avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate irinagri

Activitate irinagri

Răspuns la discuția Somatie mobiliara
eu locuiesc cu parinti mei ,totul este pe numele lor,se poate intampla ca dansii sa poata lua niste lucruri care nu mi apartin mie ci mamei mele?de unde pot determina ei care sunt bunurile mele si care sunt ale parintilor mei? desi repet,eu nu am nimic ...
Răspuns la discuția Somatie mobiliara
da ,eu nu am nimic pe numele meu dar va rog sa mi explicati ce inseamna ¨^Urmarirea silita mobiliara.Executarea este precedată de somaţia prevăzută de art. 387 C. proc. civ., procedură în care i se conferă debitorului o zi liberă pentru a face plata voluntar, potrivit art. 411 alin 1 C. proc. civ. care prevede că „Dacă în termen de o zi de la primirea somaţiei debitorul nu plăteşte suma datorată, executorul judecătoresc de pe lângă instanţa de executare va proceda la sechestrarea bunurilor mobile urmăribile ale debitorului, chiar dacă acestea sunt deţinute de un terţ”. ^¨ cum adica chiar daca sunt detinute de un tert?
Buna ziua ,

va rog sa mi spuneti ce inseamna somatie mobiliara? am primit astazi aceasta somatie si imi spun ca daca nu platesc ma executa silit ,cu ajutorul organelor de politie !! Cum anume sa ma execute silit ? nu am nici un bun pe numele meu,:mi s a pus poprire pe cont ,dar acesta e gol si va fi gol pentru ca nu am venituri..

multumesc
Răspuns la discuția Neplata ore suplimentare
Va multumesc pentru raspunsuri.Imi pare rau sa aud asta,pentru ca daca stiam acest lucru , nu prestam munca in folosul companiei , 2 zile a cate 15 ore de munca/zi,cu un singur liber si dupa iar acelasi program...toata luna mai.Oboseala a ajuns la maxim si ma bucuram ca macar financiar voi avea o multumire.Asta e , traim in Romania , tara sclaviei si a bataii de joc .

Va multumesc inca o data .

O zi buna !








irinagri a scris:

Buna ziua ,

Am o intrebare legata de neplata orelor suplimentare.Lucrez de 1 an si jumatate in cadrul unei companii care pana acum si-a respectat cat de cat angajatii.Acum insa isi bat joc de noi prin toate metodele si anume .De 2 luni de zile ne vireaza salariile dupa 3 saptamani de la data de salariu si acum vor sa nu ne mai plateasca orele suplimentare.Mentionez ca plata orelor suplimentare si a zilelor de sarbatori legale s-a facut pana acum fara nici un fel de problema.Insa acum nu mai vor sa plateasca si probabil sa ne dea liber..Problema mare si intrebarea mea ar fi : este legal ca pentru munca prestata in luna mai si pentru care am acumulat 90 de ore suplimentare sa ma puna sa imi iau liber ,in conditiile in care nu am fost anuntati de acest aspect??Orice hotarare de acest gen nu trebuie comunicata angajatilor? Aceasta hotarare se poate aplica pentru o luna ce s-a incheiat , nu ar fi normal sa se aplice din clipa in care este comunicata angajatilor ?Iar intarzierea salariului 3 saptamani este normal ??

Va multumesc anticipat.
O zi buna !


Buna ziua ,

Am o intrebare legata de neplata orelor suplimentare.Lucrez de 1 an si jumatate in cadrul unei companii care pana acum si-a respectat cat de cat angajatii.Acum insa isi bat joc de noi prin toate metodele si anume .De 2 luni de zile ne vireaza salariile dupa 3 saptamani de la data de salariu si acum vor sa nu ne mai plateasca orele suplimentare.Mentionez ca plata orelor suplimentare si a zilelor de sarbatori legale s-a facut pana acum fara nici un fel de problema.Insa acum nu mai vor sa plateasca si probabil sa ne dea liber..Problema mare si intrebarea mea ar fi : este legal ca pentru munca prestata in luna mai si pentru care am acumulat 90 de ore suplimentare sa ma puna sa imi iau liber ,in conditiile in care nu am fost anuntati de acest aspect??Orice hotarare de acest gen nu trebuie comunicata angajatilor? Aceasta hotarare se poate aplica pentru o luna ce s-a incheiat , nu ar fi normal sa se aplice din clipa in care este comunicata angajatilor ?Iar intarzierea salariului 3 saptamani este normal ??

Va multumesc anticipat.
O zi buna !
Discuție Concediu 2012
Buna seaara ,

Doresc sa efectuez 10 zile din concediul aferent anului 2012.Se poate acest lucru ?Am auzit ca daca doresc sa plec mi se va opri contravaloarea acestor 10 zile de concediu , daca intre timp nu acumulez drept de concediu .Este adevarat?

Va multumesc.
O seara buna !
Buna ziua ,

Va deranjez cu o intrebare.Lucrez in cadrul unei companii,la un punct de lucru ce are programul de functionare 10.00 - 24.00.Dupa ora 24.00 mai stam 1 ora pentru intocmirea actelor de contabilitate,curatenie etc..Intrebarea mea ar fi:Nu ar fi normal ca si acea ora pe care o stam sa ne fie platita?

Multumesc.

va multumesc pt raspuns.
Poate cineva sa ma ajute ?:((
Buna ziua ,

Am fost disponibilizata ,contractul de munca a expirat incepand cu data de 11.01.2010.Am inteles ca in 30 zile trebuie sa depun actele pentru obtinerea ajutorului de somaj.Ce se intampla daca nu reusesc sa ajung la timp(sa ma incadrez in cele 30 zile)pentru depunerea acestora ?Nu mai beneficiez de somaj sau beneficiez incepand cu data la care am adepus actele?Sunt un pic speriata , nu am reusit sa ajung din cauza probleme si mi-e teama ca daca nu ma incadrez in cele 30 zile pierd ..

Va multumesc anticipat.