avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate dragomir_irina

Activitate dragomir_irina

Recent am fost chemata in instanta ca parte vatamata, potrivit art. 180 C.p. (lovirea sau alte violente), in care sunt obligata sa fiu reprezentata de un aparator desemnat personal, sau din oficiu. Intrebarea mea este daca cel din oficiu trebuie platit, si daca da, cam in jurul carei sume?
Mentionez ca violenta comisa este in familie, dupa divort, din partea fostului sot.
As dori informatii cu privire la derularea unui proces penal.
Va multumesc!
Procesul meu penal s-a incadrat sub Articolul 180, Codul Penal.
Prin urmare as dori sa aflu detalii cu privire la acest articol.
Va multumesc!
Pt vatamarea corporala, pt cat timp de la plangere se baga legal in tribunal procesu?
Daca dupa divort si pana la incident locuiam impreuna incontinuare pt ca aveam credit ipotecar, acum, el nemai locuind cu mine in aceasi locuinta, dupa incidentul violent, iar creditul mai dureaza pana sa il iau asupra-mi cel putin 1 an de zile, pot cere interdictie pt mine si copil?
Am inteles ca procesul de vatamare corporala se imparte in doua parti: Parte Penala, si Parte Civila.
Doresc a stii daca partea civila se plateste.
Răspuns la discuția Partaj, ipoteca...
Cat ma costa acest proces pt a-mi recupera banii?
Am avut o camera de camin, pe care am vandut-o cand m-am casatorit si, la cumpararea unui apartament am facut impreuna credit ipotecar la banca, iar avansul a fost platit din banii mei (camera de camin vanduta).

In urma divortului, la partaj, pot sa cer valoarea camerei de camin (care am avut dinainte de casatorie)?

Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare facut cu banca, este trecut avansul ca platit din forte proprii (ale mele).
Dupa cate zile de la plangere incepe procesul si cine ia initiativa? Eu, sau domnul politist care imi detine dosarul?
Buna ziua!
As dori si eu un raspuns cu privire la procesul penal pt vatamare corporala: Trebuie platit?
Multumesc anticipat pt timpul si efortul acordat!