avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate Floppy75

Activitate Floppy75

Răspuns la discuția Plata partiala prntru proprire
Multumesc pentru sfat. N-am mai avut parte de proprire pe cont.
Am achitat numerar la finante.
Buna,
Am o problema si sper sa gasesc ajutor la dvs. Este vorba de un SRL
In data de 2 sept ANAF-ul a pus proprire pe cont pentru suma de 600 lei. Banca i-a scos din contrul curent, nu mi-au blocat contul, dar nici nu i-a trimis catre finante. Pe langa asta nici macar n-am fost instiintat. Dupa 3 saptamani banii tot nu ajunsese la finante. Dupa ce am sunat la banca acestia au facut plata dar n-au facut-o integral. Din 600 ron au platit 480 ron, restul cica comision de tranzactionare. Motivul: daca plateau si cei 120 lei mai trebuia sa platesc comision 250 ron (trimisi pe foarte multe conturi).
Intrebarea mea este daca pot plati aceasta suma la ghiseul celor de la finante sau este obligatoriu prin banca.
Răspuns la discuția obligatie plata factura
Multumesc pentru sfat. Voi incerca o mediere.
As dori insa sa stiu daca in cazul unui proces poate obtine executarea silita.
Asa sa dorm si eu mai linistit :stunned:
Buna ziua,
Am 2 facturi de plata catre un furnizor (facturi din data de 02.01.2010) in valoare de 9000 RON. Printr-o intelegere verbala, achitarea acestor facturi urma sa se faca prin plati lunare de 2-300 ron/luna. Acum furnizorul vrea sa platesc integral, altfel deschide un proces de recuperare (de frica sa nu se prescrie)
As dori sa stiu data platile facute au prelungit perioada de prescriere a facturilor.

As mai dori sa stiu daca in cazul unui proces poate obtine executarea silita, proprire cont
Mentionez ca pe facturi nu aparea specificat un termen de plata
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Facturare persoane fizice
Buna,
Si eu m-am lovit de aceeasi problema. Am un magazin online si tot mai multe persoane fizice sunt interesate de produse.
Trebuie sa dai factura pentru produsele comercializate. Ca si mod de incasare poti folosi banca sau firmele de curierat care incaseaza in cont colector si iti vireaza banii in cont (ei emit chitanta catre client si vireaza banii in cont).
Oamenii fiind comozi, o sa aleaga intotdeauna a doua varianta.
Sper ca a ajutat.
Buna ziua,
Am un client nou care doreste o cantitate foarte mare de produse. Pe site-ul onrc am vazut ca aceasta firma apare cu modificari inregistrate in luna martie. Am vb telefonic cu cei de la onrc si mi-au spus ca nu pot sa-mi dea informatii despre aceasta modificare care a fost facuta chiar daca fac cerere scrisa(contra cost); imi pot da numai situatia firmei la zi. Am mai patit asa cu o firma in urma cu 2 ani (firma curata a fost cumparata si pus administrator un boschetar) cand am acceptat fila cec si acum o tin pe post de tablou #-o #-o
Exista o metoda de a afla daca s-au schimbat administratorii/asociatii firmei?
Ca si masura de siguranta as putea sa le cer CEC avalizat de banca sau avalizarea de catre banca se face numai pentru BO?
Multumesc anticipatpt orice sfat.
Nu ma poate ajuta nimeni?? #-o
Pentru a nu-mi creste cifra de afaceri, de frica impozitului forfetar, am hotarat impreuna cu furnizorul meu din Austria sa procedam in felul urmator: Eu ii trimit clientii mei din Romania, el le factureaza iar eu primesc de la el un comision pe baza unei facturi emise de mine.

In cazul acesta mai trebuie sa completez aceste declaratii recapitulative?
Factura emisa de mine va fi cu tva?
Ar fi putut merge la un executor cu cec-urile si rezolva problema.
Stiti cam ce sentinte se dau la aceste procese? Macar sa stiu la ce sa ma astept.
As avea si eu nevoie de niste sfaturi. Problema mea a inceput in 2007 cand m-am trezit cu 2 cecuri refuzate la plata de la un client. Aceasta firma a tras 8-9 tepe si este acum radiata. Administrator boschetar.
La randul meu dadusem file CEC furnizorului. Nu aveam cum sa acopar paguba asa ca cecurile au fost fara acoperire.
Anul acesta furnizorul a deschis proces pentru neplata facturilor, fara a specifica ca a primit acele cec-uri. :sorry: