avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate mamana

Activitate mamana

Bună ziua. Vă rog dacă se poate să mă lămurească cineva referitor la vârsta de pensionare. Am 61 ani și o vechime cal-culata de: 14ani, 7 luni și 13 zile. Pot să cumpăr 5 luni vechime, pentru a mă încadra in minimum 15 ani. Mă interesează dacă aș cumpara cele 5 luni, aș beneficia de pensie la cei 61 ani și 5 luni, pe care îi am împliniți. Vă multumesc anticipat pentru răspuns.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri, Sa aveti o seara si un weekend placut !
Multumesc pentru lamuriri, Va mai rog sa-mi mai acordati o lamurire , In certificat este trecut numele parintilor bioligici si numele parintilor adoptivi iar in finalul paginii certificatului de adoptie este scris asa:" A primit dupa adoptie numele de :Ghiorghiu Ana, Adoptia a fost inregistrata in registrul Starii civile din com Pogana ,raionul Barlad la nr ,3 din 1958 luna mai "
Buna ziua Am o nelamurire referitoare le adoptie ,Ce este adoptia cu efecte depline si ce este adoptia cu efecte restranse ? Certificatul de adoptie este facut in anul 1958 si nu stiu unde pot afla cum s-a facut adoptia respectiva sau cine ma poate lamuri,
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Pe acel teren dat spre folosinta (la vremea respectiva ) exista titlu de proprietate ,dar e pe numele tatalui, Titlul de proprietate asupra terenului in discutie ,care este intravilan,este impartit cam asa : 575mp-vii; 400mp -arabil si 260mp-constructii,(=total =1235 mp ),In actul meu de vanzare -cumparare e trecuta casa ,compusa din trei camere, dependinte si 250mp,
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Mostenirea nu s-a dezbatut,Titlul de proprietate asupra pamantului il am,dar e pe numele tatalui,deasemeni am actul de vanzare cumparare a imobilului cu cei 250mp aferenti, care este pe numele meu,
Am un act de vanzare -cumparare intre parintii mei cu clauza de intretinere. Actul este facut in anul:1984 pe casa si 250 metri patrati(asa se facea la acea vreme ) ,iar ceilalti aprox; 1000mp sunt dati spre folosinta ,Parintii au decedat;unul in 2001 ,iar celalalt in 2006,Doresc sa vand aceasta casa ,dar m-am lovit de un impediment ,Titlul de proprietar pe acel loc de folosinta ,este pe numele tatalui ,iar casa ,,,pare a fi undeva in aer !!! Mostenirea nu a fost dezbatuta ,prin urmare trebuie rezolvata aceasta chestiune ,insa una din surori nu este in tara si nu vrea sa vina in tara ,dar nici sa dea o imputernicire spre a fi reprezentata la notar, Intrebarea este ,daca exista posibilitatea de a se face dezbaterea mostenirii in absenta ,considerand ca e de rea credinta ,ca accepta dezbaterea in lipsa ei si partea care i-ar reveni o cedeaza celuilat frate ? Va multumesc anticipat pentru raspuns si lamuriri
Buna ziua,
Sunt bunica unui copil de 8 ani. Va expun o situatie si va rog sa ma lamuriti cum o pot rezolva. Eu nu am nici un venit stabil. Merg ocazional ( doua zile pe saptamana,rar trei) sa fac menaj ,iar fiica mea pleaca ,aprox; cinci luni in strainatate si nu imi trimite nici un ban pentru intretinerea copilului ,doar rare ori pentru facturile de lumina ,abonamentul ei de telefon si net.Mentionez ca tatal nu a recunoscut copilul , nu este cetatean roman si nici nu e in tara.Stiu ca ,copilul ,are dreptul la alocatia de hrana (ca in asistenta maternala) chiar daca sta cu unul din bunici,fara ca acestia sa fie luati cu carte de munca.Va rog sa-mi confirmati acest lucru,si care este legea cu articolul respectiv,care m-ar putea ajuta sa -mi cresc nepotul.Sau ce trebuie sa fac sa obtin niste drepturi pentru cresterea acestui copil.Va mai spun ca am apelat ,in nenumarate randuri ,si la ajutorul .D.G.A.S.P.C -Ialomita ,pentru ca locuiesc in acest judet , orasul Fierbinti -Targ,iar acestia m-au indrumat catre primarie ,care nu m-a rezolvat decat cu o alocatie de sustinere familiala ,atat timp cat este fiica mea in localitate.
In asteptarea unui raspuns , va multumesc si va doresc o zi buna.
Buna ziua.As dori,daca ma puteti ajuta cu o informatie referitoare la asigurarea medicala de calatorie. Vreau sa calatoresc cu avionul in Belgia la copii,unde voi ramane aproximativ 4 luni.Nu stiu cum sa-mi procur o asigurare medicala si care ar fi cea mai serioasa firma .Multumesc anticipat pentru raspus si va doresc o zi buna.
Am domiciliul in Bucuresti,dar locuiesc in jud Ialomita.Am lucrat la o firma de paza,in perioada:03.04.2013,pana:14.01.2014. , dar pentru ca s-a restrans activitatea,contractul meu de munca a incetat cu art.65 ,din legea nr .53/2003.(din codul muncii). Intrebarea mea este :daca am dreptul la indemnizatia de somaj si ce acte imi trebuie.