avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate SSATANA71

Activitate SSATANA71

buna ziua .am facut un contract de comodat pe o perioada de 10 ani pe doua camere situate intr-o casa .obligatiile mele contractuale sant de a intretine imobilul in care locuiesc si plata utilitatilor.intrebarea mea este daca proprietarul cu care am incheiat acest contract de comodat poate rezilia acest contract cu toate ca respect in totalitate termenii contractuali.va multumesc.
buna ziua.am si eu o problema legata de un contract de comodat daca puteti sa ma ajutati va rog mult.in anul 2006 am incheiat un contract de comodat cu sora mea pe o perioada de ani mai indelungata 10 ani pe 2 camere din acest imobil iar o camera este locuita cu drept de habitatie viagera de mama noastra.obligatiile mele referitor la contract sant urmatoarele;sa asigur accesul in locuinta a mamei mele beneficiara de drept de habitatie viagera sa suport cheltuielile aferente intretinerii spatiului(energie electrica apa gaze etc)si sa fac orice act de conservare a imobilului respectiv.de curand mama noastra a paralizat iar sora mea ma obliga pe mine sa am numai eu grija de ea.neputand sa imi asum in totalitate ingrijirea mamei sora mea facut o actiune de constatare a nulitatii absolute cu privire la acest contract de comodat motivand ca acest contract de fapt este unu contract de intretinere deghizat si ca eu nu imi asum intretinerea mamei cu toate ca nu a fost vorba de asa ceva si nici in contractul de comodat nu specifica asa ceva
intrebarea mea este poate sa anuleze acest contract doar prin motive care nu sant prevazute in contractul de comodat.mentionez ca eu am grija de mama mea si ca locuim impreuna dar in limitele posibilitatii eu avand un handicap si am pensie de 230 ron.Va multumesc mult.
avem o declaratie a mamei precum ca banii ptr cumpararea imobilului ai fost ai ei si al tatalui nostru dar nu este autentificata .are valoare sa treb autentificata declaratie
nu dorim mostenirea de habitatie dorim mostenirea imobilului in parti egale deoarece banii ptr achizitionarea imobilului au fost achitati de parinti avand si o declaratie a mamei care atesta acest fapt. va multumesc
buna ziua ma numesc nicolae perchiu si am si eu o intrebare de pus .parinti mei au cumparat o casa din vanzarea unui apartament proprietate lor.la cumpararea casei actele de vanzare cumparare au fost facute pe numele unei surori de anoastra noi fiind 4 frati.tatal nostru a decedat iar mama este in viata .intrebarea este la moartea mamei noastre putem intra la mostenirea casei toti frati avand si o declaratie a mamei noastre precum imobilul (casa) a fost achizitionata cu bani lor si nu a sorei respectiv fiica noastra si daca aceasta declaratie a mamei are valoare sau trebuie autentificata la notar.pe scurt se poate strica acel contract de vanzare cumparare deoarece prin declaratia mamei arata ca nu a fost un contract oneros .mama si tatal nostru contribuind in totalitate la achitarea imobilului.cu respect va multumesc.
buna ziua .am facut un contract de comodat cu o persoana fizica pe 50 de ani.intrebarea este cum pot schimba contractul pe mai putini ani daca cel cu care am facut contractul nu este de acord sau cum pot reziliz acel contract cu toate ca comodantul isi respecta clauzele din contract
BUNA ZIUA .am un contract de comodat pe o perioada de 50 ani.toate bune dar de la un timp proprietarul vrea sa ma dea afara din casa cu toate ca respect clauzele contractuale privind intretinerea si plata utilitatilor ba chiar am adus si imbunatatiri celor 2 camere unde locuiesc.As dori sa stiu daca proprietarul are puterea sa ma dea afara cu toate ca respect termeni contractuali sau sa schimbe contractul fara stirea mea pe un numar mai mic de ani.Va multumesc.
buna ziua .locuiesc intr-o casa cu chirie si am facut cu proprietarul un contract de comodat pe 50 de ani.intrebarea este daca proprietarul casei poate sa schimbe sau sa anuleze acel act de comodat fara ca eu sa stiu cu toate ca respect toate clauzele din contract (plata utilitatilor,intretinerea imobilului etc)sau sa schimbe contractul fara ca eu sa stiu pe mai putini ani.va multumesc
:sorry: