avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaoradea

Activitate andreeaoradea

Buna ziua, am achizitionat printr-un ong tablete pe care as dori sa le dau unor copii fara posibilitati pentru a le folosi in procesul educativ online. As dori sa inchei un document/contract cu parintii acestora prin care sa incerc sa imi iau cateva masuri de precautie (chiar daca nu garanteaza 100%) - le ofer cu titlu gratuit, de imprumut, sa fie folosite strict in procesul educativ, returnate dupa o perioada, sa nu fie vandute, distruse intentionat - in mod contrar se va achita contravaloarea acestora.
Va rog sa ma indrumati ce tip de contract as putea incheia cu parintii acestora - eventual cu trimitere la explicatie in codul civil. Daca aveti cumva si un model ce poate fii adaptat. Cu recunostinta, M.
organizatie neguvernamantala privata- decide reducerea normei de lucru pentru angajat la 60% dar doreste mentinerea aceluiasi salariu brut. Este corect conform codului muncii, tinand cont ca este vorba de fonduri private. Va rog sustinere cu articole din legislatie.

ultima data editat de andreeaoradea pe data de Marti, 8 Iulie 2014, 17:46
Buna ziua, am pierdut cateva jurnale electronice -rapoate zilnice de la casa de marcat. ce se poate face? l-a sfarsitul raportului zilnic de pe bonul de marcat apare un total general deci se stie suma care ar fi pe celele ce s-au pierdut. cum procedez sa inregistrez in contabilitate? - este vorba de un II in sistem real.
Multumesc
Buna ziua, o intrebare l o situatie concreta. Unui cetatean roman cu domiciliul in tara, i s-a oferit posibilitatea de a colabora cu o firma care are sediul in Austria. Activitatea se va desfasura in Romania nu este nevoie de schimbarea domiciliului, este vorba oarecum de activitate de consultanta. Care este modalitatea efectiva de a realiza aceasta colaborare. Persoana in sine este angajata aici in Romania.
Cum ar fi rentabil, pentru ca firma respectiva sa isi poata deduce suma platita cetateanului roman- adica a primi un document ca dovada a plati sumei pentur activitatea depusa.
persoana in cauza ar trebui sa-si faca PFA, sau II sau SRL sau ar fi mai avantajos sa fie angajata la firma in strainatate? Cum este cu veniturile obtinute din strainatate?
Multumesc de rapsunsuri.
Cine poate face sponsorizari catre un ONG? pot face si intreprinderile individuale? sau asociatile familiale? la acestea este aplicabila legea conform careia isi pot reduce impozitul pe profit pe care trebuie sa il plateasca statului cu suma sponsorizata in limita a 20 % din acesta?

Multumesc
Deci se mai poate depune dosarul si daca a trecut termenul legal de 90 de zile? Legat de varianta de recuperare de care spuneati, casa de sanantate e de acord? cum exact se procedeaza? se depune o cerere si in baza aporbarii se scade sau cum?
multumesc
Buna seara. colega mea nu a stiut de modificarea legii si nu a depus in termenul legal de 90 zile cererea catre casa de sanatate pentru restituirea CM platite angajatilor (e vorba de concediul maternal-pre si post natal pentru 2 persoane). Ce se poate face? exista vreo posibilitate de recuperare a acestor bani?
Multumesc
Andreea
Multumesc pentru rapuns. Astept cu interes si ale opinii ale profesionistilor.Cu siguranta suntem pulti parinti interesati de asa ceva...
Dar cum a fost procesul celor cu gemeni si tripleti care au castigat, era tot o lege nu? sau cei care au platit taxele de poluare/inmatriculare/mediu depinde cum s-au numit si acum in urma proceselor isi iau banii inapoi? sau nu suporta comparatie?
Am intrat in CIC inainte de intrarea in vigoare, in iulie 2010, a legii care modifica indemnizatia (cu 15% mai putin). Daca intentez proces pot avea castig de cauza, pe motiv ca mi s-a modificat un drept castigat pe drept pe baza veniturilor realizate ? pe cine ar trebui sa dau in judecata - Agentia de prestatii sociale? Multumesc