avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate maryus75

Activitate maryus75

Răspuns la discuția Tichete de masa dupa demisie
din proprie experienta va spun ca sunt foarte slabe sanse sa primiti tichetele daca nu sunt specificate in CIM sau CCM.firma nu este obligata sa acorde tichetele la toata lumea,daca nu este prevazut special in CIM sau CCM
ar trebui sa-i faceti angajatorului si o plangere penala pt. falsificarea semnaturii dumneavoastra.coincluziile din dosarul penal pot fii foarte bine folosite in litigiul de munca
lorenaflavia a scris:

va rog sa-mi raspundeti in ce articol de lege apare urmatoarele>

in cazul in care schimbul de noapte este de la orele 23 la orele 06 ,se mai platesc cei 25% .va multumesc.


codul muncii(varianta Boccie):
Art. 125. [definitia legala si durata muncii de noapte]
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
(3) Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul saptamanal.
(4) Durata normala a timpului de lucru pentru salariatii de noapte a caror activitate se desfasoara in conditii speciale sau deosebite de munca nu va depasi 8 ore pe parcursul oricarei perioade de 24 de ore decat in cazul in care majorarea acestei durate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil si numai in situatia in care o astfel de prevedere nu contravine unor prevederi exprese stabilite in contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.
(5) In situatia prevazuta la alin. (4), angajatorul este obligat sa acorde perioade de repaus compensatorii echivalente sau compensare in bani a orelor de noapte lucrate peste durata de 8 ore.
(6) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
Art. 126. [compensarea muncii de noapte]
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
in cazul de fata,dat fiind ca dintr-un topic anterior deschis de user-ul tatar_nicolae se pare ca relatiile de munca se incheie la initiativa dansului,si nu a angajatorului,durata zilei de lucru in preaviz era oricum de 8 ore
Răspuns la discuția Mai sunt sau nu mai sunt angajat
"
retoric"vorbind,ar trebui sa solicitati toate drepturile pe perioada respectiva,datorita magariei si nesimtirii de care a dat dovada angajatorul dumneavoastra.deci dupa ce ca ati fost de acord sa stati acasa fara plata,desi normal era sa fiti retribuit cu 75%pt. motive ce nu tin de dumneavoastra,in semn de multumire acesta v-a desfacut ilegal contractul de munca si nu v-a platit nici contributiile sociale.ar fii indicat sa-i trantiti si o plangere penala pt. fals si uz de fals,aceste abuzuri neinimaginabile in tarile civilizate se petrec la noi tocmai pt. ca angajatii sunt in generl prea ignoranti si prea lispiti de incredere in justitie pt. a-si apara drepturile
Răspuns la discuția Cuantum spor ore noapte
poate angajatorul sa plateasca numai pt. 7 ore din 8 sporul de noapte ,dat fiind ca programul este 23-07,motivand ca poate ignora ora de noapte din intervalul schimbului de dupa-masa 15-23,avand in vedere ca nu sunt 3 ore de noapte?
Răspuns la discuția Cuantum spor ore noapte
va multumesc mult pentru raspunsuri!!
Răspuns la discuția Cuantum spor ore noapte
din pacate nu avem CCM,firma fiind noua si cu putini angajati deocamdata.oricum,eu apreciez ca formularea este destul de clara,iar faptul ca noi lucram intre intervalul23-07 este indeplinita conditia cu cele 3 ore minim lucrate.pe CIM nici macar nu se specifica ca voi lucra de noapte.deci pot sa concluzionez ca am avut dreptate?
buna,ziua !am o nelamurire,si poate reuseasca cineva sa ma lamureasca.lucrez la o firma in domeniul maselor plastice,si astazi am primit fluturasul ,unde orele de noapte erau platite cu 15%,ori eu stiam ca printre modificarile din Codul Muncii se prevede si obligativitatea platirii acestor ore cu 25%.la obiectiile pe care le-am ridicat in fata directiunii,mi s-a spus ca de fapt sporul de noapte poate fii cuprins intre 15%-25% ,in functie de ramura de activitate.cine are dreptate?!?
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
albertokurtyan a scris:

prin email sau fax.
ce nu s-a inteles?
de inteles s-a inteles ,chestia este ca nu am nici numarul lor de fax si nici e-mailul,la cautarea cu google nu imi gaseste decat doua numere de telefon si un mail de la marketing.nu cred ca daca le trimit un mail la marketing pot sa dorm linistit ca am rezolvat problema