avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate akon

Activitate akon

Am incercat sa fac o cerere insa m-am lovit de raspunsul ca la ei nu se poate face asa ceva,cazierul fiind tinut la locul nasterii,in cazul meu avand un domiciliu diferit fata de locul nasterii(sentinta este data la domiciliul actual). Oare daca merg acolo exista vreo posibilitate de rezolvare?
Multumesc pentru toate raspunsurile!
Da,inca apare.:(
Buna, pentru realibilitarea de drept(expirarea termenului de incercare) trebuie adresa la judecatorie sau la serviciul cazier? Multumesc!
Răspuns la discuția Reabilitare cazier judiciar
Constatarea reabilitarii de drept se poate solicita exclusiv la judecatorie sau se poate si la serviciul cazier?
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
Eu am o nelămurire, la expirarea termenului de încercare reabilitarea se face la judecătorie sau la serviciul de cazier? Este clar ca nu radiază automat.
Buna,am avut parte de un mic incident legat de rutiera si anume am fost oprit de un MCV.Mi s-a comunicat ca aveam viteza de 102km/h in localitate.
Problema este urmatoarea,nu mi-au retinut permisul de conducere!Exista o procedura de genul acesta?
Mi-au dat amenda pentru trusa ca era expirata si cu retinerea permisului au dat-o ca trebuie filmarea analizata de un expert,iar suspendarea permisului se va face in lipsa...
Nu am primit proces verbal sau ceva legat de viteza.
Ma poate lamuri cineva?

Multumesc
Răspuns la discuția Conditii redobandire permis auto
Taxa de examinare este 6lei sau 84lei?Am fost la posta si asa mi s-a spus dar nu era prea sigura doamna de la giseu.Taxa de permis este 68lei dar nu stiu cat este cea de examinare.Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
cyan a scris:

Nu trebuie numai sa plateasca scoala de soferi ci trebuie si sa o faca din nou.
Dupa un an de la ramanerea definitva a hotararii judecatoresti.


Unde scrie ca trebuie sa faca scoala din nou?Poti argumenta te rog!Trebuie doar fisa de scolarizare completata.
Buna ziua,am avut parte de o intamplare care m-a lasat cu gust amar vis a vis de intitutiile statului.Mi-a fost trimis un colet din canada care a fost blocat de vama Bihor (tot containerul a fost blocat spre vamuire).S-a facut vama dupa aproape 3 luni de cand a ajuns coletul in tara,am platit taxe vamale iar la primire am constatat cu stupoare ca din colet lipseau mai multe obiecte.Ma lupt acum cu morile de vant,telefoane peste telefoane,nimeni nu stie nimic.
Dupa o multime de telefoane si insistente am primit lista de inventar pe care deasemena nu sunt trecute obiectele care lipsesc.E clar deci ca cei de la vama le-au furat deoarece ei au fost cei care au deschis coletul.Ma gandesc ca trebuie sa fie o persoana de la vama in prezenta careia s-a deschis coletul si care isi asuma raspunderea pt inventariere(pe foaia de inventar nu apare nici un nume,nimic).
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Macar sa pot face ceva care sa atraga o sanctiune pt cei raspunzatori de aceasta situatie deoarece obiectele le consider deja caz pierdut.Multumesc
Eu am primit sentinta :
În baza art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu aplic. art. 320 1 alin. 7 C.p.p. condamnă pe inculpatul ****., la pedeapsa de 1 an și 6 luni închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de refuz al conducătorului unui autovehicul de a se supune recoltării probelor biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei. Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a) teza a II-a, lit b) Cod penal pe durata și în condiţiile art. 71 alin. 2 Cod penal. În baza art. 81 C. pen, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În baza art.82 Cod penal stabilește în sarcina inculpatului un termen de încercare cu durata de 3 ani și 6 luni, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen., în sensul că, săvârșirea în termenul de încercare a unei infracţiuni intenţionate, are drept urmare revocarea suspendării condiţionate, cu consecinţa executării în întregime a pedepsei, care nu se contopește cu pedeapsa pentru infracţiunea ulterioară. În temeiul art. 71 alin. 5 Cod penal, suspendă executarea pedepselor accesorii, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art.189 al.2 C.pr.pen., dispune plata sumei de 100 lei, reprezentând onorariu parţial avocat din oficiu, din fondul Ministerului Justiţiei către Baroul ***. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 900 lei cheltuieli judiciare avansate de către stat. Cu drept de recurs în 10 zile de la pronunţare pentru procuror și inculpat. Pronunţată în ședinţa publică.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1.Cand pot da din nou de permis?Dupa 1an sau dupa expirarea perioadei de proba?
2.Permisul se anuleaza automat sau trebuie sa mai merg eu la politie?
3.atat de mari sunt de obicei cheltuielile judiciare?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.