avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate straina

Activitate straina

Discuție CFP
Cum incadrati in conformitate cu prevederile LG 330/2009 , sporul pentru control financiar preventiv si indemnizatia care se acorda persoanei care lucreaza la urbanism
Discuție angajari 2010
conform oug adoptata luni de guvernul Romaniei dar nepublicata inca in MO blocarea posturilor se va prelungi si in 2010.
guardul de la primaria mea se pensioneaza , nu au plecat 15% ca sa pot angaja cum prevede og 34/2009 ce sa facem , sa facem noi curatenie
sau daca pleaca contabilul ce se intimpla ca acolo nu ne pricem nici unul din cei care vom ramine , in timp ce la curatenie da
Răspuns la discuția personal contractual
multumesc pentru raspunsuri
cu ce articol din codul muncii sa incetez un contract de munca al unui contractual dintr-o primarie , ca sa poata sa beneficieze de somaj , iar organigrama aparatului de specialitate sa ramina neschimbata in sensul sa nu mi se desfiinteze postul ocupat de persoana in cauza.
Răspuns la discuția Prima de vacanta
lg 330/2009 privind salarizarea unitara abroga in parte og 6/2007 . printre articolele neabrogate se afla si art. 23 din og 6/2007 care prevede ca la plecarea in concediu functionarul public beneficiaza de o prima egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in concediu .
deci pina in prezenta se pare ca vom lua prima de vacanta dar nu se stie pina cind !
sunt de acord ca inceteaza de drept in conformitate cu lg 448/2006 dar trbuie sa-i notezi ceva in cartea de munca Am pus aceasta intrebare pentru ca mie mi-a sugerat prefectura art. 56 lit e care prevede constatarea nulitatii absolute contractului de munca, si parerea mea nu coincide cu a lor.
Cu ce articol si litera din Codul Muncii incetati un contract de munca al unui asistent personal angajat pe perioada nedeterminata in cazul in care persoana cu handicap decedeaza ?
Răspuns la discuția va solicit parerea !- lg 330/2009
multumesc la fel m-am gindit si eu .
secretarul unei primarii avind 10 vechime in munca , din care 2.3 luni in functia de secretar , se incadreaza conform lg 330/2009 in treapta 2 sau 1 de salarizare
Răspuns la discuția al 13 - lea salariu
am aflat de la trezoreria judeteana ca doar o primarie a dat acest salariu.
este clar ca este prevazut de lg 330/2009 dar atunci cum isi permite d-l prim ministru sa afirme pe toate televiziunile ca nu ni-l mai acorda. cred ca ar trebiu sa facem eforturi sa-l luam pina nu se shimba situatia din punct de vedere legal