avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate Ruxandra17

Activitate Ruxandra17

Răspuns la discuția Proces civil deszapezire


mitabiciclista a scris:

"lucrari de verificare a canalizarii instalate si s-a deversat apa pe carosabil( nu avem dovezi, decat constatarea propriu zisa)."
Cine a făcut aceste lucrări?


Firma care e contractata de catre primarie sa faca lucrarea de canalizare. Primarul a anuntat cu cateva zile inainte ca incep lucrarile de verificare a instalatiei de canalizare inainte sa fie predata companiei de apa.
Se da urmatoarea situatie: intr-o zi s-au realizat in localitate lucrari de verificare a canalizarii instalate si s-a deversat apa pe carosabil( nu avem dovezi, decat constatarea propriu zisa). Am venit spre casa si am cazut pe gheata formata. In acelasi loc, sotul meu, venind spre casa cu masina personala, in viteza 1 si franand, a pierdut controlul masinii si a lovit un gard. O ora mai tarziu a aparut masina de deszapezire care a alunecat si ea si a intrat si ea in gardul vecinului fiind foarte aproape sa omoare 2 oameni. Avem inregistrari video de pe o camera de supraveghere cu toate cele 3 incidente. Sotul meu nu a declarat accidentul in 24 ore pentru ca, credea ca accidentele fara victime se pot declara in 48 ore. I-a fost retinut permisul si aplicata amenda pentru neadaptarea vitezei la conditiile meteo. Am contestat retinerea permisului si amenda. Devizul de reparatie al masinii e 4000 euro. Din cate stim, la momentul respectiv primaria nu avea contract de deszapezire. Intrebarea mea este: cum putem verifica daca primaria avea contract de deszapezire?am avea sanse de castig in instanta cu dovezile video? Sau sa trecem mai departe? Orice sfat ne ajuta enorm!
Buna tuturor, sunt angajata incepand cu 1 Octombrie 2021 si sunt insarcinata in 38 de saptamani, urmand sa nasc curand. Intrebarea mea e legata de primirea indemnizatiei. Tinand cont ca s-ar implii 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni la data de 1 Octombrie, in cazul in care bebe ar veni mai repede de 1 Octombrie, asta ar insemna ca nu as primii indemnizatie? Se poate face ceva totusi in situatia in care s-ar intampla asta?

Multumesc mult,
Ruxi
Răspuns la discuția Gradina si loc parcare fara CF
Ce ati mai rezolvat? sunt in aceeasi situatie si nu stiu daca sa cumpar sau nu...
Dorim sa achizitionam un apartament la parter care are si o gradina ingradita de 45mp. Constructorul spune ca s-a schimbat legea si nu se mai pot oferi cf-uri pentru gradina, si ca terenul aferent blocului e impartit in cote parti, apartamentele de la parter avand cote parti mai mari, aferente suprafetei gradinilor ingradite. Intrebarile mele sunt:
1. Este adevarat ca nu se mai pot oferi cf-uri pentru gradini?
2. Pot sa existe cote parti diferite sau sunt implicit impartite in mod egal in functie de suprafata apartamentelor?
3.Daca pot sa existe cote parti de teren mai mari pentru cei de la parter si daca achizitionez acest apartament cu o cota parte mai mare(stipulata in contract) decat cei de la etajul 1 si 2, as avea drept de proprietate pentru aceea gradina sau as putea sa am probleme cu vecinii?
Nu stim daca ar trebui sa achizitionam apartamentul sau sa cautam altceva.
Multumesc mult de raspunsuri
Am inteles. Va multumesc mult de tot!
Pai daca sesizeaza ITM-ul o sa primeasca si el amenda, si atunci pierde aproape toti banii pe care i-i datoreaza respectiva firma :(
Deci practic nu se poate face nimic...Totul e pierdut...
Va multumesc mult pentru raspunsul promt. O singura intrebare as mai avea. Mi s-a spus dintr-o sursa nesigura ca fratele meu ar putea sa primeasca si el o amenda datorita faptului ca a lucrat fara contract. In ce masura este adevarata aceasta afirmatie? Va multumesc
Buna ziua!

Fratele meu a lucrat timp de cateva luni pentru un studio foto din Cluj Napoca, insa, in ciuda faptului ca i s-au facut analizele medicale, nu a primit niciodata contractul de munca. Firma este inregistrata la registrul comertului dar nu detine licenta pentru niciunul dintre programele de editare folosite si niciunul dintre angajati nu are contract de munca. Patronul firmei se scuza mereu ca nu are bani pentru a plati salariile angajatilor, in cazul de fata datorandu-i fratelui meu o suma destul de mare de bani. Ce ar putea face fratele meu in aceasta situatie? Ar putea rezolva ceva in cazul in care ar anunta ANAF despre ilegalitatile din firma respectiva? Ce ne-ati sfatui sa facem? Multumesc