avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate paunrodicagabriela

Activitate paunrodicagabriela

Buna seara am o problema.Am mers acum o saptamina si am cumparat cu banii mei personali la rugamintea unor parinti niste rucsace din Dragonul Rosu unde vazuse o mamica.(80 ron) dar eu am negociat si le luasem mai ieftin Pe moment nu mi-au emis factura ca nu dadeau pe persoana fizica si ca sa pot justifica banii si am facut factura de la firma unde sunt admin sa putem justifica cei 80 ron .
Parintii cind au aflat ca eu le luasem mai ieftin au zis ca ei vor factura de la magazinul de unde au fost cumparate
Am mers am facut acolo factura pe firma mea sa aiba de acolo am platit pretul real si ei acum vor de la mine diferenta care o luasem cind negociasem fara factura.
Ei zic ca i-am pagubit dar eu citi bani mi-au dat atit am platit si ma ameninta cu dosar penal pt inselaciune.
Unde am gresit atita timp cit eu am mers am investit banii personali si am incercat sa am un profit si dupa am mers am platit acolo suma de achizitie fara sa imi ramina vreun ban.Este adevarat ca fapta se incadreaza la inselaciune daca au factura de la vinzator cu suma reala de achizitie?
Am incercat sa aflu aici raspunsuri deoarece vineri in jurul prinzului au venit de la politie si au lasat citatia eu fiind la munca pina seara la 20.30 si am incercat prin cunostinte sa iau legatura cu un avocat dar fiind sfirsit de saptamina toti au zis ca ne auzim de luni ori eu astazi dimineata merg la politie.Sper ca nu am deranjt pe nimeni si voi reveni cu detalii dupa ce aflu exact cum edte formulata pligerea la politie.
Si eu maine cum procedez le cer sa imi arate plingerea si apoi pot refuza sa dau vreo declaratie fara sa fiu asistata de vreo persoana apta,nu imi dau ei aparator daca eu nu am.
Pot refuza sa dau maine declaratie?
Sunt acuzata de furt si gestiune frauduloasa
deoarece la inchiderea unei firme unde am fost administrator dar si angajat apare o diferenta de 10000 .Problema este ca eu timp de 20 luni cind am achitat chiria nu am primit chitanta de la proprietarul spatiului punctului de lucru si automat nu am scazut acei bani din gestiune.Maine sunt citata la politie cum argumentez si ce acte doveditoare pot aduce pt a se demonstra acest lucru.Am mai dat bani sotiei si mamei asociatului unic din gestiune dar in afara de O.P de plata complectat numai de mine nu am nici o semnatura din partea lor.Ce pot face pentru a-mi demonstra nevinovatia.
Un raspuns pt cum abordez problema la politie si a aduce la cunostinta ca eu nu am avut chitanta pt plata chiriei si drept urmare nu am scazut din gestiune valoarea platita timp de 20 de luni
Buna ziua doresc lamuriri urgente deoarece eu si sotul suntem acuzati de furt,gestiune fr(nu stiu ce inseamna) si falsuri.
Noi in perioada 2010-2012 am lucrat la firma fratelui nasei de cununie ce avea ca activitate casa de amanet,eu avind si functia de administrator deoarece el dupa ce a deschis firma s plecat din tara si nici pina acum nu a mai revenit in tara.Ei au deschis dar in timp au retras bani din firma fara sa ne semneze undeva si la un moment dat am intrat in situaia in care nu am mai avut bani de rulaj.Firma pina la urma s-a inchis cu datorii si la stat dar din acte rezulta ca la data cind eu nu am mai functionat trebuiau sa fie bani+valoare contracte aur de 10000.Problema este ca in toata perioada de 20 luni de functionare eu nu am avut chitanta pentru chiria care era 1000 ron pe luna si nu este nicaieri trecuta.
Ieri s-au prezentat doi politisti care au lasat citatii si pt mine si pt sotul sa ne prezentam luni pt audieri deoarece ei anul trecut au avut pretentia ca eu sa le dau acei bani10000 dar eu nu am luat bani si acum cum pot eu demonstra ca chiria platita nu este trecuta?Spun direct la politie de unde rezulta diferenta de bani sau trebuie sa cer o expertiza contabila.
Este obligatoriu sa se faca cadastru si intabulare la succesiune daca nu avem aceste acte daca noi nu avem de gind sa vindem apartamentul.
Buna ziua am ceva intrebari pentru succesiune.Socrul meu a decedat acum un an jumatate si dorim sa facem succesiune.Ca mostenitori sunt sotia si doi copii.Se va calcula valoarea apartamentului sau doar valoarea revenita socrului.Este nevoie de cadastru si intabulare la succesiune?
Am o intrebare este voie ca uscatoria unui bloc sa devina.spatiu de locuit? Locuiesc in sectorul 6 si administratorul este o persoana cu legaturi cu clanuri interlope si a facut multe nereguli dar nimeni nu reclama de frica.Unde pot depune reclamatie ca de 6 zile ginerele lui s-a apucat a spart peretii din uscatoria scarii si se pare ca va locuii acolo ceea ce ne va crea un disconfort deoarece nu vom mai putea folosi acel spatiu nimeni din scara.
In cite zile pot depune o plingere pentru ca am fost amenintata din cauza ca am gasit o lipsa in gestiune (lipsa a 4 contracte de amanet care contineau aur) dupa o zi de munca,care am anuntat-o sefilor si au constatat si ei.Seara cind am intrat din nou in tura seful a venit cu 2 persoane care m-au amenintat ca sunt interlopi si sa spun ce am facut cu aurul ca am familie si copil si pot ceva rau.Eu nestiinduma vinovata i-am zis sefului sa cheme politia care pote vedea pe camere tot ce am facut eu tura in care am descoperit lipsa.El si-a dat seama ca sunt inregistrati si le-a spus celor doi sa inceteze ca sunt camere.Dupa a venit o persoana caruia i-am predat gestiunea pe mine m-au trimis acasa dar eu am fost la politie unde am povestit ce am patit dar nu mi-au luat nici o declaratie decit mi-au zis daca ma simt urmarita sa sun la112.Intre timp am fost chemata si am dat o declaratie la politie despre cele intimplate dar nici acolo nu m-au lasat sa scriu despre acele amenintari.Amenintarile au avut loc pe data de 25.07.2014 si stiu cu siguranta ca au fost sterse cu toate ca inregistrarile sunt pastrate de casa de amanet cel putin o luna conform legii.Eu cit timp mai pot depune plingere pt ca se pare ca vor sa ma invinovateasca pe mine care nu am lucrat decit o tura si in noaptea respectiva am facut inventar si nu am avut acele contracte(eu fusesem sa fac inventar cu 2ture mai devreme dar fata care era pe tura a zis ca totul e bine si ea garanteaza si eu pot verifica in noaptea in care voi lucra iar eu care era de 2 saptamini in alt punct de lucru si am constatat ca nu se prelua decit gestiunea de bani am hotarit sa fac cum spune ea aici facind o greseala pe care o recunosc.),dar sunt camerele pe care se poate vedea tot ce se intimpla in punctul de lucru.