.....Parere personala, cu tot respectul
Situatia este cu adevarat complicata...Actul de vanzare-cumparare poate fi atacat, dar nu stiu care ar fi sansele sa obtineti anularea acestuia, in conditiile in care cu siguranta acesta este incheiat in forma autentica, respectand toate cerintele impuse pentru valabilitatea sa (bun, pret, etc..). Presupunand totusi (prin absurd) ca veti reusi anularea actului si reintoarcerea bunului in patrimoniul dumneavostra, aceasta va fi supus partajului in cazul in care veti divorta, el fiind in egala masura propietatea sotului...
Avand in vedere si faptul ca singurul dumneavostra sprijin financiar este cel dat de socrii (cei 800 ron dati luna de luna), nici nu vreau sa-mi imaginez reactia lor cand vor vedea ca ii actionati in judecata..:(
Cu siguranta situatia dumneavoastra este regretabila si-mi pare rau ca nu va pot ajuta cu mai multe sfaturi, informatii...
Astept si eu cu nerabdare opinii mai avizate si sfaturi mai indreptatite de la personal specializat in astfel de probleme...
Succes
In cadrul procesului penal existent sunt si persoane care s-au constituit "parti civile"? Care este infractiunea pentru care s-a dispus trimiterea in judecata? (poate avea relevanta)