avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1746 soluții astăzi
Forum Activitate mira_

Activitate mira_

Discuție Mostenire
Tatal meu a decedat cand eu aveam 17 ani si nu s-a facut succesiune. Eu sunt infiata si nu sunt in relatii tocmai bune cu rudele mamei mele.In cazul in care mama mea nu imi va face act de donatie sau testament voi fi nevoita ca dupa decesul ei sa impart mostenirea cu rudele?
Răspuns la discuția concediu crestere copil
Multumesc pentru raspunsuri!

Daca mai prind 2-3 luni de activitate si concediu pre/postnatal cum se calculeaza?
Daca se naste al 2-lea copil pe perioada concediului de crestere copil ce indemnizatie primesc pentru cel de-al 2-lea copil? Minimul sau aceeasi suma pe care am primit-o pentru primul copil?
Un tata a donat catre cei 2 copii 2/3 dintr-un apartament printr-o donatie cu scutire de raport la masa partajabila. Cei doi pot vinde partea lor de apartament altei persoane fara a cere acordul tatalui? In caz ca se poate vinde tatal poate cere anulare donatiei?Cat de usor se obtine aceasta anulare?
Deasemenea donatorul este casatorit la momentul actual, dupa moartea acestuia sotia actuala poate cere anularea donatiei? Sunt sanse ca dupa moartea lui sa nu fie valabila donatia?
Multumesc!
M-am lamurit in mare la pct 2, ma poate ajuta cineva sa ma lamuresc si la pct 1 si 3?
Multumesc!

Dar daca atunci cand intru in crestere copil deja firma veche este desfiintata?Se mai face preluarea?
Multumesc pentru raspunsuri! Mai am cateva nelamuriri!

1.Asta inseamna ca atunci cand ma voi intoarce din concediu de crestere copil firma nu mai are nicio responsabilitate in ceea ce ma priveste?

2. Nu am avut concediu medical decat 3 saptamani dar din pacate vestea asta a venit exact acum cand ma pregatesc sa intru in prenatal pe care l-as amana pana la transfer insa transferul angajatilor din cate am inteles se va face pana in martie iar eu la sfarsitul lui dec nasc. Dupa terminarea concediului de maternitate ma pot intoarce la serviciu pentru 1-2 zile dupa care sa intru in crestere copil? Ma gandesc la asta pentru a se putea face transferul.

3. Daca intru acum in prenatal banii ii voi primi de la firma insa atunci cand se va finaliza transferul angajatilor cum voi proceda?
Sunt insarcinata in 30 de saptamani si urmeaza sa intru in concediu de maternitate (prenatal urmat de postnatal) si firma la care lucrez urmeaza sa fie desfiintata iar intreaga ei activitate (oameni, stocuri de produse, magazine, contracte cu furnizorii etc.) sa fie preluata de o firma nou infiintata.
Ma intereseaza ce se intampla cu mine? Am vorbit cu cineva de la dep HR insa raspunsul primit mi se pare mai mult decat nesatisfacator. Mi s-a spus ca ma vor transfera doar daca vor iesi actele punctului de lucru pana intru in prenatal si daca nu transferul se va face dupa ce ma voi intoarce din concediu de crestere copil.Mi se pare o aberatie din moment ce firma veche nici nu va mai exista atunci.
Ce drepturi am?Se poate face transferul in timpul concediului de maternitate?Incearca cumva firma sa scape de orice responsabilitate fata de mine? Sfatuiti-ma ce sa fac sa imi protejez drepturile! Multumesc!
Discuție Insolventa
Daca firma la care lurez este in insolventa si nu-mi mai plteste contributiile la stat risc sa imi pierd dreptul de a intra in ccc?Cum pot verifica daca sunt platite contributiile?
Răspuns la discuția Insoventa - sarcina - somaj
Asta inseamna ca daca vor sa ma bage in somaj ar trebuii sa-mi desfiinteze postul?
Daca in locatia in care eu imi desfasor activitatea doar eu ocup acest post si nu cred ca ar fi dispusi sa renunte la acest post mai au alta varianta? Daca angajeaza pe aceiasi functie o alta persoana si dupa 1 luna imi desfiinteaza mie postul pot face ceva sa evit asta?
Din cate stiu cand ramai insarcinata esti protejata prin lege si nu te pot da afara daca instiintezi pe cale oficiala angajatorul insa in cazul in care firma la care lucrezi a intrat in insolventa(nu faliment) se schimba situatia? Te pot baga in somaj?