avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate gabytza07

Activitate gabytza07

Răspuns la discuția vanzare casa legea 112
vad ca parerile sunt impartite, si legea este interpretata diferit. am citit si parerile celorlalti participanti la discutie , care sunt foarte vehemente. asadar, cred ca legiuitorul putea fi mai explicit in acest sens, ca sa nu mai lase loc de interpretari.
din moment ce parerile sunt impartite, exista cazuri in care au fos vandute imobile dobandite inainte de 1.10.2011, fara ca termenul de 10 ani sa fi fost implinit? (ma repet cu aceasta intrebare). pentru ca, daca da, atunci "usa ar fi deschisa" si pentru ceilalti in aceasta situatie.
poate raspund la intrebare cei care sustin ipoteza ca este posibil, daca au cunostinta de cazuri concrete.
Răspuns la discuția vanzare casa legea 112
multumesc mult
Răspuns la discuția vanzare casa legea 112
deci pot sa stau linistita si sa incep demersurile pentru instrainarea imobilului. ce pasi ar trebui sa fac? sa platesc integral casa, sa intabulez dreptul de proprietate, apoi sa pun in vanzare imobilul?
Răspuns la discuția vanzare casa legea 112
am vazut ca exista o polemica pe aceasta tema, daca abrogarea art 9 alin (8) din legea 112/1995 duce sau nu la inlaturarea efectelor clauzei de inalienabilitate. multi sunt de parere ca aceasta clauza ramane valabila pentru actele incheiate pana la 1.10.2011. ca si arugument ei vin cu urmatorul text :"Actele si faptele juridice incheiate ori, dupa caz, savarsite sau produse inainte de intrarea in vigoare a Codului civil nu pot genera alte efecte juridice decat cele prevazute de legea in vigoare la data incheierii sau, dupa caz, a savarsirii ori producerii lor. "Cu alte cuvinte, toate efectele juridice pe care le produce un act juridic incheiat inainte de 1.10.2011 sunt guvernate de legea in vigoare in momentul incheierii actului si, chiar daca efectul se produce sub legea noua, legea aplicabila ramane tot cea veche.

sunt total confunza. si curioasa in acelasi timp daca cineva a instrainat vre`un imobil cu legea 112 in aceste conditii .

aveti alte argumente pro sau contra? va rog sa ma ajutati sa inteleg cum este cu aceasta lege
buna ziua. as dori sa stiu care sunt pasii care trebuiesc facuti pentru a vinde o casa cu fosta lege 112, in cazul in care mai sunt rate de platit la primarie, si prin consecinta nu sunt intabulata pe casa. am inteles ca nu ar mai trebui sa astept cei 10 ani pentru a o putea vinde. cum ma sfatuiti sa fac? va multumesc
in spatele casei, la 2 metri curge un râu, care de altfel era foarte curat, pana acum cativa ani, cand primaria a construit blocuri ANL”uri, iar toate dejectiile sunt revarsate in acest rau. multi oameni isi uda gradina cu aceasta apa (cum erau obisnuiti ) sau isi adapa animalele, fara sa stiu la ce pericole si boli se expun.
mirosul este de nesuportat, nu pot tine deloc geamul deschis cu atat mai putin sa stau in gradina. totusi, traim in oras, acest rau strabate tot orasul, nu este normal asa ceva
intrebarea mea este : pe ce s„a bazat primaria cand a facut in asa fel incat sa se reverse canalul in acest rau? ( de retinut ca daca esti prins ca arunci o hartie sau alte deseuri in apa iei amenda)
:la cine ar trebui sa ma adresez? ce institutie este indreptatita sa ia masuri?
multumesc
Răspuns la discuția amenintare
stiu ca el va nega toate acuzatiile pe care i le`am adus, in acest caz, cum as putea sa dovedesc ca ne`a amenintat, mama mea fiind singura martora. cu aceasta plangere singurul scop pe care il urmaresc este impiedicarea punerii in aplicare a amenintarilor, imi este frica pentru cainii mei, si familia mea, eu fiind mai mult plecata in strainatate. mentionez ca in trecut ne`a distrus o bordura de ciment, ceea ce demonstreaza ca este serios in ceea ce zice. amenintarile vin de ani de zile, si as dori sa se opreasca pentru linistea familiei mele..
Discuție amenintare
buna ziua. problema mea pe scurt este urmatoarea: vecinul a amenintat`o pe mama mea cu toporul ca ii va da in cap cainelui nostru, si noua, iar apoi cand am iesit si eu afara mi`a repetat aceleasi lucruri si mie, fluturand toporul prin aer. pe langa acestea a mai spus ca ne va taia tevile de apa, si alte amenintari de natura sa ne alarmeze. circumstantele agravante sunt ca era intr`o stare de ebrietate avansata (de obicei este asa), iar amenintarile au avut loc intr`o sura comuna pe timp de noapte. conform codului penal, am facut o plangere penala la politie pentru infractiunea de amenintare, intrebarea mea este : cum decurge de acum urmarirea penala? mai trebuie sa dau si alte declaratii? in cat timp se va decide urmarirea sau neurmarirea penala?si in ce conditii as putea sa ma constitui parte civila in aceasta situatie. va multumesc
Discuție separare la apa
buna ziua. am solicitat o lucrare de separare a tevii de apa impreuna cu vecinii in curte, am platit totul jumate jumate cum era normal, mai putin capacul de camin care costa cu mult peste pretul pietei, adus de muncitorii de la apa canal. nu am fost de acord sa il cumparam deoarece este capac stradal si nu aveau factura pentru el (ceea ce este ilegal, capacele de canal stradal nu se fabrica pentru comercializare,deci apartin statului). contra vointei nostre vecinii l`au cumparat, iar eu cand am cerut factura nu mi`au dat pe manopera. acum vin amenintari din partea vecinilor ca daca nu dam banii pentru canal(200 lei de familie) ne inchid ei apa, de la robinetul principal din pivnita lor, ceea ce iarasi nu este legal. am chitantele pentru materialele cumparate, plus am facut si o sesizare la managerul de la apa canal in legatura cu lucrarea. in cazul in care ei imi inchid apa de la ei din pivnita, spuneti`mi va rog care imi sunt drepturile, ce as putea face, deoarece eu am fost de buna credinta si am platit pentru ce mi s`a cerut.
buna ziua.as avea o intrebare in legatura cu conditiile in care se anuleaza pensia de intretinere.daca parintele care are in grija copilul,respectiv mama, se recasatoreste, tatal este exonerat de plata cuantumului pensiei pentru copilul minor? cu mentiunea ca mama care este recasatorita locuieste in germania cu minorul,iar tatal nu`l poate vizita, nu ii se raspunde la telefon, ci doar este "obligat" la plata materiala, multumes