avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate miul

Activitate miul

Am cumparat un smartphone. La nici o luna, a manifestat primul defect de functionare. Nu l-am trimis atunci in service, ci ulterior cand au aparut si alte defecte. In garantie. Mi l-au tinut 17 zile calendaristice. L-au trimis doar dupa ce am facut un apel telefonic avertizandu-i ca au trecut mai mult de 15 zile. L-am primit la fel cum l-am trimis! Am reclamat din nou problema. Il solicita iar in service! Eu nu mai doresc sa il trimit pentru ca mi-am pierdut increderea ca vor face ceva. Am cumparat acest telefon ca sa il folosesc, nu sa tot astept sa mi se intoarca din service. Le-am solicitat in sesizare inlocuirea telefonului cu unul nou, sau contravaloarea lui. Imi raspund la fel, stereotip, ca nu pot lua o decizie fara sa vada telefonul. Ce drepturi am in aceasta situatie?
Discuție ajutor social
pot beneficia de ajutor social daca singurul venit din casa este pensia mamei mele de 550 lei? locuiesc cu mama mea
ce se intampla din punct de vedere financiar si al incadrarii pentru o persoana angajata in sistem bugetar care lucreaza in serviciul administrativ, nu are in fisa postului atributii referitoare la arhivare si totusi a fost numaita secretar al comisiei de selectionare documente arhiva??
ce trebuie facut pentru a se intra in legalitate? ce spor se acorda? ce se specifica in fisa postului si daca se specifica?
am fost numit printr-o decizie secretar comisie de selectionare documente arhiva - care cf legii este de fapt responsabilul de arhiva. lucrez intr-o institutie de stat in cadrul biroului administrativ. va rog sa imi spuneti de ce facilitati financiare si de incadrare ar trebui sa dispun in urma acestei atribuiri de sarcini? ce pregatire trebuie sa aiba responsabilul de arhiva si daca este obligatorie? cum as putea refuza atributia care mi s-a dat?
buna ziua!
mi se parea normal ca legislatia sa prevada in legatura cu aplicarea vizei de somaj : "in caz de neprezentare se va aplica suspendarea indemnizatiei de somaj imediat la 3 zile de la data de programare"...dar din pacate nu este specificat asa ceva, ca si cum somerii sunt niste oameni care nu au si alte activitati personale importante.
Bun! In ce situatie sunt eu: sunt programata in data de 22 pentru aplicare viza - prima viza! In zilele de 20,21,22,23 sunt NEVOITA sa plec din localitate. Ce solutie aleg astfel incat sa nu ajung la suspendare:
- merg la AJOFM si solicit aplicare viza in avans?
- merg la AJOFM si anunt ca intarzii pana in data de 25 (23 si 24 fiind zile nelucratoare) ?
Ce motivatie ar sta in picioare pentru ei (interviu in alta localitate pentru ocupare post - de ex.) caci e sigur ca motivatia mea, chiar daca e importanta pentru mine, nu va fi si pentru ei?
astept raspunsul dumneavoastra. multumesc