avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate ordo

Activitate ordo

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Cine elibereaza adeverinta stagiu cotizare?
Angajatorul sau Casa de Pensii.Daca se poate rog si act normativ care reglementeaza aceste acte
Multumesc!


ordo a scris:

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei? Nu era normal sa primesc Înștiințare de la banca X-a nu s a aprobat creditul?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc

Buna seara,
Am apelat la serviciile unei firme de brokeri ,pentru achiziția unei case.
Totul a mers relativ repede .In doua săptămâni ,am primit Ok și pe parte financiară ,cat și juridică .S-a făcut evaluare .Evaluarea a ieșit cu 4000 de euro peste prețul casei.Brokerul a trimis mail către persoanele implicate(noi,propietarii,banca ,notar) pentru programare semnare acte .Cu trei zile înainte de semnare ,a venit vestea nasoala.Nu s a aprobat creditul pe motiv ca casa nu are baie.
Aici m-a pierdut .
De ce a trecut dosarul de partea juridică și a fost Ok ,apoi sa nu mai fie ? Atunci nu s -au verificat actele casei?
Pe parcursul procesului de acordare credit,nu am primit nici o Înștiințare de la banca .E Ok?
Legat de baie,brokerul nu ar fi trebuit sa știe motivele pentru care banca nu acorda credit
Mi se pare o bătaie de joc .
Va rog sa ma ajutați cu un sfat
Multumesc

Multumesc frumos .
adriandimitriu a scris:

strict legal, daca inginerul topograf este autorizat (are o stampila speciala), atunci e ceea ce va trebuie. daca nu, este un angajat al firmei de cadastru. verificati insa daca banca n-are pretentii suplimentare.

Releveu casa
Buna seara,
Releveul pentru o casa pe care dorim sa o achiziționăm prin credit ipotecar,are nevoie de ștampila de la cadastru .Nu este de-ajuns ștampila ing.topograf ?
Multumesc
Multumesc frumos.O zi buna !
Eu am acces.Cealanta casa nu are .Trebuie sa și facă .Incrrecutca fost o singura proprietate .Ulterior s a împărțit sau s a lăsat moștenire ,o casa la un Moștenitor,alta la altul.In prezent sunt 2 CF URI .Voiam sa știu ,dacă in actele de proprietate se specifica acest lucru
Multumesc
Buna ziua
Multumesc frumos pentru răspuns.
In curtea respectiva mai exista o casa .Casa a fost primită moștenire de un verișor al proprietarului .Propietarul spune ca sunt doua CF .Ma interesează cum pot afla dacă este curte comuna cu drept de servitute .Sper sa ma fi exprimat corect
Multumesc!
Buna seara,
Doresc sa achiziționez o casa construită in 1901.Zidul exterior este la limita propietatii vecinului.Nu respecta cei 60 de cm .La vremea respectiva vecinii au primit la schimb un alt teren.Daca Vecinul nu este de acord cu o înțelegere amiabila privind acel perete exterior ,ce se poate face?trebuie dărâmată?
Multumesc
Bună seara,
Pentru elevii care au împlinit 18 ani ,nu se acorda alocatie de stat pe perioada vacantei de vara?
În luna aprilie 2022 ,copilul meu a încasat ultima data alocația.In martie a împlinit 18 ani.In urma multor telefoane și mailuri ,mi s-a adus la cunoștință faptul ca în octombrie se vor vira alocațiile restante aferente lunilor aprilie-septembrie...iar zilele trecute ,într-adevăr a întrat alocația,dar doar pe aprilie,mai si septembrie ....în urma unui mail trimis la ajpis cluj,am primit un răspuns sec:pe perioada vacantei de vara ,copiii care au împlinit 18 nu primesc alocatie de stat....As dori sa știu dacă s-a schimbat legea și de când a întrat în vigoare?
Mulțumesc