avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate danutza2k7

Activitate danutza2k7

multumesc mult de tot dovezi am mai multe,facturierul,chitantierul,contractul de agentie,adeverinta in care se precizeaza ca"subsemnata ....a realizat venituri din comisioane in anul 2009 in baza contractului de mandat ...... "de la firma cu care am colaborat si care bineanteles am depus o copie si la fisc pe baza careia mi s-a eliberat decizia anuala pe 2009 .si mai am de la registrul comertului o declaratie in care se precizeaza ca a fost e eroare de material dupa care am depus o copie la fisc.va multumesc!
donul david in legatura cu problema care am descris-o mai sus cs s-a facut greseala cu pfa in ceea ce priveste sediul profesional si daca ma incadrez adica daca iau de anul trecut din dec 2009 am doar 10 luni daca se pune in calcul si luna octombrie ca fractie de luna legea admite fractiile de luna ,daca se ia in calcul de cand am inceput sa platesc impozit adica din ianuarie mi se oprea 10%dincomision ma incadrez perfect.ma gandesc ca si cei de la sanatate mi-au calculat contributia la sanatate anul acesta ptr anul 2009.nici nu stiu ce sa zic pot demonstra cu facturier si chitantier ,am si o adeverinta de la firma cu care am colaborat pe anul 2009 cu venitul brut si net si plus contractul de agentie semnat cu acestia.va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns m-as linisti!va multumesc!
deci am dreptate sau nu?
eu stiam de la primarie ca acordarea concediului crestere copil nu este conditionata de plata cas-ul si nici a cass-ul.acesta din urma fiind necesar numai in cazul in care am vrut sa raman in prenatal dar cas nu este obligatoriu legea zice ca persoanele care au obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit pe o perioada de 12 luni anterioare datei nasterii copilului.problema mea este legata de cei de la fisc nu ca mi-r platii ei indemnizatia(banii vin de la stat)ci am nevoie de o adeverinta cum ca am realizat venituri 12 luni anterioare nasterii copilului si daca ei mi-au inregistrat pfa pe 29.12.2009 ,pfa este din 30 ian 2009.decizia pe anul 2009 o am cu un venit de 9000 ron este clar ca nu puteam sa realizez pe data de 30 dec si 31 dec un venit atat de mare tocmai la sf anului.va multumesc!
am si eu o problema la care as dori daca se poate sa-mi raspunda cineva.anul trecut in ianuarie mi-am infiintat un pfa si am incheiat un contract un contract de agentie cu o firma din care imi retineam comision saptamanal iar din acest comision imi erau retinuti 10% ptr impozit.la cateva saptamani m-am dus sa inregistrez pfa la fisc dupa un timp primesc un telefon si mi se spune ca sediul societatii este gresit in loc de oras mizil era trecut sediu profesional oras ploiesti.deoarece aveam unele necazuri in familie datorate unui parinte bolnav urmat de decesul acestuia am ajuns tocmai in decembrie 2009 sa-mi preschimbe certificatul.cei de la registru mi-au dat alt certificat cu acelasi c.u.i,acelasi nr de ordin in registrul comertului ......din data de 30.01.2009 e cand am infiintat pfa.mi s-a dat de asemenea o declaratie in care se mentioneaza ca,preschimbarea certificatului s-a datorat unei erori materiale si anume in loc de sediu ploiesti ,str........,se va scrie sediu profesional mizil,str............intrebarea mea este urmatoarea eu sunt insarcinata si pe 4 octombrie 2010 urmeaza sa nasc am cele 12 luni anterioare nasterii copilului adica mi se va lua in calcul de cand am infiintat pfa si am inceput sa platesc impozit am de asemenea si o adeverinta la mana cu venit brut si net raelizat pe anul 2009 de la firma cu care am colaborat pe care am depus-o impreuna cu fisa 200 anul acesta .Sau se va lua in calcul de cand a fost inregistrata firma la fisc 29.12. 2009 .Mentionez ca eu am platit impozitul pe anul 2009 10% virat de firma cu care colaboram iar ceilalti de 6% dupa ce mi s-a calculat de catre cei de la fisc si mi s-a trimis decizia de impunere pe anul 2009.va multumesc anticipat.pe 2010 am decizie de plati anticipate.
buna ziua !am si eu o intrebare sunt pfa din anul 2009 eu am incheiat cu casa de asigurari de sanatate de la inceputul lui 2009 un contract de asigurari sociale de sanatate ,si platesc rimestrial suma de 99 de lei la salariu minim brut pe tara de 600 deci la 18oo pe trei luni platesc 99 de ron.am platit trim 1,trimestrul 2 .trim 3 insemnand lunile iulie,august,septembrie trebuie sa le achit pna pe 15 septembrie insa eu am intrat in concediu de sarcina si lauzie din luna august.am dat un telefon la ei si mi-au spus ca trebuie sa platesc in continuare eu stiam contrariul ca nu .va rog sa ma lamuriti si pe mine care este adevarul pna la urma .trebuie sa-mi suspend activitatea?mentionez ca in baza acelui contract cu ei mi se retine 5,5% si platesc separat 0,85% ptr concedii si indemnizatii.
Discuție cic pfa
buna ziua !as vrea daca ar putea cineva sa ma lamureasca cu o problema majora ptr mine.din 11.09.2008 am semnat un contract de agentie,colaborare cu o firma.in febr 2009 mi-am infiintat un pfa ptr ca asa imi cerea firma ptr a-mi putea taia factura prt retinerea comisionului.mentionez ca-mi erau opriti 10%la sursa cei 6%au fost calculati de cei de la fisc in decizia de impunere pe 2009 cu un venit net de 9368.am contract cu casa de asigurari de sanatate din 2009 si pana in prezent.in ianuarie am ramas insarcinata,am anuntat la firma insa din cauza unor probleme medicale a trebuit sa ma internez.mi s-a dat concediu medical ptr urgente cod o6 si unul cod o1 ptr boala obisnuita.tin sa mentionez ca nu am stiut ca tr platiti cei 0,85%ptr concedii si indemnizatii.am mers la fisc unde am obt decizia de impunere ptr plati anticipate pe anul2010 unde am declarat un venit de 4000 cam acelasi cu cel pe care il obtinusem pana in prezent din comisioane mai exact pana pe 11 iunie 2010.acest venit este defalcat pe perioade de cate 3 luni martie ,iunie,septembrie,decembrie cu plati anticipate ale impozitului respectiv160 ron la 3 luni. de asemenea mai precizez ca din ianuarie 2010 ni se facea oprire la sursa de 16%Declaratia.estimativa a trebuit s-o fac ptr casa de sanatate sa-mi calc cei 0.85%.intre timp pe 11.06.2010 am primit o scrisoare de suspendare a activitatii ca agent la firma respectiva .pe 9,10,11 iunie am avut internare dupa 11 pana pe 25 concediu medical obisnuit pe care casa de asigurari de sanatate nu mi l-a platit ptr ca nu aveam cotizate pe luna mai cei 0.85%numai 21 de zile din 22 pe care le permite legea ca stagiu de cotizare spre ghinionul meu.Pe 28.06 pana pe 02.07.2010 am fost internata din nou cu risc de avort spontan cu certificat medical 5 zile internare si dupa03-07 pana pe 16-07 ,concediu de boala obisnuita.m-am dus sa-l depun la casa de sanatate si surpriza nu mi-l poate platidin nou pe celcu cod o1 de boala obisnuita ptr ca cel initial nu e dat cu data de 01.07.2010 nu mai inteleg nimic si imi vine sa innebunesc .cei de la sanatate mi-au zis sa ma duc pe 19.07 sa-mi iau alt concediu initial nu in continuare si dupa aceea mi le poate plati pe cele in continuare si cel de sarcina si lauzie . am o intrebare daca mi s-a intrrupt activitate pe 11.06.2010 ,am avut internare pe 9pana pe 11.o62010,iar o internare pe 28,29,30-o6 ar fii un total de 12 zile din 22pe lucratore pe luna iunie( daca luam in cosiderare legea cu fractiile de luna care sunt acceptate),iar in iulie am internare 1,2 -07 iar dupa data de 19.07-2010 o alta internare pe care trebuie sa o fac de 5 zile cu concediu medical cod 01 platit 100% pe care mi-l va plati casa de sanatate plus cm de boala obisnuita pana la sf lunii iulie.De la 01.08 mi se va da in continuare concediu medical ptr boala obisnuita pana pe 16 august cand voi intra in prnatal nu voi mai avea intrerupere. deci ar veni tot 12 zile de concedii as aveea 2 luni in care dar 12 zile sunt acoperite.de internari deci ar fii un venit pe fiecare luna .Concediile medicale cele de boala obisnuita mi le-a oprit la dosar cei de la sanatate dar nu mi le va plati . Pe data de 3 septembrie o sa nasc prin cezariana .mai beneficiez de indemnizatie ?va rog dati-mi un raspuns am nevoie urgenta de un raspuns.
Răspuns la discuția concediu crestere copil pfa
va rog sa mai ma lamuriticu niste probleme daca vreti bineanteles.......ca pfa eu platesc la stat 16%,sanatatea si celelalte nu le platesc deci nu pot beneficia de cele 126 de zile nu?dar daca eu acuk ma duc la casa de pensii si inchei un contract de asigurare ptr sanatate merge sa intru la 7 luni in prenatal ma gandesc ca nu pot la 7 luni sa mai lucrez ma intelegeti?am inteles k tr sa am 6 luni cotizate la casa de pensii din cele 12 asa e?sa zicem ca nu ar merge sa platesc akum sanatatea eu pana cand ar trebui sa-m desfasor activitatea ca pfa pana la 9 luni?cand ma duk cu dosarul si cand tr sa-mi inchid firma dupa nastere?
dup nastere si eu tr sa iau cele 42 de zile care sunt obligatorii sau numai cele care sunt angajate cu carte de munca?
buna ziua!as vrea sa ma lamuresca si pe mine cineva in privinta unei probleme.eu activez ca agent la o firma din 14.11.2008 cand am semnat un contract de colaborare.din aceea data eram platita saptamanal cu un comision.acesti bani nu am putut sa-i retin decat in momentul cand am reusit sa-mi infiintez un pfa lucru pe care l-am facut in februarie la inceputul lunii.in momentul cand am depus actele de pfa la firma ,cand aveam stampila,am putut sa-mi retin comisionul calculat de firma din sept.atunci,in februarie 2009 am taiat prima factura(comisionul brut)si prima chitanta(comisionul net)diferent dintre acestea de 10%mi s-au oprit la sursa deci mie mi s-a oprit impozit inca din sept si asa am continuat pe fiecare saptamana mi se oprea impozit 10% la sursa.cam la 10 zile dupa ce am ridicat certificatul m-am dus sa inscriu firma la fisc.dupa cateva sapt am fost sunata de un functionar ptr a mi se comunica a sediul social al firmei era gresit si trebuia sa schimb certificatu.bun a urmat o perioada in care am avut mai multe probleme si familiale si de sanatate si in cele din urma am ajuns sa schimb certificatul la registrul comertului prin noiembrie .mi l-au schimbat( cu aceeasi data de cand a fost infiintata firma ,acelasi c.u.i)si mi-au mai dat o declaratie in care au admis ca a fost vina lor(indreptarea erorii materiale)am mers din nou la fisc si m-am inscris.ce vreau eu sa stiu daca as fii insarcinata impozitul mi se calculeaza de cand mi se opreste la sursa din 2008 noiembrie sau de cand mi-am inscris firma in noiemb 2009?adica m-as icadra in cele 12 luni?
Răspuns la discuția concediu crestere copil pfa
ca agent am inceput printr-un contract de agentie l-am semnat pe 14.11.2008 din aceea saptamana icepeam sa iau comision ptr ca este saptamanal dar eu nu puteam sa ridic acesti bani pana nu imi infiintam pfa (ptr a putea taia factura unde este trecut brutul si chitanta care reprezinta suma pe care mi-o opream diferenta dintre brut si net sunt cei 10%pe care firma ii retine la sursa ) .pfa-ul l-am infiintat mai precis pe 31 ianuarie atunci am depus actele asa scrie si pe certificat.pe mine ma intereseaza sa stiu atunci cand depui dosarul ptr indemnizatie mi se ia in calcul de cand am inscris firma la fisc impozitul sau de cand activez ca agent(de cand mi se opreste impozit la sursa)?multumesc ptr raspunsul anterior nu prea stiu despre lucrurile astea si nici nu vreau sa fiu pacalita ma intelegeti nu?de aceea cer sfaturi la oameni care se pricep si am vazut ca aici sunt multi oameni care se ofera sa dea sfaturi si sa raspunda fata de alte site-uri.