avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate ncris78

Activitate ncris78

Este o autoutilitara cu MTMA 3.5t
SRL poate plati contravaloarea chiriei cu dispozitie de plata, in baza contractului de inchiriere, nu?
O societate comerciala cu activitate de transport marfa poate inchiria o autoutilitara de la o persoana fizica?
Se intocmeste un contract de inchiriere? Persoana fizica trebuie sa il inregistreze la finante?
In cazul inchirierii, SRL poate deduce toate cheltuielile (cost inchiriere, cheltuieli exploatare, reparatii, combustibil, taxe drum, consumabile, piese schimb, asigurari...)?
O SC vrea sa foloseasca pentru activitatea de transport marfa o autoutilitara si o remorca, inmatriculate pe persoana fizica.
Se va face un contract de comodat intre proprietar si SC?
Trebuie intocmit la notar sau e valabil in forma autentica, sub semnatura privata?
SC va putea deduce toate cheltuielile legate de exploatare (combustibil, taxe drum, asigurari RCA si Casco, reparatii, consumabile)?
Lucrand in schimburi, angajata ar fi avut lucrate pana la sfarsitul lunii doar numarul de ore aferent contractului cu timp partial.
Dar si-a depus demisia la zi, pe care a trebuit sa o accept pentru ca oricum nu mai venea la lucru.
Intrebarea e cum sa ii calculez salariul in acest caz? Voi plati 27 ore lucrate normal, iar cele 13 ore le voi plati ca si suplimentare?
Buna ziua,

Un angajat are contract de munca cu timp partial, respectiv 4h/zi.
Lucreaza in ture, deci are un program inegal, cu respectarea normei de 4 ore/zi.
Intr-o zi demisioneaza la zi, avand lucrate 40 ore, intr-un interval de 7 zile lucratoare.
Norma pentru cele 7 zile era de 28 ore, orele lucrate urmau sa fie compensate cu zile libere, angajatul nedepasind norma lunara de lucru.
Salar de incadrare este 525 lei.
Cum trebuie sa i se calculeze salariul pentru aceste ore?
Conform noilor reglementari, repausul saptamanal trebuie sa fie de 48h consecutive.
Intrebarea mea este daca un angajat lucreaza sambata in intervalul 7-14, apoi intra la lucru luni de la ora 14, se considera perioada de sambata ora 14-pana luni ora 14 repaus saptamanal?
Buna ziua,
In urma unui accident in Germania, firma asiguratoare ne-a spus sa aducem noi masina in tara pentru a fi reparata, urmand ca ei sa deconteze contravaloarea transportului.
Masina a fost adusa in tara, transportul facandu-se in regie proprie, noi fiind firma de transport.
Intrebarea este ce document trebuie sa emitem catre firma asiguratoare, pentru a deconta transportul?
Cei de la asigurari spun sa emitem un deviz sa u fatura proforma, catre beneficiarul politei. Firma care a efectuat tractarea si beneficiarul asigurarii sunt una si acceasi firma.
A mai fost cineva in situatie asta? Ce document sa le depun la dosarul de dauna?
Buna ziua,

Am o masina ce a fost avariata in Germania, din vina soferului.
Masina este asigurata Casco, are 11 luni vechime si este asigurata la valoarea de nou.
Colaboratorul din Germania al asiguratorului romana a facut constatarea, rezultand concluzia de dauna totala.
Asiguratorul romana nu este de acord cu acest deviz, considerand ca vrea sa repare masina, dar nu in Germania, ci in Romania.
Asiguratorul roman ne spune sa aducem noi masina avariata la un service din Romania, urmand ca ei sa ne deconteze contravaloarea transportului, dar fara Tva.
Masina avariata este inmatriculata pe persoana juridica platitoare de Tva, deci noi ar trebui sa facturam catre societatea de asigurari contravaloarea transportului.
Se poate face factura fara Tva? daca da, in baza carei legi?
Este normal ca asiguratorul romana sa nu fie de acord cu devizul facut de colaboratorul lor din Germania?

Problema este ca nu stiu cand au inceput procedura de intrare in insolventa. Eu abia acum am aflat din alte surse, nu de la firma respectiva. Ar trebuie sa le trimit notificari de plata, sau care e procedura? Unde trebuie sa ii dau in judecata, in Romania sau in Germania?