avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Stancovici

Activitate Andrei Stancovici

Nu poti infiinta o societate comerciala daca ai fost condamnat pt. gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, primire de foloase necuvenite, trafic de influenţă...in rest nu ai probleme
Răspuns la discuția Avize sau autorizatii
Daca are societate comerciala este foarte simplu: in baza contractului de inchiriere a spatiului se face o hotarare de deschidere a punctului de lucru care se inregistreaza la ORC din judetul in care aveti sediul social. Avizele de functionare se obtin pe proprie raspundere , pe baza unei declaratii tip care se completeaza in momentul inregistrarii dosarului
Răspuns la discuția I.I. si calificarea ceruta
Daca pe langa servicii de internet, jocuri etc vreti sa serviti si bauturi in locatia respectiva...am vazut "net-cafe" si am presupus asta, pe langa calificare pe domeniul informatic va trebuie si o diploma de barman, ospatar...ceva care sa aibe legatura cu servitul bauturilor
Probabil ar trebui sa sune cam asa:

SC......
Bucuresti, Drumul Taberei.....
J40/
CUI 123....


HOTARARE nr.1/04.01.2010

Asociatii X si Y in adunarea generala din data de 04.01.2010 am hotarat:

Societatea va deschide un cont bancar la BCR SA sucursala....


Cam asta ar fi in mare
Răspuns la discuția infiintare PFA
Actele necesare sunt urmatoarele:
- rezervare denumire
- act sediu social (contract vanzare-cumparare, contract comodat, contract inchiriere etc.)
- declaratie pe proprie raspundere pentru cazier judiciar si specimen semnatura
- dovada calificarii pentru activitatea pe care vreti sa o desfasurati (diploma de studii, copie carnet de munca)

Costul infiintarii unui PFA se ridica la aproximativ 200 lei
Răspuns la discuția suspendare/inchidere PFA?
Puteti suspenda activitatea pe o perioada determinata, sau puteti cere radierea (in acest caz sa aveti la dvs. certificatul de inmatriculare si avizele de functionare). Indiferent de ce optati sa va duceti si la finantele publice pentru a nu mai plati impozit